Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 kwietnia 202212:27

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Raciborzu ma coraz więcej gości [RAPORT]

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Raciborzu ma coraz więcej gości [RAPORT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Po pierwszym kwartale władze miasta, dyrekcja Muzeum oraz pracownicy SOWY przy ul. Żorskiej są pełni optymizmu - liczba gości rośnie, plany sięgają daleko.

16 grudnia 2021 roku została otwarta druga w Polsce i pierwsza w regionie SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Jest to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

Od 20 grudnia 2021 r. SOWA jest otwarta dla odwiedzających. Z miesiąca na miesiąc zainteresowanie ofertą jest coraz większe. Wśród odwiedzających najliczniejszą grupą stanowią klienci zorganizowani, głównie ze szkół podstawowych i przedszkoli, ale także z uniwersytetów trzeciego wieku, warsztatów terapii zajęciowych czy z klubów i stowarzyszeń. Popołudniami i w soboty z kolei chętnie odwiedzają nas klienci indywidualni: rodziny z dziećmi, dziadkowie z wnukami, czy młode pary. Na początku wśród gości najwięcej osób było z Raciborza, ale akcje promocyjne, np. „Voucher dla nauczyciela” spowodowały, że przyjeżdżają do nas grupy i klienci indywidualni z ościennych miejscowości, a także spoza powiatu, np. z Wodzisławia, Rybnika, Pszczyny, Głubczyc czy Żor. Gościmy także obcokrajowców, ostatnio była to grupa odwiedzająca nasze miasto w ramach wymiany z programu Erasmus, co nie stanowiło dla nas problemu, ponieważ wszystkie eksponaty mają przetłumaczoną instrukcję na 4 języki: angielski, niemiecki, rosyjski i czeski.

W sumie w ciągu pierwszych trzech miesięcy odwiedziło nas 3091 osób, z czego 936 osób to klienci indywidualni, a pozostałe 2155 osób stanowiły grupy zorganizowane.

Wśród eksponatów cieszących się największym zainteresowaniem wśród najmłodszych (1-5 lat) jest z pewnością „Usyp mapę” czyli eksponat zawierający piasek kinetyczny oraz „Znikokot” czyli zabawa kolorami. Wśród uczniów szkół podstawowych popularnością cieszą się te eksponaty, w których to dzieci są sprawcami danego zdarzenia, np. „Powietrzna armata”, „Wiszące piłki” czy „Nakręć swój film”. Dorośli natomiast najbardziej lubią te eksponaty, które w zaskakujący sposób pokazują, jak działa ludzki mózg, należą do nich „Lustrzane okno”, „Mistrzowie szybkiego zapamiętywania” oraz „Lustrzane odbicie”.

W Majsterni dzieci młodsze najchętniej zmagają się z zadaniami dot. budowy „poduszkowca” i toru przeszkód dla piłki. Wielką frajdą jest dla nich także budowa konstrukcji latającej, którą następnie umieszczają w wielkiej dmuchawie i sprawdzają, czy jest w stanie unosić się w powietrzu. Starsi użytkownicy najwięcej czasu spędzają na budowie mostu i katapulty oraz sprawdzają, ile przedmiotów jest w stanie utrzymać się na gwoździu, czyli próbują mierzyć się z boxem o nazwie „Równowaga”.

Nowe inicjatywy

W czasie ferii SOWA zorganizowała dodatkowe zajęcia, które cieszyły się ogromną popularnością. Listy zapisów były zapełnione 4 dni po ukazaniu się oferty na stronie internetowej. Tak duże zainteresowanie skłoniło nas do refleksji i postanowiliśmy uruchomić dodatkowe zajęcia. I tak, od kwietnia rozpoczynamy nowy cykl pn. „Warsztaty familijne”, a po wakacjach startujemy z projektem Klub Młodego Odkrywcy.
SOWA to także imprezy i wydarzenia: już 29 maja br. Organizujemy pierwszą edycję Festiwalu Odkrywców, we wrześniu będziemy starali się odkryć czym pachnie nasze miasto organizując we współpracy z Arboretum Bramy Morawskiej wydarzenie pn. „Racibórz miasto zapachów”. Będziemy się również angażować w organizację miejskich imprez plenerowych, a przed zimą postaramy się „otulić Racibórz”, tak żeby nikt nie musiał marznąć. Więcej o planowanych przez nas wydarzeniach można dowiedzieć się przeglądając regularnie nasze media społecznościowe i zaglądając na stronę www.sowa-raciborz.pl.

O SOWIE

Głównym celem działalności SOWY jest zwiększenie zainteresowania nauką, rozwijanie poczucia sprawczości i rozbudzenie kreatywności. SOWA promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy. SOWA to dwie angażujące przestrzenie: pierwsza to sale ekspozycyjne, w których znajduje się 20 angażujących eksponatów, w całości wykonanych przez ekspertów Centrum Nauki Kopernik, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. Druga to Majsternia czyli przestrzeń swobodnego tworzenia, w której odwiedzający otrzymają zestawy do wykonania bez szczegółowej instrukcji. Majsternia to przestrzeń warsztatowa, w której nie ma gotowych eksponatów. Zwiedzający wybiera z menu zestaw składający się z zadania do wykonania i pudełka zawierającego potrzebne materiały. Nie otrzyma od nas instrukcji – z wyzwaniem musi zmierzyć się samodzielnie. Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej niż myślisz”. Koncentrujemy się tu na sposobie dojścia do rozwiązania, a nie na wyniku naszych działań. Nie chcemy przekazywać konkretnej wiedzy ani umiejętności. Chcemy natomiast, aby zwiedzający poznali lub przypomnieli sobie pewną ścieżkę działania pozwalającą samodzielnie poznawać otoczenie i radzić sobie z rozwiązywaniem problemów.

Godziny otwarcia od marca: Cennik:

wt-śr 8.00-15.00 bilet normalny 16 zł/os
czw-pt 10.00-18.00 bilet ulgowy 12 zł/os
sob 10.00-15.00 bilet grupowy 8 zł/os
nd-pn nieczynne bilet grupowy dla PP i SP z Raciborza 1 zł/os

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202209:46

Raport 998. Nocny pożar w Krzanowicach. Atak owadów w Czerwięcicach i Samborowicach

Raport 998. Nocny pożar w Krzanowicach. Atak owadów w Czerwięcicach i Samborowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwadzieścia jeden interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i jednostek OSP w trakcie minionego długiego weekendu. Rozpoczęto także jedno działanie cykliczne, które polega na dwukrotnym monitorowaniu rzeki Odry każdego dnia. Sprawdź szczegóły interwencji.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Aktualności16 sierpnia 202209:26

Życie i praca śp. profesora Mariana Teodora Kapicy [WSPOMNIENIE]

Życie i praca śp. profesora Mariana Teodora Kapicy [WSPOMNIENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
dr Beata Fedyn, fot. Gabriela Habrom-Rokosz
Aktualności16 sierpnia 202208:59

Lasy Państwowe wsparły LKS Tworków

Lasy Państwowe wsparły LKS Tworków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. swojskapilka.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202213:52

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Region:

Zielono, niebanalnie i industrialnie – tak będzie zmieniał się teren ParkAnów, czyli obszarów należących dawniej do nieczynnej dziś kopalni Anna. Swoją wizję przedstawili dwaj młodzi projektanci: Karolina Cieślik i Aleksander Bugla.

UM Pszów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202212:54

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nadchodzący weekend w Raciborzu będzie bogaty w wydarzenia. Nie zabraknie ich także na Zamku Piastowskim. Sprawdź, co przygotowano!

Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202209:05

Peugeot uderzył w drzewo w Rudach

Peugeot uderzył w drzewo w Rudach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Rudy
Styl życia16 sierpnia 202212:50

Metropolitalne święto w Rudach pełne okrągłych rocznic

Metropolitalne święto w Rudach pełne okrągłych rocznic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Biskupi metropolii górnośląskiej spotkali się wczoraj, 15 sierpnia, z wiernymi w Rudach. Na dziedzińcu pałacu opackiego odprawiono uroczystą Mszę św. W tym roku przypada wyjątkowo dużo jubileuszy.

fot. Krystian Tischbierek
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.08.2022
17 sierpnia 202216:32

Nasz Racibórz 12.08.2022

Nasz Racibórz 05.08.2022
17 sierpnia 202216:30

Nasz Racibórz 05.08.2022

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.