Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 maja 202216:57

Petycja do prezydenta Raciborza. Pełni obaw mieszkańcy nie chcą wytwórni asfaltu

Petycja do prezydenta Raciborza. Pełni obaw mieszkańcy nie chcą wytwórni asfaltu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

List do redakcji. Mieszkańcy wsi Maków, Kornice, Żerdziny, Pawłów oraz Pietrowice Wielkie wysłali apel do prezydenta Raciborza. Nie chcą u siebie wytwórni mieszkanek mineralno-asfaltowych, którą planuje zbudować miejska spółka z Raciborza.

Sołtys Wsi Maków
Grzegorz Jurkowski
oraz Mieszkańcy Wsi Maków, Kornice, Żerdziny, Pawłów oraz Pietrowice Wielkie

Do
Prezydent Miasta Racibórz
oraz
Wydział Ochrony Środowiska
i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz
Ul. Króla Stefana Batorego 64
47-400 Racibórz

PETYCJA Mieszkańców Wsi Maków, Kornice, Żerdziny, Pawłów oraz Pietrowice Wielkie w sprawie sprzeciwu budowy wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach przy ul. Przemysłowej W związku z informacją o planowaniu budowy wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralnoasfaltowych w Kornicach przy ul. Przemysłowej” na podstawie art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach działając w interesie publicznym składamy petycję jako stanowczy protest przeciwko realizacji tego typu inwestycji w planowanej lokalizacji. Wytwórnie mieszanek mineralno-asfaltowych są inwestycjami niezmiernie uciążliwymi i szkodliwymi dla środowiska, a ich działalność zawsze związana jest z bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Problem dotyczy zarówno procesów spalania (min. pyłów węglowych), związanych z produkcją asfaltu jak i z substancjami wykorzystywanymi do jego produkcji. Asfalt składa się między innymi z rakotwórczych węglowodorów pierścieniowych i ich pochodnych, które w przypadku awarii linii technologicznej mogą przedostać się do środowiska, skąd poprzez skażone wody i powietrze regularnie zatruwały będą ludzi i zwierzęta.

Z ogólnie dostępnych informacji wynika, że największe stężenie szkodliwych substancji występuje w promieniu do 1500 m od zakładu, a zagrożenie na działanie substancji rakotwórczych sięga nawet do 3,5 km. Planowana inwestycja ma się mieścić niecałe 500 m od najbliższych zabudowań. Jako mieszkańcy pobliskich wiosek wyrażamy swój sprzeciw wobec planów budowy takiego zakładu w okolicy miejsca naszego zamieszkania.

W sąsiedztwie planowanej inwestycji znajdują się grunty o wysokim współczynniku klasy (klasa I , II, III) gdzie wysiewane są głownie zboża czy rzepak, które przecież zostaną przetworzone na pokarm. Na dodatek w naszym rejonie we wrześniu 2022 r. zostanie otworzony żłobek wraz z przedszkolem, który swą lokalizacją w linii prostej liczy ok. 1250m od planowanej lokalizacji wytwórni. I nie ma tu znaczenia fakt, iż żłobek jest przeznaczony tylko dla pracowników firmy Eko-Okna, ponieważ znaczna część mieszkańców naszych wiosek jak i ościennych miejscowości jest zatrudniona w tym właśnie zakładzie i z pewnością będzie chciała umieścić tam swoje najmłodsze pociechy. Stanowczo protestujemy, aby nasze dzieci wdychały szkodliwe dla życia i zdrowia opary i pyły.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż, budowa zakładu w sposób drastyczny spowoduje niebywałe zubożenie wartości estetycznej krajobrazu oraz wartości materialnej naszych działek i nieruchomości.

Gmina Pietrowice Wielkie promuje się jako miejsce przyjazne i atrakcyjne pod względem wartości krajobrazowych pisząc na swojej stronie internetowej, iż „Nieodłącznym elementem krajobrazu Gminy Pietrowice Wielkie są malownicze, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, rozległe pola uprawne i łąki, a wśród nich miejsca zadrzewione, zagajniki, lasy oraz parki i aleje drzew.” Zachęca mieszkańców oraz turystów do spędzania czasu na łonie natury, korzystania z wieży widokowej czy tężni solankowej. Zachwala okoliczne widoki, tu cytując: Teren naszej gminy sprzyja organizacji wycieczek rowerowych. Piękne krajobrazy można podziwiać przemieszczając się po bezpiecznych ścieżkach rowerowych, zatrzymując się w Zielonych Centrach wsi. Niemałą atrakcję dla zwiedzających stanowi stadnina koni położona w Kornicach. Śmiemy mocno wątpić w to, że asfaltownia doda uroku pięknym widokom, a swym zapachem przyciągnie miłośników natury do naszej Gminy.

Tak dużo mówi się aktualnie o ochronie środowiska. Ustawy, które uchwala Rząd mają na celu eliminację pieców węglowych, do czego jesteśmy zobligowani, aby ograniczyć emisję smogu. Zatem, pytamy jak w takim razie budowa asfaltowni w naszym regionie ma się przyczynić do zmniejszenia poprawy czystości powietrza w naszych miejscowościach?

Reasumując, budowa asfaltowni w znacznym stopniu wpłynie na pogorszenie się życia mieszkańców, którzy będą narażeni na szkodliwy hałas, wzmożony ruch samochodów ciężarowych, a co najistotniejsze, na emisję nieprzyjemnych zapachów oraz patogenicznych pyłów i trujących spalin.

Z obawy o własne zdrowie i życie oczekujemy przeprowadzenia konsultacji społecznych, jak również odmowy wydania decyzji środowiskowej dla realizacji planowanej inwestycji.
Kategorycznie sprzeciwiamy się budowie wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach.

Próbowaliśmy dziś skontaktować się z prezydentem Dariuszem Polowym, chcąc uzyskać jego stanowisko w sprawie. Kiedy tylko będzie to możliwe, poinformujemy na łamach portalu.

Czytaj także: Asfalciarnia w Kornicach? Zrobiła się gigantyczna afera

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności5 października 202210:19

Jodek potasu trafił do Raciborza. W tych miejscach otrzymają go mieszkańcy

Jodek potasu trafił do Raciborza. W tych miejscach otrzymają go mieszkańcy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
red., fot. Śl.UW, Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności4 października 202208:41

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
mat. prasowe spółki
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202217:52

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
Racibórz:

- Cztery projekty ogólnomiejskie podzieliły się pulą 1,5 miliona złotych w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego - informuje ratusz.

(um)
Aktualności3 października 202208:37

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202221:37

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KAVOWO/pixabay.com
Aktualności3 października 202212:04

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO]

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowa gala taneczna zakończyła w weekend miniony sezon artystyczny działających przy Raciborskim Centrum Kultury zespołów. Teraz czas na nowe rozdanie.

fot. Jan Ptak
Reklama
Aktualności3 października 202208:51

ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Dotyczy to pow. raciborskiego

ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Dotyczy to pow. raciborskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Aktualności3 października 202209:37

Raciborzanie na Łysej Górze

Raciborzanie na Łysej Górze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport4 października 202216:52

Pacak i Klimek najlepsi w II Półmaratonie po wałach

Pacak i Klimek najlepsi w II Półmaratonie po wałach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności4 października 202210:07

Z partnerską wizytą w Zugló

Z partnerską wizytą w Zugló - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Sport4 października 202209:18

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.