Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 maja 202214:20

Mapa cieplna – czym jest heatmap i jak pomaga prowadzić sklep online?

Mapa cieplna – czym jest heatmap i jak pomaga prowadzić sklep online? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że klienci kupują akurat w Twoim sklepie internetowym? Wielu z nas nie przykłada wagi do tych informacji, tak długo jak sprzedaż idzie dobrze. Tymczasem doświadczenie pokazuje, że wiedza na temat zachowania użytkowników Internetu może być kluczowa w sferze rozwoju własnego biznesu. Z pomocą przychodzi unikatowe narzędzie, którego nazwa to mapa cieplna (z angielska heatmap). W poniższym artykule opowiemy, o co właściwie chodzi z tą mapą. Czym jest i jak może pomów w prowadzeniu sklepu online?

Czym jest mapa cieplna?

W wielkim skrócie: mapa cieplna to graficzna reprezentacja zmienności danych przy wykorzystaniu kolorów, ich różnych poziomów nasycenia i odcieni. Dziś najbardziej nowoczesne platformy do budowy stron internetowych powinny oferować takie rozwiązanie w swoich usługach. Załóż sklep internetowy Zyro i zyskaj dostęp do najbardziej wyjątkowej mapy cieplnej dla swojej strony.

Warto wspomnieć, że twórcą pojęcia heatmap już w latach 90. ubiegłego wieku był Cormac Kinney, projektant oprogramowania. Wówczas narzędzie to przydawało się inwestorom giełdowym podczas interpretacji danych handlowych. Traderzy mogli dzięki temu łatwo zwizualizować najlepsze szanse na kupno i sprzedaż aktywów.

W dzisiejszych realiach mapa cieplna jest wykorzystywana przez administratorów oraz właścicieli stron internetowych. Znalazła szczególne zastosowanie w dziedzinie e-commerce, gdzie używa się jej do analizy nawyków konsumenckich. To właśnie relacja pomiędzy narzędziem heatmap a sklepami internetowymi interesuję nas dziś najbardziej.

Mapa cieplna w e-commerce – jak z niej korzystać?

mapa_cieplna

Źródło: https://zyro.com/pl/ai/heatmap

Warto zaznaczyć, że mapa cieplna może być wykorzystywana do obserwacji następujących aktywności użytkowników:

• Miejsca, gdzie odwiedzający stronę kliknęli kursorem lub stuknęli palcem.

• Okolice, wokół których „wędrował” kursor myszki.

• Miejsce, do którego najniżej „scrollował” użytkownik strony.

Kiedy zaczynasz używać heatmapy, musisz przyzwyczaić się do specyficznej kolorystyki tego narzędzia. Im częściej klikane jest dane miejsce na stronie, tym intensywniejszy odcień będzie je reprezentował na mapie. Dzięki temu masz możliwość obserwacji i analizy tego, w jaki sposób zachowują się wizytujący sklep. 

Wszystko super, tylko co właściwie masz zrobić z taką mapką?

Czy heatmap w sklepie online to przydatne narzędzie?

Mapy cieplne mogą być przydatnym narzędziem, które pomoże Ci zrozumieć ruch w witrynie i odpowiednio zoptymalizować swoją stronę internetową. Jeżeli zaimplementujesz taką funkcję na stronie swojego sklepu internetowego, zyskasz możliwość testowania określonych obszarów witryny. Bez tego trudno wyobrazić sobie, co kieruje klientami podczas wizyt i zakupów.

Heatmapę można wykorzystać do zrozumienia funkcjonalności kluczowych obszarów sklepu, jak chociażby linków i banerów. Sprawdzisz, jak chętnie użytkownicy klikają w zachęcające do określonych operacji przyciski na stronie. Jednocześnie dowiesz się, które fragmenty Twojej witryny są mniej istotne i nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. 

Co więcej, mapa cieplna pozwala Ci zidentyfikować treści, jakich brakuje na Twojej stronie. Zebrane w ten sposób informacje w jasny sposób wskazują na intencje użytkownika oraz jego zachowanie.

Parafrazując znane powiedzenie, heatmapy pozwalają upiec aż trzy pieczenie na jednym ogniu:

1. Co się klika.

2. Co się nie klika.

3. Czego brakuje na stronie.

Im więcej danych uda Ci się zebrać dzięki mapom cieplnym, tym skuteczniejsza będzie ich funkcjonalność. Na podstawie zgromadzonych informacji możesz później podejmować bardziej trafne decyzje odnośnie rozwoju swojego sklepu internetowego. Przydatność narzędzia w e-commerce jest więc niepowtarzalna.

W jaki sposób analizować dane z heatmapy?

mapka

Źródło: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-uzywajaca-ipada-35550/

Mapy cieplne pozwalają dostrzec obszary, z którymi internauci najczęściej wchodzą w interakcję. Te swoiste „gorące punkty” pokażą Ci, jak klienci czytają treść na Twojej stronie (np. od lewej do prawej strony) lub jak użytkownicy mobilni przewijają stronę w dół.

Korzystasz z przycisków typu CTA? Dzięki heatmapie dowiesz się, w jaki sposób użytkownicy się na nich skupiają. Jeżeli częściej wybierają te, które znajdują się po prawej stronie witryny, umieść tam najważniejsze informacje, które chcesz pokazać swoim klientom. Pamiętaj, żeby zawsze dostosowywać pozycjonowanie elementów na podstawie analizy mapy cieplnej.

Co więcej, niezbędne jest nie tylko zidentyfikowanie obszarów, na których klienci skupiają uwagę. Równie ważne okazuje się znalezienie punktów, które nie przyciągają uwagi użytkowników. Dzięki takiej obserwacji uzyskasz wiedzę, na podstawie której wymyślisz nowe sposoby na optymalizację sklepu internetowego.

Analizując mapy ciepła, możemy określić:

• Jak priorytetyzować elementy strony, które powinny być atrakcyjniejsze dla klienta.

• Zidentyfikować elementy projektu, które odwracają uwagę użytkownika od zamierzonego celu strony.

• Skorygować wszelkie konkurujące ze sobą linki i usunąć wszystko to, co rozprasza uwagę podczas konwersji. 

• Dodać dalsze informacje tam, gdzie mapa cieplna wskazuje, że klienci szukają dodatkowych informacji.

Mając tak potężne narzędzie analityczne w branży e-commerce, można znacznie przyspieszyć i ułatwić konwersję. Celem sklepu internetowego powinno być przekonanie potencjalnego klienta to zakupu. Jeżeli w odpowiedni sposób wykorzystasz wiedzę wynikającą ze wzorców zachowania użytkowników, wówczas zyskasz przewagę nad konkurencją.

W jaki sposób wprowadzać zmiany na podstawie map cieplnych?

No dobrze, wiesz już, co to jest mapa cieplna i do czego służy. Masz też ogólne pojęcie na temat istoty analizy zebranych danych. Pora zastanowić się, jak wyglądać powinna implementacja zmian w sklepie internetowym przy wykorzystaniu zebranych analiz.

Doświadczenie pokazuje, że mapa cieplna może być dodatkowo przydatna, gdy połączy się ją z innymi formami obserwacji zachowania użytkowników. Mowa tutaj o śledzeniu nawyków przy pomocy ciasteczek cookies, analizie czasu spędzonego na stronie, a nawet bezpośrednim feedbacku ze strony odbiorców. Na podstawie kompletu informacji możesz przejść do działań, jakie mają na celu pełnowymiarową optymalizację sklepu e-commerce.

Najlepiej wdrażać różnego rodzaju testy A/B, które polegają na porównaniu dwóch wersji sklepu online. Gdy wprowadzisz istotne zmiany i zaprezentujesz nową stronę swoim klientom, sprawdź, jak zmienią się ich przyzwyczajenia. Zestaw heatmapy obu wersji sklepu, co przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat zoptymalizowanych elementów strony.

Warto pamiętać, że wprowadzanie zmian na podstawie map cieplnych to tak naprawdę stała analiza aktualizacji. Wprowadzenie nowości nie może kończyć się oczekiwaniem na automatyczne zwiększenie konwersji, gdyż ważne są dalsze obserwacje zachowania klientów. Tylko na podstawie właściwych testów i porównań możesz zyskać całościowy i pełnowartościowy obraz tego, jak Twój sklep generuje przychody w sieci.

Czy warto stosować heatmapy? Podsumowanie

W dzisiejszym świecie zakupów online, korzystanie z mapy cieplnej powinno być standardem dla wszystkich uczestników branży e-commerce. Zacznij identyfikować „najgorętsze” i „najzimniejsze” miejsca na swojej stronie, żeby móc trafniej optymalizować jej zasoby pod kątem zachowania użytkowników. Wkrótce przekonasz się, że tego typu narzędzia pozwolą na jeszcze skuteczniejszą konwersję.

Stwórz własny sklep internetowy w wygodnym kreatorze stron www, gdzie narzędzie AI heatmap znajdziesz w zestawie. To o wiele wygodniejsza opcja, ponieważ wszystkie opcje analityczne znajdziesz wtedy w jednym miejscu. Dzięki temu, potencjalna edycja strony stanie się jeszcze bardziej komfortowa i lepiej ukierunkowana na dośw

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności30 czerwca 202212:41

Horror na Opawskiej. 39-latek z tasakiem gonił przechodnia

Horror na Opawskiej. 39-latek z tasakiem gonił przechodnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Policjanci z raciborskiej prewencji zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który mając przy sobie tasak straszył przypadkowego przechodnia, a następnie groził stróżom prawa. Teraz mieszkaniec Raciborza za swoje negatywne zachowanie może spędzić nawet 3 lata w więzieniu - informuje KPP.

KPP Racibórz
Reklama
Aktualności1 lipca 202214:42

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Diecezja gliwicka obejmuje gminy Kuźnia Raciborska oraz Nędza. W parafiach dojdzie tu do kilku zmian, m.in. na urzędzie proboszcza w Nędzy. Ks. Joachim Miksa (na zdj.) przechodzi na kapłańską emeryturę.

Kuria Gliwice
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202212:11

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona!

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Przetargi dotyczą działek gruntu położonych w Raciborzu przy ul. Greckiej i ul. Nowy Zamek.

red.
Aktualności1 lipca 202209:16

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- Szewc w dziurawych butach, a włodarz miasta na dziurawej drodze - pisze do nas Czytelnik.

list do redakcji
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:06

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
43
Racibórz:

Radny Paweł Rycka, jak podkreślił, dzieli się swoimi przemyśleniami w nawiązaniu do niedawnych wyborów w Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna.

red.
Kultura i edukacja30 czerwca 202209:35

Kino na wodzie w Kuźni Raciborskiej

Kino na wodzie w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. kuzniakultury.pl
Aktualności30 czerwca 202211:42

Młodzi chcą darmowej komunikacji w Raciborzu. Jest stanowisko prezydenta

Młodzi chcą darmowej komunikacji w Raciborzu. Jest stanowisko prezydenta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
Racibórz:

Prośba wystosowana przez Młodzieżową Radę Miasta trafiła wczoraj, 29.06., pod obrady Rady Miasta. Na zdj. nowa przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Olivia Kwiatkowska.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:08

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali osiem interwencji, jednak tylko dwa z nich mogły mieć naprawdę poważne konsekwencje. Resztę zdarzeń stanowiły zgłoszenia dotyczące gniazd owadów błonkoskrzydłych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności30 czerwca 202210:03

Pancerny Dominik. Wiceprezydent na pierwszej linii frontu w starciu z opozycją

Pancerny Dominik. Wiceprezydent na pierwszej linii frontu w starciu z opozycją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Odpowiedzialny za gospodarkę komunalną wiceprezydent Dominik Konieczny był w ostatnie dni frontmanem w starciu obecnej władzy w mieście z opozycją.

red.
Reklama
Aktualności30 czerwca 202209:34

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni kolejnych pracowników

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni kolejnych pracowników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Obecnie w naszym zgranym zespole potrzebne są kolejne doświadczone i zmotywowane osoby na stanowisko: pracownik produkcji

materiał partnerski
Aktualności1 lipca 202204:46

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności1 lipca 202212:30

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili gang, którego członkowie od wielu lat zajmowali się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na terenie całego kraju. 

KWP Katowice
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:27

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Ratusz przesłał nam odpowiedź na list do redakcji z 20 czerwca jednego z rodziców, którego dziecko spadło z tzw. Tyrolki na ziemię.

red.
Aktualności30 czerwca 202212:26

Dłużnicy zalegają miejskiej kasie ponad 30 mln zł

Dłużnicy zalegają miejskiej kasie ponad 30 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Na wysoki poziom zobowiązań wobec gminy zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa. Dla opozycji to jeden z powodów, by nie udzielić prezydentowi absolutorium. Ten, ustami wiceprezydenta Dominika Koniecznego, tłumaczył, że kwotę wierzytelności udało się nieco zmniejszyć, a egzekucja pozostałej jest trudna.

red.
Reklama
Biznes30 czerwca 202220:04

Kolejny partner RAFAKO w projektach z zakresu energetyki jądrowej

Kolejny partner RAFAKO w projektach z zakresu energetyki jądrowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

RAFAKO S.A. i Korea Hydro & Nuclear Power Co., Ltd. podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji projektów z zakresu energetyki jądrowej. Chodzi wspólny udział w projektach jądrowych realizowanych zarówno na terenie Polski jak i w innych krajach.

materiał prasowy spółki
Aktualności1 lipca 202210:58

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO]

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szesnaście drużyn z każdej gry rywalizuje na zamku o mistrzostwo 3. Raciborskiego Festiwalu Gamingowego. Wracająca po covidowej przerwie impreza ruszyła dziś przed południem. Pula nagród 30 tys. zł.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202214:55

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To kolejna atrakcja dla tych, którzy zwiedzają miasto, a przy okazji zdobyć cenne nagrody-pamiątki.

red.
Reklama
Aktualności30 czerwca 202220:59

Wyobraźnia uwolniona. Studenci pokazali jak mogłyby wyglądać wnętrza rzuchowskiego pałacu [FOTO i WIDEO]

Wyobraźnia uwolniona. Studenci pokazali jak mogłyby wyglądać wnętrza rzuchowskiego pałacu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Pokoje gościnne, biura, escape room, sale do ćwiczeń, balowa a nawet kino – tak w przyszłości może być wykorzystane wnętrze pałacu w Rzuchowie, od kilku lat odnawianego przez Fundację na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury. Dziś, 30.06., pokazano koncepcje studentów architektury raciborskiej PWSZ. Fundacja postawiła warunek, by były efektem nieskrępowanej i uwolnionej wyobraźni.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202220:17

Super Nutka dla Witka Piaseckiego

Super Nutka dla Witka Piaseckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/MDK
Aktualności1 lipca 202209:51

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności1 lipca 202211:36

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Miasto Racibórz przystąpiło do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji do roku 2030 - informuje magistrat.

(um), fot. Robert Ambroziewicz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności2 lipca 202208:11

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Region:

Ujednolicone stanowisko w sprawie rozwiązań systemowych dotyczących sytuacji, w jakiej znalazł się sektor ciepłowniczy w związku z kryzysem surowcowo-energetycznym, które były tematem czerwcowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbywającego się pod przewodnictwem marszałka Jakuba Chełstowskiego, trafi pod głosowanie w ciągu kolejnych siedmiu dni.

opr. w, źródło: UMWS, fot. fot. Andrzej Grygiel
Aktualności30 czerwca 202212:01

Śniadanie z eksportem na zamku w Raciborzu

Śniadanie z eksportem na zamku w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania", realizowanego przez Fundusz Górnośląski S.A. we współpracy z Województwem Śląskim.

Przedsiębiorczy Racibórz
Reklama
Aktualności1 lipca 202208:37

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób!

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Mandat oraz zakaz wejścia na pokład samolotu to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać autora głupich żartów i nieodpowiedzialnego zachowania się na terenie lotniska.

ŚlOSG
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.07.2022
1 lipca 202218:55

Nasz Racibórz 01.07.2022

Nasz Racibórz 24.06.2022
1 lipca 202218:52

Nasz Racibórz 24.06.2022

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.