Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 marca 202205:54

Tydzień Edukacji Prawnej w Sądzie Rejonowym za nami!

Reklama
Racibórz:

Już tradycyjnie 15 marca br. w siedzibie Sądu Rejonowego w Raciborzu odbył się ogólnopolski Dzień Edukacji Prawnej. Z tej okazji, Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz nowo powstałe Centrum Edukacji Prawnej działające przy Sądzie, przygotowały ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Tegoroczne spotkania przebiegały pod hasłem PODSTAWY PRAWA – WAŻNA SPRAWA.

Zainteresowanie było tak duże, że wydarzenia objęły cały tydzień. W dniach 15, 16 i 18 marca 2022 r. mury Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości odwiedziło ponad 200 uczniów! Sąd odwiedzili uczniowie z klasy:

- VII Szkoły Podstawowej nr 7 z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Raciborzu
- VIII Szkoły Podstawowej w Pietrowicach Wielkich
- VIII Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu
- I i II Liceum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu
- II z III Liceum Ogólnokształcącego w Żorach
- I Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu
- VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 5 z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Raciborzu
- II Technikum nr 1 z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu

Podczas spotkań dzieci i młodzież mieli okazję poznać historię i zobaczyć pięknie odrestaurowane sale posiedzeń w zabytkowym budynku przy ul. Wojska Polskiego 24. Zapoznali się także z podstawowymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania sądu. Następnie zobaczyli takie pomieszczenia jak: pokój przesłuchań małoletnich, ośrodek kuratorski i znajdujące się w piwnicach budynku cele dla podsądnych. Zajęcia bardzo ciekawie poprowadziła Koordynator Centrum Edukacji Prawnej Elżbieta Markiewicz. Uczniowie mieli także możliwość spotkania się z orzecznikiem Wydziału II Karnego Sądu Rejonowego w Raciborzu Sędzią Łukaszem Mrzykiem, który odpowiedział na nurtujące pytania i opowiedział o wykonywanej pracy.

W związku z sytuacją, z którą mamy do czynienia na Ukrainie przeprowadzone zostały także zajęcia dotyczące wybranych zagadnień prawa międzynarodowego. Spotkania te pozwoliły przybliżyć młodzieży zasady obowiązującego prawa humanitarnego i spojrzeć na problemy dzisiejszego świata nie tylko od strony moralnej, ale również prawnej.

Nie zabrakło również edukacji dla dorosłych. Z okazji Dnia Edukacji Prawnej mieszkańcy Raciborza i okolic w godzinach od 15:00 do 21:00 mieli możliwość poznania historii raciborskiej Temidy i zwiedzenia odrestaurowanego budynku Sądu przy ul. Wojska Polskiego 24. Również i tu chętnych nie zabrakło, zwłaszcza, że funkcję przewodnika po wnętrzach Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości pełniła Prezes Sądu Rejowego w Raciborzu Sędzia Marzena Korzonek. Ponad 100 mieszkańców zwiedziło w tym dniu odrestaurowany budynek sądu!

Centrum Edukacji Prawnej, które działa jako pilotażowy program Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowało dla uczniów ankiety satysfakcji z przebytych zajęć. Ich wyniki wskazują na duże zainteresowanie tematyką prawną wśród dzieci i młodzieży i zadowolenie z przeprowadzonych spotkań edukacyjnych.

W związku z rozpoczęciem swojej działalności Centrum Edukacji Prawnej wystosowało do szkół regionu ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Z pewnością zajęcia te będą cieszyły się równie dużym zainteresowaniem jak te w ramach minionego już Tygodnia Edukacji Prawnej. Chęć poznania tematyki prawnej, jaka widoczna jest wśród uczniów, to bardzo pozytywna wiadomość, wszak, zgodnie z hasłem jakie towarzyszyło tegorocznemu Tygodniowi Edukacji Prawnej – Podstawy Prawa, które chcemy przekazać młodemu pokoleniu – to ważna sprawa!

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.