Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 czerwca 202211:03

Fotki, wojna i rozrywka. Powiat raciborski to dziś tylko obszar na mapie [OPINIA]

Fotki, wojna i rozrywka. Powiat raciborski to dziś tylko obszar na mapie [OPINIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Powiat raciborski to nie tylko obszar, ale i szachownica, na której powywracano bierki. Trzeba je na nowo poustawiać, zacząć grać i wygrywać.

Jeszcze nigdy nie urządzano tyle imprez rozrywkowych i festynów. Podczas gdy Internet zalewają zdjęcia uśmiechniętych włodarzy, upada projekt północno-zachodniej obwodnicy Raciborza mający poprawić komunikację w regionie z największym pracodawcą, a prezydent stolicy powiatu jest wygwizdywany w sąsiedniej gminie.

Odkąd zniesiono formalnie epidemię, samorządowców ogarnęła – przepraszam za określenie – imprezowa biegunka. W ślad za nią facebook.com zalewają słodkie zdjęcia uśmiechniętych włodarzy, realizujących się bardziej w roli kulturalno-sportowych działaczy niźli menedżerów z krwi i kości. Można nawet odnieść wrażenie, że na rok przed ustawowym terminem wyborów nie zajmują się niczym innym jak organizowaniem eventów w każdym możliwym miejscu, nawet w sądzie i podziemiach wodociągów, choć trzeba przyznać, że bez cenowych fajerwerków. Wiadomo – przed kolejną zimą myślimy dziś raczej o cenach węgla i gazu niźli kolejnym powiatowym zamkowym jarmarku za milion złotych.

Dzieje się to przy wciąż pogarszających się wskaźnikach demograficznych oraz rosnących cenach usług. Samorządy coraz ostrożniej podchodzą do gospodarki budżetowej, bo w przetargach ceny wystrzeliły w górę. Słychać o ryzyku światowej recesji, co rodzi poważne wyzwania w obszarze gospodarki. Większe zmartwienie wydaje się dziś budzić to, czym i za ile ogrzejemy jesienią obiekty użyteczności publicznej, a nie to, co znajdzie się w kalendarzach imprez.

Cóż, już od czasów rzymskich wiadomo, że wyborców zdobywa się na igrzyskach, a nie podczas rozmów o problemach. Nie ma zresztą w tym nic złego pod warunkiem, że władza, oprócz zabawy, zapewnia również chleb, na teraz i – co ważne – na przyszłość.

W kampaniach wyborczych – co ciekawe - wszyscy mówią o potencjalne społeczno-gospodarczym, wielkich projektach biznesowych, a potem, nawet ci najbardziej zagorzali w kreśleniu wizji wielkości, kończą i tak na festynach. W samorządowym slangu określa się to polityką ciepłej wody, dość skuteczną, ale krótkowzroczną, nieodporną na zawirowania gospodarcze, które właśnie mają miejsce.

Kiedy w grudniu 2021 r. premier ogłosił w Pszczynie, że rząd wesprze kwotą 70 mln zł budowę północno-zachodniej obwodnicy Raciborza w kierunku Eko-Okien, kto mógł organizował konferencję i wypinał pierś do fotek. Kiedy projekt upadł, problem – jak to zwykle bywa – zyskał status sieroty.

Trudno się dziwić, skoro starostwo i magistrat dzieli nie tylko Odra, ale i wzajemna niechęć. Na dodatek prezydent Raciborza obstaje przy procedurze lokowania w Kornicach niechcianej przez nikogo asfalciarni, a przewodniczący Rady Gminy Pietrowice Wielkie nie przebiera w słowach mówiąc o raciborsko-pietrowickiej wojnie. Ochłodzenie relacji z brzydkim zapachem w tle dotyczy samorządów mających dziś największy interes we wspomnianej obwodnicy. Ma przecież powstać po to, by tysiące pojazdów od strony Eko-Okien, w tym ciężarowych, szybko przemieszczało się poza nasz powiat z pominięciem lokalnych dróg - w Raciborzu i u pietrowickiego sąsiada.

Na dodatek okazuje się, że prezydent Raciborza na konwencie samorządowców powiatu nic nie wspomniał o planach podległej mu spółki PRD w kwestii asfalciarni, co tylko potwierdziło krążącą od dawna opinię, że ów konwent to okazja do spożycia kawy oraz wymiany informacji o planach wakacyjnych, a nie załatwiania kluczowych problemów, z których najważniejszy to drogi. 

Przed głośną dziś tzw. aferą kornicką była jeszcze przystankowa, która nie ujrzała światła dziennego po tym jak raciborski magistrat wycofał się z planów udostępnienia przystanków głubczyckiemu konkurentowi powiatowego PKS-u, do którego podraciborskie gminy sporo dokładają, by dowozić swoich uczniów do raciborskich szkół.

Jeśli niektórych razi wojenna retoryka w sprawie asfalciarni, to wtajemniczeni i tak wiedzą, że sprawa jest bardzo poważna, bo wyklucza coś takiego jak wzajemne zaufanie, otwarcie i chęć współpracy. - Relacje bywają toksyczne - słyszę od jednego z wójtów, a w pamięci pozostają słowa burmistrza Kuźni Raciborskiej z lutego 2017 r., który ostrzegał przed KR-exitem, dając do zrozumienia, że jego gmina ma coraz mniej związku z Raciborzem.

Kto ma największy interes w tym, by jednoczyć samorządy powiatu we wspólnych interesach? W mojej opinii stolica, czyli Racibórz. Zapoczątkowany w czasach XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej rozwój naszego miasta oparto właśnie na budowaniu wspólnoty powiatu, a przez to dużego rynku dla raciborskich firm. Do starego miasta przyłączono dzisiejsze dzielnice - m.in. Ostróg, Płonię, Starą Wieś, Nowe Zagrody, Studzienną, Sudół. Jeszcze w latach 70. minionego stulecia włączono Brzezie i Markowice.

Idźmy dalej. Ochoczo podpisywano się pod planami reaktywacji linii kolejowej z Raciborza przez Pietrowice Wielkie do Racławic. Dziś wiadomo, że będzie drogo, rząd wyłoży większość kwoty, ale nie całą. Trzeba porozumieć się co do wkładu własnego. Trudno dziś myśleć o kompromisie, skoro toczy się wspomniana samorządowa raciborsko-pietrowicka wojna, a problem dotyczy milionów złotych, których wszystkim brakuje w budżetach.

Cisza nastała wokół domknięcia procedur związanych z budową dalszych odcinków drogi Racibórz-Pszczyna - odcinka od Rybnickiej-Piaskowej z nowym mostem na Uldze w kierunku Dębicza, Kornowac i Rybnika. Liderem w projektowaniu jest raciborski magistrat.

Oddana wschodnia obwodnica co prawda pięknie wygląda, ale ruch na niej jest niewielki, bo problemem jest kierunek Racibórz-Rybnik a nie Racibórz-Rudnik via Miedonia. Nadal są korki na Głubczyckiej, nadal korkuje się myto na Bogumińskiej-Jana Pawła II. Co więcej, z powodu nowej obwodnicy dłużej jedzie się też na Markowice, a kto podróżuje dalej przez Babice, Szymocice i Rudy w stronę A4 w Gliwicach ten wie, że trzeba mieć tu wprawę w omijaniu dziur i kolein.

Losy obwodnicy północno-zachodniej, która ulżyłaby największemu pracodawcy w powiecie, stoją pod wielkim znakiem zapytania, tak samo jak dalsze relacje na forum samorządów powiatu raciborskiego.

Co ciekawe, w ramach dwóch rozdań z Polskiego Ładu, na ziemię raciborską trafi ponad 200 mln zł na dziesiątki mniejszych zadań. Te 200 mln zł, razem z rządową dotacją (70 mln zł) i deklarowanym udziałem Eko-Okien w budowie 4 km północno-zachodniej obwodnicy (48 mln zł) dałoby z okładem 320 mln zł, pozwalające poważnie myśleć o drodze od Rudnika via Kornice w stronę gminy Krzyżanowice. Byłby to szkielet komunikacyjny oparty o drogę krajową nr 45 Zabełków-Opole. Potem należałoby wybudować drugi odcinek wschodniej obwodnicy Raciborza (Piaskowa-Płonia-Sudół), nowy most na Uldze, zmodernizować drogę na A4 przez Nędzę i Rudy i zamknąć wreszcie temat drożnego układu komunikacyjnego w powiecie.

To oczywiście rozwiązanie hipotetyczne, program Polski Ład dzielony jest w oparciu o określone kryteria, lecz kto wie, czy w sytuacji kompromisu samorządów powiatu raciborskiego, przy wsparciu lokalnych parlamentarzystów, rząd nie poszedłby na rękę, czyli dał pieniądze na inwestycje w długo oczekiwaną rozbudowę układu komunikacyjnego. Bez niego ziemi raciborska nie pozbędzie się statusu prowincji!

Nic by się przecież nie stało, gdyby poczekały takie zadania jak np. adaptacja zamkowej słodowni na multimedialne muzeum (za blisko 20 mln zł), czy budowa basenu zewnętrznego w H2Ostróg (za około 30 mln zł), tym bardziej, że najprawdopodobniej do obydwu tych inwestycji, z powodu inflacji, i tak trzeba będzie sporo dołożyć.

Powiat raciborski to już niecałe 100 tys. mieszkańców, Racibórz to już niecałe 50 tys. mieszkańców. Czas, by ożywić samorządową wspólnotę dla wspólnego dobra - pracować nad projektami np. z zakresu komunikacji, oświaty, gospodarki odpadami oraz wodno-ściekowej, szukać na pograniczu terenów inwestycyjnych dla biznesu i deweloperów, co wymaga kompromisów planistycznych, redukować koszty poprzez łączenie rozmnożonych placówek kulturalnych, pamiętających jeszcze czasy 120 tys. powiatu.

Obszarów współdziałania jest sporo, ale na razie współpraca po prostu nie istnieje. Trudno o lepsze dowody, skoro upada projekt budowy północno-zachodniej obwodnicy, a prezydent Raciborza nazywany jest w Pietrowicach Wielkich trucicielem.

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności3 lipca 202209:37

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni?

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
37
Racibórz:

Brick Resort - tak miał się nazywać ośrodek wypoczynkowy na Ostrogu przy Rudzkiej. Był inwestor, który obiecał wyłożyć miliony, ale prezydent nie wystawił terenu na sprzedaż. Pozostał spór i pytania, co dalej z akwenami przy nowej obwodnicy.

(waw)
Aktualności2 lipca 202223:04

Nocne zawody w Bojanowie. Przedsmak powiatowej rywalizacji [FOTO i WIDEO]

Nocne zawody w Bojanowie. Przedsmak powiatowej rywalizacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Zorganizowana z okazji 100-lecia OSP Bojanów rywalizacja w bojówce dała okazję do konfrontacji pretendentów do tytułu mistrza powiatu - Samborowic, Roszkowa oraz Krzanowic. Zobaczcie wideo z bojówkami.

(waw)
Reklama
Aktualności2 lipca 202218:07

Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Bojanów

Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Bojanów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Najwyższe wyróżnienie Związku OSP RP druhowie z gminy Krzanowice otrzymali w związku z obchodami 100-lecia swojej jednostki. Uroczysta Msza św. i uroczysta zbiórka odbyła się dziś, 2 lipca.

(waw), fot. Jan Ptak, Nina Perek
Aktualności3 lipca 202215:21

Rodzinne 40 kilometrów rowerem wokół Raciborza

Rodzinne 40 kilometrów rowerem wokół Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wspólną rowerową wycieczkę wokół starego miasta i zbiornika Racibórz zaprosił dziś, 3 lipca, Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z raciborskim PTTK.

Jan Ptak
Aktualności3 lipca 202208:32

Onet.pl. Racibórz słonecznym rekordzistą

Onet.pl. Racibórz słonecznym rekordzistą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202218:32

Gospodarze z głównym trofeum zawodów w Bieńkowicach [FOTO i WIDEO]

Gospodarze z głównym trofeum zawodów w Bieńkowicach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Gospodarze, czyli OSP Bieńkowice wygrała dzisiejsze XIII Międzynarodowe i XVI Powiatowo-Gminne Zawody Sikawek Konnych, uzyskując w ćwiczeniu bojowym 34,81 sek. i zdobywając puchar starosty. Złoto wśród pań, drużyn młodzieżowych oraz dziecięcych podzielili pomiędzy sobą goście zawodów.

(waw)
Sport2 lipca 202219:14

Oldboje walczyli o puchar wójta w Chałupkach [FOTO]

Oldboje walczyli o puchar wójta w Chałupkach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W Chałupkach, na boisku miejscowego KS Kolejarz odbyła się rywalizacja w kolejnej edycji turnieju o puchar wójta gminy Krzyżanowice. W szranki stanęły zespoły oldbojów z Polski i Czech.

(greh), fot. z rozdania nagród: KS Kolejarz Chałupki
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:11

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Region:

Ujednolicone stanowisko w sprawie rozwiązań systemowych dotyczących sytuacji, w jakiej znalazł się sektor ciepłowniczy w związku z kryzysem surowcowo-energetycznym, które były tematem czerwcowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbywającego się pod przewodnictwem marszałka Jakuba Chełstowskiego, trafi pod głosowanie w ciągu kolejnych siedmiu dni.

opr. w, źródło: UMWS, fot. fot. Andrzej Grygiel
Aktualności2 lipca 202214:30

Strażacy z Babic na 120-lecie jednostki dostali nowy sztandar [FOTO i WIDEO]

Strażacy z Babic na 120-lecie jednostki dostali nowy sztandar [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Wśród fundatorów są druhowie, społeczność sołectwa, a także władze samorządowe gminy Nędza. Dziś, 2 lipca, odbyły się uroczystości związane z przekazaniem sztandaru.

(waw), fot. Jan Ptak
Aktualności2 lipca 202214:55

Cross Games zagościł na kąpielisku pod Oborą [FOTO i WIDEO]

Cross Games zagościł na kąpielisku pod Oborą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pogoda trochę pokrzyżowała szyki organizatorom, bo przygotowali sporo atrakcji dla dzieci, licząc, że zainteresują nimi małych plażowiczów. Mimo chmur na Markowickiej pojawiło się sporo miłośników tej formy aktywności fizycznej.

(waw), fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:29

W PKP PLK wynegocjowali podwyżkę

W PKP PLK wynegocjowali podwyżkę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląsko-Dąbrowska Solidarność
Aktualności2 lipca 202208:54

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Dla opozycji był to powód, by nie udzielić prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu. Wiceprezydent Dominik Konieczny wyjaśniał przyczynę opóźnienia.

red.
Reklama
Aktualności3 lipca 202215:03

Starych sikawek konnych czar. Parada w Bieńkowicach [WIDEO]

Starych sikawek konnych czar. Parada w Bieńkowicach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Ochotnicza Straż Pożarna w Bieńkowicach zorganizowała dziś, 3 lipca, XIII Międzynarodowe i XVI Powiatowo-Gminne Zawody Sikawek Konnych. Rywalizację na boisku poprzedziła efektowna parada spod bieńkowickiej remizy.

red.
Aktualności3 lipca 202214:58

Huczne obchody 75-lecia Podokręgu Racibórz [FOTO]

Huczne obchody 75-lecia Podokręgu Racibórz [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W sobotę, w gminie Krzyżanowice nie brakowało wydarzeń. Najważniejsze z nich miały miejsce w Tworkowie, gdzie obchodzono przesunięte o rok 75 urodziny Podokręgu Racibórz.

opr. (greh), fot. ŁB/UG
Aktualności2 lipca 202215:07

Roztańczone hologramy i esportowa rywalizacja na zamku

Roztańczone hologramy i esportowa rywalizacja na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę III Raciborski Festiwal Gamingowy na raciborskim zamku ruszył pełną parą. Można oglądać dawny sprzęt, śledzić rywalizację albo odwiedzić Zosię Stacherę, która prezentuje swoje roztańczone hologramy.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja2 lipca 202218:43

Z Gruzji do Afryki. Zespoły raciborskiego Źródła w wakacyjnych rozjazdach

Z Gruzji do Afryki. Zespoły raciborskiego Źródła w wakacyjnych rozjazdach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po przerwie wiązanej z pandemią Zespoły Stowarzyszenia Źródło wreszcie mogą skorzystać z zagranicznych zaproszeń i promować Racibórz.

materiał nadesłany/SKZR Źródło
Reklama
Aktualności2 lipca 202209:03

Opóźnia się rozbudowa raciborskiego skateparku

Opóźnia się rozbudowa raciborskiego skateparku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

200 tys. zł, jakie w zeszłym roku zarezerwowano na rozbudowę skateparku przy Zamkowej, nie pozwoliło na zrealizowanie inwestycji.

red.
Kultura i edukacja3 lipca 202219:27

100 lat OSP Bojanów. Wesoło i kolorowo na scenie

100 lat OSP Bojanów. Wesoło i kolorowo na scenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Sobota, 2 lipca, należała do strażaków, niedziela do dzieci i młodzieży. Na scenie pod namiotem mieszkańcy mogli podziwiać występy wokalne i taneczne.

NIPER Fotografia
Reklama
Reklama
Sport2 lipca 202215:12

Trzecie miejsce drużynowo Łamatorów na Otwartych Mistrzostwach Śląska Muaythai/K1

Trzecie miejsce drużynowo Łamatorów na Otwartych Mistrzostwach Śląska Muaythai/K1 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

26 czerwca zawodnicy Klubu Sportowego Łamator wystartowali w Otwartych Mistrzostwach Śląska MuayThai K1 w Bieruniu.

materiał nadesłany/fot. Łamator i Muaythai/K1
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności4 lipca 202205:56

Piknik logopedyczny w Roszkowie za nami

Piknik logopedyczny w Roszkowie za nami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.07.2022
1 lipca 202218:55

Nasz Racibórz 01.07.2022

Nasz Racibórz 24.06.2022
1 lipca 202218:52

Nasz Racibórz 24.06.2022

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.