Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 lutego 202207:59

Wraca temat punktu widokowego na wieży kościoła farnego. Pytania radnych

Wraca temat punktu widokowego na wieży kościoła farnego. Pytania radnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- O co chodzi z tym punktem widokowym? Na co te 120 tys. złotych? Czy są zgody proboszcza i Rady Parafialnej? – dociekał na komisji gospodarki miejskiej jej szef, Piotr Klima.

- Idea urządzenia punktu widokowego na wieży kościoła farnego podnoszona jest już od wielu lat. Razem z miejską architekt i miejską konserwator zabytków udaliśmy się do proboszcza, który wyraził wstępne zainteresowanie projektem. Cała trudność polega na tym, że po 1945 roku wieża została odbudowana, ale nie dysponujemy żadnymi dokumentami. Na pierwszy etap składają się trzy działania. Musi zostać wykonana ekspertyza konstrukcyjna i przeciwpożarowa. One umożliwiają przygotowanie wstępnej koncepcji. Na tą kwotę 120 tys. złotych składają się te trzy elementy. Dopiero po koncepcji będziemy mieli rozeznanie co do całkowitych kosztów. Dodatkowo, ksiądz proboszcz poinformował nas, że ma wstępną zgodę ekonoma z kurii. Generalnie z rozmów z księdzem proboszczem wynika, że kuria jest jednak zainteresowana. Dodatkowo jest także zysk parafii, bo trochę się wyremontuje, pojawią się nowe schody. To oczywiście nie jest pierwsza potrzeba parafii – mówił zastępca prezydenta Dawid Wacławczyk.

- Chciałbym by to wybrzmiało. Nie jestem przeciw Kościołowi czy wieży widokowej. Ale czy nie powinno to być na najwyższym budynku? W naszym przypadku to dawna wieża ciśnień przy Starowiejskiej. Racibórz to nie Praga, by z wieży kościoła podziwiać dachy innych budynków. Teraz wydamy 120 tys. na ekspertyzy, a potem to i tak na półkę trafi, tak jak w przypadku koncepcji na lodowisko. To może być uznane, krótko mówiąc, za niegospodarność. Takie hasła, jak „proboszcz wyraził zainteresowanie” to naprawdę nic nie mówi. To powinno być na piśmie, bo mamy doświadczenia, że nie zawsze mówi nam się prawdę – uznał radny Klima.
Do dyskusji powrócił były włodarz Raciborza, Mirosław Lenk. – Powinno to być jasno powiedziane. Jest rozdział Kościoła od państwa i to parafianie powinni je utrzymywać. Gmina może co najwyżej wspierać zabytki. Nie mieszałbym tego, co robiliśmy do tej pory, z tym co teraz proponujemy – mówił.

- To właśnie teraz rozgrywa się decyzja czy Rada poprze przeznaczenie funduszy, czy nie. Jest jednak pewna kolejność i logika działań. Pamiętam, że jak budowaliśmy aquapark, to koszty biletów ustalaliśmy na końcu. Mogę oczywiście państwu cudów naopowiadać, ale chyba nie o to chodzi? Inwestycja w porównaniu do basenu jest o tyle dobra, że na basenie musi być ciągle pięciu ratowników. Tu będzie jedna osoba, ale tylko w momencie, gdy będzie zainteresowanie wejściem na wieżę – odparł wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

Ostatecznie uchwałę poddano pod głosowanie. Za głosowało dwoje radnych, siedmiu wstrzymało się od głosu a dwóch było nieobecnych.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 sierpnia 202212:48

Długi weekend w okolicy

Długi weekend w okolicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Sezon letniego długiego weekendu to czas, kiedy wraz z rodziną i przyjaciółmi możecie podarować sobie kilka dni odpoczynku. Dla wszystkich, którzy nie zdążyli zorganizować wyjazdów - okazuje się, że nic straconego ponieważ, można odpocząć także na miejscu. Ośrodek wypoczynkowy AquaBrax w Szymocicach jest na to najlepszym miejscem i kusi nas wieloma atrakcjami.

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Aktualności12 sierpnia 202209:14

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO]

Raport 998. Dym z transformatora przy Ogrodowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali strażacy z PSP Racibórz w trakcie minionej służby. Połowę z nich stanowiło usuwanie skutków nawałnicy, jaka przeszła czwartkowym popołudniem nad powiatem. Odnotowano także zadymienie przy Ogrodowej oraz zdarzenie drogowe przy Opawskiej. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Filip Sulski
Reklama
Sport12 sierpnia 202205:58

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności11 sierpnia 202219:12

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO]

Druhowie z Kobyli przesiedli się do nowego wozu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

W remizie parkuje już dobrze wyposażony ciężki Jelcz 415 rocznik 1992. Jednostka musiała przebudować wjazd do garażu. Wóz dziś, 11 sierpnia, tuż po północy wyjechał do akcji gaszenia pożaru garażu przy ul. Głównej.

red.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja12 sierpnia 202222:38

Kameralny koncert wokalistów Mirażu przy zamkowej studni [FOTO i WIDEO]

Kameralny koncert wokalistów Mirażu przy zamkowej studni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To już drugi wakacyjny koncert na zamkowym dziedzińcu, tym razem Anny Kretek, Zofii Wysoczańskiej, Wiktorii Wydmuch, Michała Stuchłego, Błażeja Klimaszki oraz Piotra Thamma.

fot. Jan Ptak, wideo mwaw
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.