Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 maja 202208:11

Strażackie święto na Jasnej Górze z udziałem strażaków z naszego regionu

Strażackie święto na Jasnej Górze z udziałem strażaków z naszego regionu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

4 maja, we wspomnienie świętego Floriana, patrona strażaków, na Jasnej Górze odbyły się uroczystości Państwowej Straży Pożarnej. W tym roku miały one szczególny charakter ze względu na 30-lecie uchwalenia ustawy o Państwowej Straży Pożarnej i ustawy o ochronie przeciwpożarowej. W uroczystościach udział wzięli m.in. komendanci miejscy i powiatowi PSP z Jastrzębia, Rybnika, Raciborza, Wodzisławia i Żor.

Uroczystej Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Wacław Depo Metropolita Częstochowski wraz z koncelebransami: abp Wiktorem Skworcem Metropolitą Katowickim, bp Grzegorzem Kaszakiem - biskupem sosnowieckim oraz bp Andrzejem Iwaneckim - biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej. Homilię do uczestników wygłosił abp Wiktor Skworc, w której podziękował strażakom za ich oddaną służbę i gotowość, która cieszy się ogromnym uznaniem społecznym.

- Szeroki jest wachlarz waszych obowiązków. Do specjalnych zadań wykonywanych przez straż pożarną należy też ratownictwo biologiczne, chemiczne, medyczne, poszukiwawcze, radiologiczne, techniczne, wodne, wysokościowe i z tych rozlicznych obowiązków wywiązujecie się wzorowo o czym świadczy zaufanie społeczne - powiedział abp Skworc.

W dalszej części kazania Metropolita Katowicki zaznaczył, że ręce strażaków coraz częściej podejmują się pomocy przy innych zdarzeniach niż tylko pożary i nie tylko w naszym kraju, ale także i za granicą, gdzie strażacy z Polski wyrobili sobie markę i za co należą się ogromne gratulacje. Zarówno abp Skworc, jak i abp Depo nawiązali również do niedawnych tragedii w śląskich kopalniach, wspominając tragicznie zmarłych i zaginionych górników z kopalni Pniówek i Zofiówka.

Na uroczystość przybyło wielu gości. Wśród nich parlamentarzyści, m.in. senator Ewa Gawęda, przedstawiciele służb mundurowych: nadbryg. Jacek Kleszczewski Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach, gen. bryg. SG Adam Jopek Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, insp. Artur Bednarek - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, płk Tomasz Białas Dowódca 13ŚBOT, Komendanci Powiatowi i Miejscy PSP województwa śląskiego, Piotr Grazda Dyrektor Szpitala MSWiA w Katowicach, Tomasz Bednarek Prezes WFOŚiGW, Konrad Kuczera Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Rafał Kasprzyk Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. Obecni byli też komendanci z naszego regionu: st. bryg. Wojciech Kruczek (PSP Rybnik) bryg. Marek Misiura (PSP Wodzisław), bryg. Jarosław Ceglarek (PSP Racibórz) i st. bryg. Wojciech Piechaczek (PSP Jastrzębie). - Cieszę się, że mogłam w tak zacnym gronie uczestniczyć w tak ważnej dla strażaków uroczystości. Tą drogą składam wszystkim strażakom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i podziękowania za ich ofiarną i odważną służbę. Dziękuję panu nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu, Komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Katowicach za zaproszenie do udziału w uroczystościach - mówi senator Ewa Gawęda.

Warto zaznaczyć, że podczas uroczystości dowódcą Śląskiej Kompani Honorowej Komendy Wojewódzkiej PSP był kpt. Szymon Kwaśnica z Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śl.

 

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 sierpnia 202212:48

Długi weekend w okolicy

Długi weekend w okolicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Sezon letniego długiego weekendu to czas, kiedy wraz z rodziną i przyjaciółmi możecie podarować sobie kilka dni odpoczynku. Dla wszystkich, którzy nie zdążyli zorganizować wyjazdów - okazuje się, że nic straconego ponieważ, można odpocząć także na miejscu. Ośrodek wypoczynkowy AquaBrax w Szymocicach jest na to najlepszym miejscem i kusi nas wieloma atrakcjami.

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Sport12 sierpnia 202205:58

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności12 sierpnia 202209:14

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO]

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali strażacy z PSP Racibórz w trakcie minionej służby. Połowę z nich stanowiło usuwanie skutków nawałnicy, jaka przeszła czwartkowym popołudniem nad powiatem. Odnotowano także zadymienie przy Ogrodowej oraz zdarzenie drogowe przy Opawskiej. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Filip Sulski
Aktualności11 sierpnia 202219:12

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO]

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

W remizie parkuje już dobrze wyposażony ciężki Jelcz 415 rocznik 1992. Jednostka musiała przebudować wjazd do garażu. Wóz dziś, 11 sierpnia, tuż po północy wyjechał do akcji gaszenia pożaru garażu przy ul. Głównej.

red.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja12 sierpnia 202222:38

Kameralny koncert wokalistów Mirażu przy zamkowej studni [FOTO i WIDEO]

Kameralny koncert wokalistów Mirażu przy zamkowej studni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To już drugi wakacyjny koncert na zamkowym dziedzińcu, tym razem Anny Kretek, Zofii Wysoczańskiej, Wiktorii Wydmuch, Michała Stuchłego, Błażeja Klimaszki oraz Piotra Thamma.

fot. Jan Ptak, wideo mwaw
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.