Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 marca 202214:37

Szkubanie piyrza było jak dziś grupa na facebooku

Reklama
Krzyżanowice:

Dawny zwyczaj gromadził w jednym miejscu panie ze wsi, co było okazją do snucia opowieści, żartów, plotek i śpiewów. I choć dziś panie na co dzień spotykają się na facebook.com, to w gminie Krzyżanowice dochowuje się starej tradycji.

Szkubaczki są doskonałą okazją do pogawędek, żartów i wspólnych śpiewów. W naszej gminie stało się już tradycją, że co roku, w Centrum Kultury w Tworkowie, organizowane jest wspólne szkubanie piyrza przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Tym razem radość ze spotkania była większa, ponieważ z powodu epidemiologicznych w zeszłym roku praktycznie wszystkie wydarzenia były odwołane, łącznie ze szkubaniem piyrza.

Darcie pierza polega na wyrywaniu z piór chorągiewek i oddzielaniu twardych stosin. W tradycji śląskiej, od jesieni do końca karnawału, kobiety zbierały się w domu, w którym była panna na wydaniu i wspólnie szkubały piyrzi na pierzyny i poduchy, które później miały być posagiem dla panny młodej. Dzisiaj jest to już tylko tradycja podtrzymywana przez nielicznych. W organizowanym przez Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki szkubaniu piyrza, 24 marca 2022 r., wzięły udział gospodynie naszej gminy zrzeszone w Koła Gospodyń Wiejskich.

Spotkanie rozpoczęło się kawą i czymś słodkim. Gospodynie zostały przywitane przez dyrektor GZOKSiT Darię Wieczorek i zastępcę wójta Wolfganga Kroczka. Podczas szkubaczki można było poplotkować i wspólnie pośpiewać. W kąciku artystycznym wystąpiła, z własnym utworem, Grażyna Cwik oraz - z własnymi wierszami - Maria Kostrzewa. Gościem specjalnym spotkania były dzieci z tworkowskiego przedszkola, które również miały przygotowany, krótki repertuar artystyczny po którym miały okazję same nauczyć się szkubaczki. W spotkaniu wziął również udział wójt gminy Grzegorz Utracki. Całość spotkania prowadziła koordynator ds. kultury GZOKSiT Sabina Ciuraszkiewicz.

Autor: fot. UG Krzyżanowice/ŁB, wideo RTK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności3 grudnia 202218:54

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. stanislaw-zory.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 grudnia 202215:58

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO]

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po wielu latach starań boisko Unii Racibórz przy ulicy Srebrnej przejdzie gruntowny remont. Dziś, 3 grudnia 2022, rozegrano spotkanie pożegnalne. Zmierzyły się zespoły młodzików Unii i Górnika.

opr. (greh), fot. Piotr Bednarz
Reklama
Sport4 grudnia 202215:16

W PCS nagrodzono najlepszych tenisistów

W PCS nagrodzono najlepszych tenisistów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.