Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 września 202219:36

Toksyny złotych alg w Kanale Gliwickim. Wojewoda przedłużył zakaz korzystania z wód

Toksyny złotych alg w Kanale Gliwickim. Wojewoda przedłużył zakaz korzystania z wód - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Do 19 września 2022 r. przedłużony został zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na odcinku od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec. Dziś wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podpisał rozporządzenie porządkowe w tej sprawie.

Przypominamy, że zakaz dotyczy w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych – w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami III sekcji Kanału Gliwickiego.

Decyzją wojewody śląskiego zakaz nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód i prac konserwacyjnych. 

Badania laboratorium Uniwersytetu Gdańskiego potwierdziły obecność ichtiotoksyn wytwarzanych przez Prymnesium parvum w wodzie Kanału Gliwickiego, skąd w ostatnich dniach wydobyto ponad 5 ton śniętych ryb.

W III sekcji Kanału Gliwickiego, na odcinku pomiędzy śluzami Rudziniec i Sławięcice, stwierdzono intensywny zakwit „złotych alg”, co oznacza obecność do 170 mln tych mikroorganizmów na litr wody. Prymnesium parvum to jednokomórkowe algi o długości do 14-16 mikrometrów, czyli 0-014-0,016 mm.

Prymnesium parvum to rzadki gatunek fitoplanktonu, który na ogół występuje w wodach morskich, ale adaptuje się do warunków panujących w rzekach i jeziorach, więc może występować w wodach śródlądowych. Gatunek ten jest jeszcze słabo poznany przez naukowców. Wiadomo, że „złote algi” wytwarzają toksyny pod wpływem stresu, jaki wywołuje u nich nagła zmiana warunków panujących w wodzie. Wówczas mikroorganizmy bronią się, wytwarzając tzw. prymnezyny. W ten sposób zwalczają konkurencję w postaci glonów innych gatunków i zapewniają sobie przestrzeń do dalszego namnażania się. Toksyny są także śmiertelne dla ryb i innych organizmów wodnych posiadających skrzela.

Zakwitowi „złotych alg” towarzyszy zmętnienie wody, która z czasem zabarwia się na złoto-brązowy kolor. Na powierzchni rzeki lub zbiornika wodnego często wówczas obserwowany jest nalot, który do złudzenia przypomina plamy substancji ropopochodnych, dający wrażenie optyczne wielobarwnego załamywania się światła. Obecnie trwają dalsze szczegółowe badania z udziałem polskich i zagranicznych naukowców, dla ustalenia mechanizmów zakwitu Prymnesium parvum w Odrze i w kanałach odrzańskich. Nie można wykluczyć, że zjawisko będzie się powtarzać.

Obecność „złotych alg” oraz wytwarzanych przez nie toksyn stwierdzono w sierpniu br. w wodach Odry. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powołała zespół ekspertów z wielu renomowanych instytucji i instytutów badawczych, którzy obecnie analizują dane i wyniki badań laboratoryjnych dla wyjaśnienia mechanizmów katastrofy ekologicznej na Odrze. Wstępny raport z prac Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze powstanie do końca września bieżącego roku.

Obecnie na Kanale Gliwickim nie odnotowano istotnych zmian wartości parametrów wody. Według służb w III sekcji Kanału Gliwickiego 9 września br., zebrano pojedyncze sztuki śniętych ryb. Na miejscu pracuje zespół naukowców, w dalszym ciągu służby monitorują sytuację, systematycznie są pobierane próbki wody i wykonywane są badania. Nadal obowiązuje zakaz żeglugi i korzystania z wód Kanału Gliwickiego, szczegóły na ten temat w komunikacie.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.