Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 maja 202220:33

Absolwenci raciborskiego Mechanika z sukcesem w konkursie NASA. Potrzebują wsparcia, by pojechać do USA i reprezentować Polskę

Reklama
Racibórz:

Krzysztof Kowaczek, Natalia Nienartowicz i Paweł Iwańczyk – studenci Politechniki Wrocławskiej i absolwenci raciborskiego „Mechanika”, razem z kołem naukowym PWrAerospace pojadą w czerwcu tego roku do Stanów Zjednoczonych na finał konkursu CanSatCompetition United States. - Naszym marzeniem jest pojechać na zawody do Stanów w pełnym składzie. Niestety, nie każdego stać na tak ogromny wydatek - piszą na portalu zrzutka.pl.

Jeszcze rok temu "Mechanikowa" drużyna NewHorizons pracowała nad budową minisatelityCanSat w międzynarodowym konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pomimo obostrzeń i pandemii realizowaliśmy nasz projekt, wykonując wszelkie testy i prototypy. Gościliśmy w swoich progach telewizję TVP, a także przeprowadziliśmy spotkanie, podczas którego wicestarosta mógł przyjrzeć się bliżej naszej pracy nad CanSatem. Wszystkie te działania doprowadziły nas do finału, gdzie razem z najlepszymi rywalizowaliśmy o podium. Na Pustyni Błędowskiej rakieta wyniosła naszego minisatelitę na wysokość 2,5 km. Zebrane dane pozwoliły na stworzenie prezentacji, którą oceniło jury, przyznając nam 2 miejsce w konkursie CanSat 2021.

- Naszym marzeniem jest pojechać na zawody do Stanów w pełnym składzie. Niestety nie każdego stać na tak ogromny wydatek. Zarówno bilety lotnicze, transport na miejscu, nocleg, jak i wyżywienie to dla nas ogromny koszt. Dlatego chcielibyśmy zwrócić się do Państwa o pomoc finansową. Otrzymane fundusze pozwoliły by naszej trójce obniżyć koszty podróży i wystartować w tym międzynarodowym konkursie, reprezentując nasz kraj na zawodach CanSat Competition United States - piszą na zrzutka.pl. LINK do zbiórki.

Kiedy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej dobiegł końca, nasze drogi się rozeszły. Jedni ukończyli szkołę, drudzy nadal uczą się w „Mechaniku”. Pomimo tego, los sprawił, że kilka osób odnalazło się i postanowiło kontynuować pracę nad minisatelitą w międzynarodowym konkursie CanSatCompetition United States dla studentów.

Krzysztof Kowaczek, Natalia Nienartowicz i Paweł Iwańczyk – studenci Politechniki Wrocławskiej i absolwenci raciborskiego „Mechanika”, razem z kołem naukowym PWrAerospace pojadą w czerwcu tego roku do Stanów Zjednoczonych na finał konkursu CanSatCompetition United States. Konkurs organizuje American AstronauticalSociety, którego sponsorem jest słynna agencja kosmiczna NASA. Jako jedna z ponad 40 drużyn z całego świata, zespół PWrAerospace zakwalifikował się do finału konkursu na 7 miejscu, w wynikiem 98,33%.

3a

Krzysztof Kowaczek, Natalia Nienartowicz, Paweł Iwańczyk

Misja minisatelityCansat jest narzucana przez organizatorów. W tym roku zakłada ona stworzenie tzw. „kontenera” oraz „ładunku”, który w nim się znajdzie. Celem misji jest uwolnienie ładunku kontenera i spuszczenie go na 10 – metrowej linie podczas opadania CanSata na spadochronie. Oprócz tego, szczególnym elementem misji jest opracowanie sposobu stabilizacji kamery ładunku, która podczas opadania powinna być zwrócona w kierunku południowym. Mimo tego, że wszystkie zespoły pracują nad tą samą misją, każdy pomysł i sposób jego realizacji jest inny.

4a

Diagram przedstawiający kolejne etapy misji minisatelityCanSat

Zespół PWrAerospace składa się z 10 osób, odpowiedzialnych między innymi za promocję i organizację zespołu oraz za mechanikę i elektronikę w minisatelicie.

Paweł Iwańczyk – studiuje lotnictwo i kosmonautykę. W zespole odpowiada za mechanikę oraz projekt kontenera. Natalia Nienartowicz – studiuje mechanikę i budowę maszyn energetycznych. Odpowiada za mechanikę oraz projekt ładunku minisatelity. Krzysztof Kowaczek – studiuje automatykę i robotykę. W zespole zajmuje się programowaniem i elektroniką.

Koło naukowe PWrAerospace otworzyło przed nami wiele możliwości. Nie spodziewaliśmy się, że praca nad minisatelitąrozpoczęta jeszcze w „Mechaniku” zaowocuje i znajdzie kontynuację na uczelni wyższej. Będąc w technikum nabraliśmy odpowiedniego doświadczenia, które teraz pozwala nam sięgać wyżej. Oprócz umiejętności technicznych i zawodowych, nauczyliśmy się współpracować i pokonywać razem wszelkie trudności.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności3 grudnia 202218:54

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. stanislaw-zory.pl
Aktualności3 grudnia 202209:26

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką?

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał RPP/fot. Victoria_Watercolor/pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 grudnia 202215:58

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO]

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po wielu latach starań boisko Unii Racibórz przy ulicy Srebrnej przejdzie gruntowny remont. Dziś, 3 grudnia 2022, rozegrano spotkanie pożegnalne. Zmierzyły się zespoły młodzików Unii i Górnika.

opr. (greh), fot. Piotr Bednarz
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport4 grudnia 202221:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.