Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 maja 202221:03

Wiceszef polskiej dyplomacji w Raciborzu. Mowa była o konflikcie w Ukrainie

Reklama
Racibórz:

Raciborzanin Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, wziął dziś, 17 maja, udział w panelu dyskusyjnym poświęconym konfliktowi w Ukrainie. Otwarte spotkanie z mieszkańcami odbyło się w Strzesze.

To drugie, jakie zorganizowano z inicjatywy prezydenta Dariusza Polowego. Pierwszym, w lipcu 2010 r., była debata przed wyborami prezydenckimi z udziałem profesorów Andrzeja Zybertowicza i Marka Migalskiego. Dzisiejszą dyskusję zdominował temat konfliktu ukraińsko-rosyjskiego oraz jego skutków, w krótkiej i dłuższej perspektywie.

- Gdyby Rosja miała możliwość, to atakowałaby Polskę i inne kraje - przekonywał wiceminister Jabłoński, podkreślając, że nasz wschodni sąsiad wykazuje wiele słabości, nie tylko militarnych, ale również wewnętrznych. Nie można dziś ustępować, nawet za cenę inflacji i innych perturbacji gospodarczych. - Tę słabość trzeba wykorzystać - dodał wiceminister, przypominając, że dotychczasowe poczynania Rosji (Syria, zajęcie Krymu, wschodniej Ukrainy) uchodziły jej na sucho. Największy kraj dawnego sowieckiego imperium nie spodziewał się jednak takich problemów w wojnie z Ukraińcami, trawiony jest przez układy mafijne i wszystkie patologie państw dyktatorskich. – To nasza historyczna szansa – padło na spotkaniu.

W ocenie P. Jabłońskiego konflikt potrwa długo, Ukraińcom trzeba pomagać, bo walczą także w naszym interesie, stabilnej i bezpiecznej Europy Środkowo-Wschodniej, w której warto inwestować. Postawa Polski i Polaków ukształtuje wzajemne relacje na lata, może setki lat. Przypomniał, że wojna tak naprawdę trwa od 2014 r. czyli zajęcia Krymu, a obserwowana od zeszłego roku presja na wzrost cen gazu była etapem przygotowania do obecnego konfliktu. Jabłoński mówił o negatywnej ocenie działań rządu Węgier, uzależnieniu niemieckiej gospodarki od cen surowców i zgodzie Turcji na wstąpienie do NATO Szwecji i Finlandii. To tylko kwestia czasu, a konkretnie, jak dodał, spełnienia warunków Ankary.

Zapytany przez nas czy konflikt może się rozlać na inne regiony świata, m.in. zagrożone głodem kraje arabskie, wiceminister zapewnił, że to ryzyko zostało w porę dostrzeżone, a efektem są działania, które mają zapobiec negatywnym scenariuszom. W kwestii potencjalnego rozpadu wielonarodowej Rosji i konfliktów wewnętrznych, szczególnie za Uralem, nie wykluczył takiej możliwości, ale uznał, że do takich scenariuszy, o tak dużej tektonice, należy podchodzić z dużą ostrożnością. Chiny w jego opinii bacznie obserwują konflikt, to kraj, który jest cierpliwy, niewątpliwie zależy mu na dostępie do surowców i bez wątpienia inaczej postrzega dziś Rosję niż w lutym, kiedy Putin planował szybkie zajęcie Ukrainy.

Czy istnieją spiski? - zapytaliśmy wiceministra wskazując na epidemię i mnożące się teorie dotyczące jej źródeł. - Spiski są cechą polityki i dyplomacji - padła odpowiedź, ale jednocześnie należy mieć na uwadze skalę takich działań. Wpływanie na globalne procesy jest zdaniem wiceministra ograniczone, a trzeba też mieć na uwadze przypadek i jego rolę w dziejach świata, znacznie większą niż się powszechnie sądzi. Wiceminister dodał, że Rosja finansowała ruchy antyszczepionkowe czy sięgające do segregacji rasowej w USA, bo jej celem zawsze była destabilizacja.

To ciekawe spotkanie trwało około półtorej godziny. Obecnej na nim młodzieży wiceminister, niegdyś olimpijczyk z I LO, radził sięgać po wartościowe lektury, bez których trudno dziś pogłębiać wiedzę o współczesnym świecie.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202221:09

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś jeszcze bankowiec, a od nowego roku właścicielka agencji eventowej Artegoma wygrała dziś, 05.12., konkurs na najlepszy raciborski biznesplan.

red.
Reklama
Aktualności4 grudnia 202209:09

List do redakcji w sprawie ogrzewania w przedszkolu

List do redakcji w sprawie ogrzewania w przedszkolu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
opr. red., fot. pixabay.com/etadly.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202220:26

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym!

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Bunt na terenie przywięziennej hali produkcyjnej, odbicie zakładnika oraz pożar samochodu na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Tak właśnie wyglądały czwartkowe ćwiczenia w raciborskiej jednostce.

mat. prasowy ZK/tekst i foto: st. szer. Justyna Poznakowska
Reklama
Sport4 grudnia 202215:16

W PCS nagrodzono najlepszych tenisistów

W PCS nagrodzono najlepszych tenisistów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.