Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 września 202210:46

Nowoczesny sprzęt do tłumaczeń w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu

Reklama
Racibórz:

Raciborska uczelnia (do końca września pod nazwą PWSZ) stale rozwija bazę dydaktyczną. Ostatnim nabytkiem jest zestaw konferencyjny wraz z dźwiękoszczelną, dwumiejscową kabiną tłumaczeniową najnowszej generacji. System będzie wykorzystany głównie przez studentów kierunku filologia (język angielski, niemiecki i czeski) podczas zajęć z tłumaczenia ustnego na specjalności tłumaczeniowej i biznesowej.

Tłumaczenie symultaniczne

Tłumaczenie symultaniczne to cenna umiejętność, znana z programów telewizyjnych i powszechnie stosowana podczas spotkań, obrad międzynarodowych gremiów, konferencji z udziałem uczestników z całego świata czy wystąpień, np. w europarlamencie. To tłumaczenie, podczas którego wypowiedź mówcy jest – na bieżąco – przekładana na inny język. Jest ono bardzo cenioną formą komunikacji, ponieważ przebiega równocześnie z narracją główną i nie powoduje opóźnienia, czyli nie konsumuje dodatkowego czasu.

Ponieważ tłumaczenie wypowiedzi odbywa się „na żywo”, nietrudno sobie wyobrazić, że wymaga ono od translatora doskonałej znajomości języka, umiejętności koncentracji, pracy pod presją czasu, refleksu, a także dużej odporności psychicznej i elastyczności. Cechy te zamierzamy rozwijać i doskonalić przy użyciu nowego narzędzia – laboratorium tłumaczeniowego.

Laboratorium tłumaczeniowe

W specjalnie przygotowanej sali, studenci otrzymają możliwość pracy w kabinie oraz z systemem audio renomowanej firmy Bosch, wykorzystywanym przez profesjonalistów. Każdy student, biorący udział w zajęciach, ma do dyspozycji indywidualny pulpit z mikrofonami i słuchawkami, a grupa korzysta także z dźwiękoszczelnej kabiny do tłumaczeń symultanicznych. W ten sposób można optymalnie ćwiczyć tę trudną umiejętność jednoczesnego słuchania w jednym języku i tworzenia tekstu w drugim. Zestawowi nadano charakter dydaktyczny, prowadzący zajęcia kontroluje ich przebieg na komputerze głównym z monitorem i może w każdej chwili odpowiednio reagować. W ten sposób proces dydaktyczny przebiega w warunkach niemal identycznych, jak podczas „prawdziwej” pracy tłumacza i pozwala na jeszcze większe upraktycznienie kierunku filologia.

Technika XXI wieku

Laboratorium tłumaczeniowe jest przygotowane do coraz popularniejszego sposobu pracy tłumaczy – do tłumaczenia zdalnego. Komunikacja realizowana w ten sposób nie wymaga obecności wszystkich uczestników spotkania w jednym miejscu i potrafi ich skutecznie skomunikować nawet wtedy, gdy przebywają w różnych krajach. Uczelnia zrealizowała już zresztą konferencję w trybie tłumaczenia zdalnego poświęconą zagadnieniom zdrowia w Polsce i Stanach Zjednoczonych wspólnie z Texas University.

https://www.pwsz.raciborz.edu.pl/2021/10/20/polsko-amerykanska-konferencja-naukowa/

- Zakup zestawu do tłumaczenia symultanicznego wraz z profesjonalną kabiną planowaliśmy już dawno. Cieszę się, że teraz udało się zrealizować to potrzebne przedsięwzięcie. Jestem przekonany, że nowa infrastruktura – laboratorium tłumaczeniowe – przyczyni się do rozpoznania w wielu osobach predyspozycji do tłumaczenia symultanicznego i rozwinie w nich te umiejętności. Już nie mogę się doczekać pracy z zestawem… – mówi rektor Paweł Strózik.

Autor: ANS (PWSZ) Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 listopada 202209:32

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO]

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Raszczycach, OSP Markowice
Aktualności28 listopada 202215:46

Dariusz Rosati odwiedzi Racibórz

Dariusz Rosati odwiedzi Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
fot. Dariusz Rosati/FB
Reklama
Aktualności29 listopada 202219:20

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wrocławski Bejamas Group, założony przez dwóch mieszkańców Tworkowa, znalazł się w gronie 25 dynamicznie rosnących młodych spółek prestiżowego rankingu firmy doradczej Deloitte.

red., fot. okamgnienie3.pixieset.com, arch. Bejamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.