Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 sierpnia 202216:48

Festiwal Miedzianka Po Drodze i gwiazdy literatury w Raciborzu

Festiwal Miedzianka Po Drodze i gwiazdy literatury w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Co to w ogóle znaczy czytać? Czego oczekujemy od literatury? Czy czas kryzysów to czas sięgania po literaturę niepraktyczną, nie uciekającą od trudnych pytań, wytrącającą ze strefy komfortu? Na te pytania próbuje odpowiedzieć festiwal literacki Miedzianka Po Drodze. 29 sierpnia Miedzianka odwiedziła Racibórz. Podczas całego dnia spotkań z autorkami i autorami szukano odpowiedzi o doświadczenie literatury w dobie narastającej niepewności o przyszłość.

Festiwal Miedzianka po raz pierwszy odbył się w 2017 roku. Po dwóch latach przerwy wrócił w zmienionej formule – już nie odbywa się wyłącznie w Miedziance na Dolnym Śląsku, ruszając w licząca prawie siedemset kilometrów podróż po Polsce. Po rozpoczęciu w Gliwicach festiwalowa kolumna dojechała do Raciborza. Gospodarzami festiwalu było Miasto Racibórz i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

Mobilna księgarnia Wrzenie Świata, Filip Springer z festiwalową ekipą we wspólnej podróży w kamperze – rano 29 sierpnia przed biblioteką zrobiło się tłoczno, czuć było atmosferę literackiego wydarzenia.

Festiwalowy dzień w Raciborzu rozpoczął się od spotkania z Filipem Springerem, który w rozmowie z Wojciechem Bonowiczem opowiedział o idei stojącej za Szkołą Ekopoetyki. Poezja była obecna przez cały festiwalowy dzień. Urszula Honek (autorka tomów poezji „Sporysz”, „Pod wezwaniem” i „Zimowanie” oraz tegorocznego zbioru opowiadań „Białe noce”) mówiła o literaturze czerpiącej z doświadczenia dorastania w małym podgórskiej miejscowości. Wojciech Bonowicz wystąpił jeszcze dwukrotnie podczas Miedzianki w Raciborzu – z Wojciechem Szotem rozmawiał m.in. o wartości uważnego czytania, podczas Lekcji Poezji którą poprowadził wieczorem w bibliotece mówił o obrazie relacji człowiek-zwierzę w poezji oraz o tym jak często poezja nie odkrywa przed czytelnikiem wszystkiego.

Warsztaty poezji nie były jedynymi warsztatami, które odbyły się podczas Miedzianki w Raciborzu. Agnieszka Szwajger z Radia 357 przeprowadziła warsztaty radiowe, podczas których rozmawiała z uczestnikami o sile dźwięku.

W paśmie Solidarni z Ukrainą wystąpił Witold Szabłowski z wykładem o pisarkach i pisarzach na wojnie w Ukrainie. Biblioteczna Galeria Gawra gościła Magdalenę Wdowicz-Wierzbowską, autorkę wystawy fotograficznej „Ukraiński sen”. Wystawę można oglądać do 3 września.

Dla najmłodszych uczestników festiwalu na prowadzonych przez Robba Maciąga etnowarsztatch można było wykonać japońskie obrazy z kwiatów. Małych fanów Pucia ucieszyło stoisko wydawnictwa Nasza Księgarnia, gdzie nie zabrakło wszystkich książeczek z tym lubianym przez dzieci bohaterem.

Wydarzeniem festiwalu była premiera książki „Ogień wyszedł z lasu” Dawida Iwańca. Autor debiutował na scenie przed publicznością, która w większości pamiętała wydarzenia sprzed 30 lat, które rozegrały się w okolicznych lasach. Odpytywany przez Filipa Springera odpowiedział o genezie książki, skąd wzięło się zainteresowanie tym tematem u reportera z Jasła i jak udało mu się odtworzyć pożar prawie minuta po minucie. Po spotkaniu do autora ustawiła się kolejka chętnych po autograf.

W nastrojowej atmosferze wieczoru odbył się koncert Michała Zygmunta. Muzyk i łowca dźwięków Odra Sound Design zaprezentował muzyczną podróż wodami rzeki, która w ostatnich dniach była w myślach nas wszystkich.

Festiwalowy wieczór zakończyli Latarnicy, czyli nocne czytanie. W Ogrodzie Jordanowskim pojawiły się świetliki, które oznaczały pisarzy i pisarki czytających w świetle latarek czołowych swoje lub cudze teksty. W ciemności usłyszeć było można głos Mariusza Szczygła, Wojciecha Bonowicza, Weroniki Wawrzykowicz (czytająca przejmujący reportaż „Pogo”), Sylwii Chutnik, Wojciecha Szota, Roberta Maciąga i Dawida Iwańca.

Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 za pomoc w organizacji raciborskiego przystanku Miedzianki Po Drodze.Autor: Biblioteka Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 lipca 202413:03

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności18 lipca 202413:26

Coraz mniej czasu na decyzję: czy ZUS czy ZUS i OFE. Termin tylko do końca lipca

Coraz mniej czasu na decyzję: czy ZUS czy ZUS i OFE. Termin tylko do końca lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.