Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 września 202209:00

Domowa Szkoła rusza w Raciborzu!

Reklama
Racibórz:

Po 9 latach działalności Domowego Przedszkola w Raciborzu, przyszedł czas na Domową Szkołę. Od października przy ul. Opawskiej 30/4 (Parkowa Ostoja) w Raciborzu rusza autorska szkoła podstawowa. Domowa Szkoła Podstawowa to miejsce edukacji dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, gdzie nauka ma być kojarzona z doświadczaniem i przyjemnością.

 

Rok szkolny wystartował. Niestety z każdym dniem obserwujemy, że entuzjazm naszej pociechy z tego faktu zaczyna powoli wygasać. Niechętnie idzie do szkoły, zamyka się w sobie, niewiele chce opowiadać. Oznaczać to może jedno: dziecko czuje się w szkole źle. Powodów może być wiele. 

Domowa Szkoła, jak w domu!

Rodzicom, którzy mają ten dylemat proponujemy alternatywę: Domową Szkołę w Raciborzu. Tu dzieci czują się jak w domu! W kameralnej grupie rówieśników są zawsze dostrzegane, mogą swobodnie wypowiadać się, bo nauczyciel ma dla nich dużo czasu i nie ogranicza go dzwonek czy sztampowy plan lekcji. 

W Domowej Szkole dzieci zdobywają wiedzę przez doświadczanie i własną kreatywność, inspirowaną przez grupę rówieśników i nauczyciela-przewodnika. Dzieci swobodnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami, wyciągają wspólnie wnioski. Tu nie uczą się w ławkach, a są ciągle aktywne!

Sprzyja temu otoczenie znanego i lubianego raciborskiego Parku im. Miasta Roth oraz domowa aranżacja samej siedziby Domowej Szkoły przy ul. Opawskiej w budynku Parkowa Ostoja. Pomysłodawczyniami Domowej Szkoły w Raciborzu są twórczynie znanego już w mieście Domowego Przedszkola, które działa od 9 lat przy ul. Rybnickiej. 

Dla kogo Domowa Szkoła?

Jak tłumaczą założycielki Domowej Szkoły, do tej szkoły dziecko może dołączyć w każdym momencie – nawet w trakcie trwającego roku szkolnego! - Jedyny warunek jest taki, że dziecko musi być w wieku szkolnym – wyjaśniają Justyna Oszust i Małgorzata Schwan, i podkreślają, że Domowa Szkoła będzie miejscem, gdzie dziecko będzie czuło się potrzebne i ważne. 

Jak przekonują, praca w mieszanych zespołach pozwala dzieciom wspólnie doświadczać i rozwijać swoje pasje. Uczniowie zdobywają tu wiedzę poprzez wykorzystywanie aktywnych metod pracy takich, jak: poszukiwanie, doświadczanie i eksperymentowanie. – Takie podejście zapewnia największą skuteczność, a jednocześnie zaciekawia najmłodszych otaczającą rzeczywistością i jeszcze bardziej zachęca ich do jej poznawania, przekształcania i udoskonalania – podkreśla Małgorzata Schwan.

Nauka po swojemu!

W Domowej Szkole uczniowie uczą się i rozwijają we własnym tempie, w zgodzie ze swymi potrzebami, zainteresowaniami i talentami. W bezpiecznym środowisku – bez ocen, presji i nacisku z zewnątrz. - Tu nie mamy oceny, bo dzieci kierując się wewnętrzną motywacją, same stawiają sobie cele, podejmują decyzje i odpowiadają za podjęte działania. Wystarczy tylko odpowiednio im towarzyszyć – stwierdza Justyna Oszust.

- I właśnie taką rolę pełni edukator – opiekun w Domowej Szkole. Jest przewodnikiem i przyjacielem, który pokazuje i wyjaśnia dziecku, w jaki sposób pracować z materiałami rozwojowymi, po czym całą aktywność oddaje w ręce dziecka. Dzięki temu podejściu, dzieci stają się samodzielne i niezależne – dodaje Małgorzata Schwan. Podstawowa zasadą Domowej Szkoły jest wolność, która wyzwala kreatywność i samodzielność dziecka, a jednocześnie prowadzi go w trakcie rozwoju do samodyscypliny i odpowiedzialności.

Jak podkreśla Justyna Oszust, pomimo w pełni indywidualnego podejścia do każdego z uczniów, w Domowej Szkole realizowana jest podstawa programowa MEN. - Oznacza to, że dziecko uczy się podobnych rzeczy jak w szkole tradycyjnej, ale nie ma tu sztywnego podziału na lekcje i przedmioty. Wiedza jest zdobywana przez doświadczanie, z uwzględnieniem aktualnych zainteresowań dziecka – wyjaśnia J. Oszust.

Zajęcia w zgodzie z zainteresowaniami

W Domowej Szkole nie ma planów lekcji, bo zajęcia organizowane są w pełnej zgodzie z zainteresowaniami i aktualnym nastrojem naszych pociech. Obowiązują jednak pewne ramy. - Tu inspirujemy dzieci do zdobywania wiedzy humanistycznej, przyrodniczej, z dziedziny nauk ścisłych czy artystycznych. Organizujemy zajęcia ściśle według zainteresowań danego dziecka – tłumaczy Justyna Oszust. 

Szkoła otwarta jest od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 15:00. Dzień rozpoczyna o godzinie 9 wspólne śniadanie oraz rozmowy, a potem jest czas na naukę poprzez poznawanie, doświadczenie i tworzenie. Odbywają się zajęcia humanistyczne, przyrodnicze, z nauk ścisłych, artystyczne i sportowe. - Wiele z nich organizowanych jest w terenie, bo to naturalne środowisko doświadczania dla najmłodszych – dodaje Małgorzata Schwan.

Zadzwoń, umów się na spotkanie i porozmawiaj!

Domowa Szkoła w Raciborzu oficjalnie rozpoczyna działalność od października. Obecnie trwa nabór do dwóch grup wiekowych dla uczniów klas I-IV i V-VIII. Szczegóły można uzyskać pod numerem telefonu 882 184 290. Aktualnie trwają prace adaptacyjne siedziby Domowej Szkoły w Parkowej Ostoji przy ul. Opawskiej.  - Wierzymy, że będzie to doskonałe miejsce na kreatywną naukę i podróż naszych pociech w świat nauki! – zachęcają pomysłodawczynie i założycielki Domowej Szkoły.

domowa-szkola-fb

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności29 listopada 202209:16

Czad w mieszkaniu przy Warszawskiej. Nie żyje 14-latka

Czad w mieszkaniu przy Warszawskiej. Nie żyje 14-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., wideo Czytelnik Mateusz
Reklama
Aktualności29 listopada 202216:55

Przed świętami w Raciborzu stanie diabelski młyn

Przed świętami w Raciborzu stanie diabelski młyn - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
27
red., fot. rybnik.eu/L. Tyl
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 listopada 202209:06

Polityczny atak na polskich Niemców

Polityczny atak na polskich Niemców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
22
źródło: rp.pl, fot. pixabay.com
Aktualności29 listopada 202219:20

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wrocławski Bejamas Group, założony przez dwóch mieszkańców Tworkowa, znalazł się w gronie 25 dynamicznie rosnących młodych spółek prestiżowego rankingu firmy doradczej Deloitte.

red., fot. okamgnienie3.pixieset.com, arch. Bejamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.