Niedzielski: zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia; bądźmy odpowiedzialni

Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia i nie ma COVID-19 – zaznacza minister zdrowia Adam Niedzielski. Bądźmy odpowiedzialni, nośmy maseczki, gdy jest dużo ludzi, a jeśli czujemy się źle, zostańmy w domu – radzi.
Od 28 marca nie ma obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Od maja również w tych miejscach nie będzie takiego przymusu.
Od poniedziałku zniesiony został także obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Osoby, które aktualnie na nich przebywają, obowiązane są dokończyć je na zasadach wcześniej obowiązujących. "Decyzję o odejściu od obostrzeń, w tym noszenia maseczek podjęliśmy, kiedy uwidocznił się powrót do trendu większych dobowych spadków zakażeń" – powiedział PAP szef MZ.
"Przez pewien okres mieliśmy bowiem przystopowanie tych spadków, co wiązało się m.in. z poszerzaniem dominacji subwariantu BA.2 wirusa w wersji omikron. Jednak z uwagi na fakt, że wariant ten był już obecny w Polsce w styczniu i stopniowo zwiększał swój zasięg w populacji, w Polsce nie doszło do wybuchu transmisji, jak to miało miejsce w innych państwach europejskich" - dodał.
Minister wskazał, że obecnie subwariant BA.2 jest w Polsce dominujący, a mimo to nastąpił powrót do zwiększonych spadków liczby zakażeń, przy systematycznych spadkach obłożenia łóżek szpitalnych dla pacjentów covidowych.
"Nie zaobserwowaliśmy też tego, co było standardem w poprzednich falach, czyli zdecydowanych wzrostów po powrocie dzieci do szkół" – zaznaczył Niedzielski. "Wszystkie te argumenty, w parze z którymi idzie wysoki, bo ponad 90 proc. poziom immunizacji w naszym kraju, pozwoliły nam z wysoką gwarancją bezpieczeństwa podjąć decyzję o odejściu od obostrzeń" – wskazał Niedzielski.
Pomocne w podjęciu tej decyzji – jak stwierdził - były projekcje współpracujących z resortem zespołów prognostycznych, które wskazały na długookresową tendencję spadkową. "Pamiętajmy jednak o jednym: zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia, nie oznacza, że nie będzie już COVID-u-19. Dlatego, mimo spadków zakażeń i mimo zniesienia obostrzeń, nadal - jako społeczeństwo - musimy być odpowiedzialni, choćby za siebie i naszych najbliższych" – zaleca minister.
Szef MZ zaakcentował, że maseczka w miejscach, gdzie spotyka się duża liczba ludzi, jak choćby środki transportu, będzie oznaką naszej odpowiedzialności. "Chrońmy siebie i innych. I proszę, pamiętajmy – jeżeli czujemy się źle, widzimy, że mierzymy się z jakąś infekcją, skonsultujmy się z lekarzem i zostańmy w domu" – zaleca minister. (PAP) Katarzyna Lechowicz-Dyl
![Historyczny zwrot w Raciborzu: dawne Rafako staje się bastionem obronnym RP [FOTO i WIDEO] Historyczny zwrot w Raciborzu: dawne Rafako staje się bastionem obronnym RP [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777548601dsc-2393-.jpg)
![Majówka w powiecie raciborskim. Gwiazdy w Szymocicach, atrakcje w grodzie i na zamku, w Brzeziu zagrają dla Adriana [KALENDARIUM] Majówka w powiecie raciborskim. Gwiazdy w Szymocicach, atrakcje w grodzie i na zamku, w Brzeziu zagrają dla Adriana [KALENDARIUM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777453674zrzut-ekranu-2026-04-29-o-11-07-30-.png)

![Tak wyglądają dziś nowe baseny na Ostrogu. Prezydent zapowiada otwarcie w czerwcu, opozycja ma wątpliwości [FOTO] Tak wyglądają dziś nowe baseny na Ostrogu. Prezydent zapowiada otwarcie w czerwcu, opozycja ma wątpliwości [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777486850img-9827-.jpg)
![Dni Raciborza 2026 - trzy dni pełne atrakcji [PROGRAM] Dni Raciborza 2026 - trzy dni pełne atrakcji [PROGRAM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1749246055-dsc8325-.jpg)

![Rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777634797dsc-2483-.jpg)











































Komentarze (0)
Dodaj komentarz