Śląskie chroni pszczoły. 200 tys. do podziału

Rusza pierwsza edycja programu „Śląskie dla pszczół”. Na realizację wybranych zadań Zarząd Województwa Śląskiego w 2022 r. przeznaczył 200 000 zł.
Zarząd Województwa Śląskiego ogłasza otwarty konkursu ofert na zadanie publiczne w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego „Śląskie dla pszczół”. Jego celem jest ochrona różnorodności biologicznej pszczół miododajnych, owadów zapylających i roślin oraz edukacja ekologiczna i promocja w zakresie pszczelarstwa na terenie Województwa Śląskiego. Wnioski przyjmowane są od 8 do 29 kwietnia.
Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych - stowarzyszeń, związków, spółdzielni socjalnych i fundacji zawodowo zajmujących się pszczelarstwem. Wsparcie przeznaczone jest na pielęgnację i ochronę cennych siedlisk roślin dla pszczół i owadów zapylających, poprzez zasiew rodzimych roślin miododajnych na terenie Województwa Śląskiego. Dofinansowanie przeznaczone może być też na działania edukacyjne, m.in. zajęcia, warsztaty, pokazy ekologiczne propagujące wiedzę o roli pszczół w środowisku, ich ochronę oraz przykłady dobrych praktyk związanych z rozwojem pasiek i hodowli. Zadaniem konkursu jest także promocja pszczelarstwa, propagowanie ochrony i roli pszczół i owadów zapylających w środowisku, trutowisk, tradycji bartniczych, znaczenia produktów pszczelich oraz ich walorów zdrowotnych i odżywczych.
Dofinasowanie otrzymają zadania realizowane do końca września br. na terenie województwa śląskiego. Równocześnie ogłoszono konkurs dotyczący naboru kandydatów wskazanych przez organizacje pozarządowe do udziału w pracach komisji konkursowej, oceniającej merytorycznie oferty złożone w ramach otwartego konkursu ofert.
Warto przypomnieć, że „Śląskie dla pszczół” to kolejne obok funkcjonującego w regionie od 2008 roku programu „Owca Plus” działanie nakierowane na ochronę środowiska przyrodniczego i tradycyjnych gałęzi gospodarki. Dzięki realizacji programu „Owca Plus” przywrócono do użytkowania rolniczego ponad 600 ha hal, łąk i polan górskich w Beskidach oraz 100 ha muraw kserotermicznych na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Dzięki temu zwiększyło się pogłowie owiec ras rodzimych. W pierwszym roku funkcjonowania programu w wypasie brało udział 1000 szt. owiec, a w 2021 roku zgłoszono ich do programu już ponad 5000 sztuk. W tym okresie zwiększyło się też zainteresowanie produktami pochodzenia owczego, w szczególności serami owczymi, ale także jagnięciną. Przywrócono jednocześnie wiele wydarzeń kulturowych ściśle powiązanych z prowadzeniem tradycyjnej gospodarki pasterskiej.





![Małgorzata Piastowska z Raciborza z czterema fotelami w The Voice Senior [WIDEO] Małgorzata Piastowska z Raciborza z czterema fotelami w The Voice Senior [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768136259613638515-1484542750339419-7345768237890002575-n-.jpg)

![Koncert Noworoczny Gminy Krzyżanowice w Tworkowie [FOTO i WIDEO] Koncert Noworoczny Gminy Krzyżanowice w Tworkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17680332571768029427dsc-4761-2-.jpg)


![Cicha noc Zespołu Śląsk zabrzmiała w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Cicha noc Zespołu Śląsk zabrzmiała w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768070192dsc-9998-.jpg)




![Doroczny koncert kolęd i pastorałek w kościele w Brzeziu [FOTO i WIDEO] Doroczny koncert kolęd i pastorałek w kościele w Brzeziu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768149730dsc-0092-.jpg)



![Futsal: Niedzielny maraton w HLPN [FOTO] Futsal: Niedzielny maraton w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768160500gre04075-.jpg)













![Siatkarska remontada w hali OSiR. KS Racibórz odwrócił losy meczu z Olimpią Włodowice [FOTO i WIDEO] Siatkarska remontada w hali OSiR. KS Racibórz odwrócił losy meczu z Olimpią Włodowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768079776dsc-7423-.jpg)






Komentarze (0)
Dodaj komentarz