Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 maja 202208:48

Raciborski sąd otworzy się nocą dla zwiedzających [LISTA ATRAKCJI]

Raciborski sąd otworzy się nocą dla zwiedzających [LISTA ATRAKCJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Noc Muzeów w Sądzie Rejonowym w Raciborzu już 20 maja 2022 r. od 18:00 do 22:00. Raciborska Temida po raz pierwszy wpisuje się w Noc Muzeów.

Już 20 maja 2022 r. Sąd Rejonowy w Raciborzu po raz pierwszy weźmie udział w Nocy Muzeów – inicjatywie organizowanej od lat w wielu polskich miastach i instytucjach. Współorganizatorami wydarzenia, które odbędzie się na terenie budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu przy ul. Wojska Polskiego 24, oprócz Sądu Rejonowego w Raciborzu i Ośrodka Kuratorskiego działającego przy tym Sądzie będą: Zakład Karny w Raciborzu, Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu, Muzeum w Raciborzu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wstęp na teren wydarzenia – budynek i teren przylegający do budynku przy ul. Wojska Polskiego 24 - możliwy będzie w dniu 20 maja 2022 r. w godzinach od 18:00 do 22:00. Na wejście nie będą wymagane zapisy. Ideą wydarzenia jest umożliwienie zapoznania się jak największej liczby osób z pracą Sądu oraz instytucji i ośrodków prowadzonych przez współorganizatorów. Na ten dzień przygotowanych zostało wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak również dzieci i młodzieży.

Wydarzenie będzie kolejną okazją do poznania historii i zobaczenia przepięknych wnętrz odrestaurowanego budynku Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości. Jest to kontynuacja powstałych z inicjatywy Prezes Sądu Marzeny Korzonek i Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wosia Dnia Otwartych, podczas których można zwiedzać budynek przy ul. Wojska Polskiego.

Zwiedzający zobaczą pełną mitologicznych akcentów klatkę schodową, salę posiedzeń wraz z prowadzącą do niej „tajemniczą klatką schodową”, cele dla podsądnych oraz przyjazny pokój przesłuchań małoletnich wraz ze znajdującym się wewnątrz lustrem weneckim! Na sądowych korytarzach nie zabraknie przedstawienia urzędowych strojów sędziego, prokuratora, radcy prawnego i adwokata. Zobaczyć będzie można archiwalne dokumenty sądowe oraz historyczny sprzęt biurowy i elementy wyposażenia budynku. Wnętrza zdobić będą prace plastyczne uczestników konkursu „Raciborska perła architektury sądowej”.

Na reprezentacyjnej Sali posiedzeń kilkukrotnie wyświetlone zostaną fragmenty filmu „Raciborska Temida” Adriana Szczypińskiego, opowiadającego o historii raciborskiego sądownictwa i więziennictwa od średniowiecza do dziś. Natomiast już o godzinie 19:00 będzie miała miejsce niepowtarzalna okazja do spotkania z twórcą filmu i jednym z jego pomysłodawców. Gośćmi Nocy Muzeów, z którymi zwiedzający będą mogli porozmawiać będą: Adrian Szczypiński – znany raciborski filmowiec, reżyser filmu „Raciborska Temida” oraz Adam Reszka – kurator, Kierownik II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, Członek Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny "Pomocna Dłoń", działacz Klubu dla Młodzieży „Strefa”.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu współorganizatorów dostępnych będzie wiele innych atrakcji.

Przedstawiciele Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Raciborzu przed budynkiem sądu zaprezentują samochód konwojowy służący do przewozu więźniów. Na stanowisku wewnątrz budynku zobaczyć będzie można środki ochrony osobistej funkcjonariuszy służby więziennej, środki przymusu bezpośredniego, a nawet broń! O godzinie 20:00 Noc Muzeów obejmie również budynek więzienia przy ul. Eichendorffa, gdzie władze Zakładu Karnego umożliwią wejście na teren głównego dziedzińca i do Izby Tradycji Zakładu Karnego w Raciborzu, gdzie będzie możliwość oglądania m.in. odtworzonej celi więziennej. Wejście do Zakładu Karnego będzie możliwe dla 50 chętnych, na zapisy dokonywane w dniu wydarzenia dla osób, które odwiedzą Noc Muzeów w Sądzie. Konieczne będzie podanie imienia, nazwiska i numeru dowodu osobistego.

W Zakładzie Karnym będzie można również oglądać prace manualno- plastyczne osadzonych z Zakładu Karnego w Raciborzu.

Nadal jednak aż do godziny 22:00 będą dostępne wnętrza i atrakcje Sądu. Tam od godziny 18:00 Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu przedstawią stanowisko profilaktyczne, w ramach którego zaprezentowane zostanie wykonanie odcisków linii papilarnych oraz indywidualne wyposażenie Policjanta. Na terenie budynku przy ulicy Wojska Polskiego 24, chętni zobaczą policyjny radiowóz wraz z maskotką śląskiej Policji „Sznupek”.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu na stoisku z materiałami informacyjnymi oraz książkami związanymi z tematyką kryminalno-sądową umożliwi również najmłodszym, jak i dorosłym rozwiązanie krzyżówek i udział w quizach tematycznych – zarówno analogowych, jak i cyfrowych.

Dla fanów historii Muzeum w Raciborzu przedstawi wystawę pocztówek, zdjęć i planów związanych z Sądem Rejonowym w Raciborzu i historią wymiaru sprawiedliwości. Podczas Nocy Muzeów, obecni będą również kuratorzy sądowi, którzy zaprezentują nowoczesne wyposażenie Ośrodka Kuratorskiego działającego przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu, przedstawią zainteresowanym zasady jego działania i opowiedzą o swojej pracy. Chętni będą mogli zagrać w piłkarzyki i ping – ponga, które znajdują się w Ośrodku.

Dla najmłodszych zaplanowany został mały słodki poczęstunek oraz popcorn. Zwiedzający otrzymają również wydaną w lutym 2022 roku broszurę o historii i remoncie budynku dawnego Sądu Krajowego ufundowaną ponownie na tę okazję przez Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wosia.

Serdecznie zapraszamy na to jedyne w roku, niepowtarzalne wydarzenie!

plakat_noc_muzew

Autor: red., fot. SR/FB, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności24 czerwca 202209:07

Raport 998. Iveco uderzyło w słup w Brzeziu. Kierowca zbiegł

Raport 998. Iveco uderzyło w słup w Brzeziu. Kierowca zbiegł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwa zdarzenia. Pomagali uwięzionemu ptakowi oraz prowadzili działania w związku ze zdarzeniem drogowym na ulicy Brzeskiej. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202210:12

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Nadchodzący weekend zdominują wydarzenia związane z Festiwalem Górnej Odry, które odbywać będą się na terenie całego powiatu raciborskiego, ale i poza jego granicami. Sprawdź, co jeszcze wydarzy się w nadchodzących dniach.

red.
Aktualności23 czerwca 202210:16

Nie jest dobrze! Radna Poznakowska o Parku Jordanowskim

Nie jest dobrze! Radna Poznakowska o Parku Jordanowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
(greh), fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202201:13

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO]

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 25.06., spod mostu Zamkowego wyruszy XXIII Pływadło na tradycyjnej trasie z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla z tradycyjnym też przystankiem w Turzu, gdzie w tym roku dojdzie do szczególnego wydarzenia.

fot. Jan Ptak
Aktualności23 czerwca 202209:54

Pytania o raciborską oświatę. Przedstawicielka ZNP na komisji w ratuszu

Pytania o raciborską oświatę. Przedstawicielka ZNP na komisji w ratuszu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Na posiedzenie komisji oświaty Rada Miasta przyszła wczoraj, 22.06., wiceprezes ZNP w Raciborzu, Anna Nowak-Malcherek. Sternik miejskiej edukacji i kandydat na prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna Krzysztof Żychski był wczoraj na kolejnej części walnego zgromadzenia. Odpowiedzi udzielała więc urzędniczka z podległego mu wydziału.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202209:06

Raport 998. Strażacka interwencja na Wiśniowej. Co było przyczyną?

Raport 998. Strażacka interwencja na Wiśniowej. Co było przyczyną? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności24 czerwca 202215:23

Jak to w końcu jest z pałacykiem Rafako? Kolejne oświadczenie w sprawie sprzedaży

Jak to w końcu jest z pałacykiem Rafako? Kolejne oświadczenie w sprawie sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Najpierw był nasz artykuł, że dawny dom bracki wystawiony jest na sprzedaż, potem oświadczenie rzecznika prasowego grupy Rafako, a teraz zaprzeczające mu stanowisko pośrednika w sprzedaży nieruchomości.

red.
Reklama
Aktualności24 czerwca 202208:42

Paweł Newerla kończy dziś 90 lat [WIDEO]

Paweł Newerla kończy dziś 90 lat [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202221:05

Oficerowie z ZK Racibórz odznaczeni

Oficerowie z ZK Racibórz odznaczeni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZK Racibórz
Reklama
Aktualności24 czerwca 202214:41

Najlepsi uczniowie z gminy Krzanowice z nagrodami burmistrza

Najlepsi uczniowie z gminy Krzanowice z nagrodami burmistrza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Tuż po szkolnych akademiach kończących rok szkolny 2021/2022, najlepsi uczniowie z gminy Krzanowice odebrali gratulacje i nagrody burmistrza Andrzeja Strzedulli.

fot. Mirosław Basista/FotoPerla.eu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202209:35

Wiaty, milionowe zaległości i mapa zrywka – migawki z komisji oświaty

Wiaty, milionowe zaległości i mapa zrywka – migawki z komisji oświaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2021 r., ale i nowelizacja tegorocznego budżetu była tematem dyskusji na komisji oświaty Rady Miasta w Raciborzu.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport24 czerwca 202205:30

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności24 czerwca 202208:21

Dzień Ojca i pożegnanie absolwentów na Płoni

Dzień Ojca i pożegnanie absolwentów na Płoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- 23 czerwca 2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym na Płoni odbył się festyn zorganizowany przez Rady Rodziców. Jednocześnie ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Noblistów Polskich żegnali się uczniowie klasy ósmej - informuje nas placówka.

materiał nadesłany/ZSP 3
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.