Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 lutego 202210:27

Coraz większy chaos decyzyjny we władzach Raciborza

Coraz większy chaos decyzyjny we władzach Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Spory na forum Rady Miasta oraz wymiana ciosów w internetowych komentarzach doprowadziły do paraliżu decyzyjnego. Nie ma wspólnej listy priorytetów i konsensu co wyboru wariantu ważnych inwestycji. Nic też nie wskazuje na zwrot w raciborskiej polityce miejskiej.

Z jednej strony prezydent Dariusz Polowy oraz wspierający go PiS i NaM, z drugiej rządzące w Radzie Miasta kluby Razem dla Raciborza i byli koalicjanci Polowego - Radni Niezależni Michała Fity. Od miesięcy raciborzanie mogą śledzić toczący się spór, nie tylko na forum Rady Miasta, podczas transmitowanych na żywo wielogodzinnych sesji, ale i na portalach internetowych. Zwolennicy każdej z opcji wpisują komentarze, jeden z drugim. Są aktywni w mediach społecznościowych. Temperatura konfliktu rośnie, tyle że – patrząc na statystyki oglądalności – budzi on niewielkie zainteresowanie w mieście. Wydłuża się lista argumentów i zarzutów. Coraz trudniej je śledzić i oceniać.

Prezydent wezwał niedawno przewodniczącego Rady Miasta do dymisji, przewodniczący zapewnił, że tak zrobi, jeśli z urzędu zrezygnuje prezydent. W tle kontrowersje wokół listopadowej komisji i słynnej już propozycji siadania na kolanach. Wcześniej Polowy dwukrotnie nie uzyskał od radnych wotum zaufania. Minął rok, odkąd nie może się porozumieć z rządzącą większością w sprawie lodowiska, a wcześniej boiska. W kolejce tymczasem następne tematy.

Kłótliwa kadencja przypadła na coraz szybsze tempo wyludniania się Raciborza i wyzwania, jakie stawia globalna, postcovidowa gospodarka. Wydłuża się lista problemów. To już nie tylko brak recepty na poprawę konkurencyjności miasta na tle sąsiadów, ale także brak konsensusu co do listy zadań priorytetowych i kolejności ich finansowania. Po niedawnych sporze o kształt i koszt lodowiska, dochodzą kolejne wyzwania.

Po środowej komisji oświatowej okazało się, że konieczna modernizacja basenu pod Oborą będzie kosztowała minimum 7 mln zł. Opcja na miarę XXI wieku z większą liczbą atrakcji to już 15 mln zł. Minimum 18 mln zł to koszt zewnętrznej niecki przy H2Ostróg. W budżecie są zarezerwowane pieniądze na dokumentację obiektu przy Zamkowej, ale nie ma jeszcze danych wyjściowych do zaopiniowania przez radnych. Na uciechach się nie kończy. Domki kampingowe przy Markowickiej – jak się okazuje - nie mają kanalizacji. Podobny problem dotyczy Areny Rafako. Wciąż nie wiadomo, co z boiskiem ze sztuczną nawierzchnią. Są pieniądze na Srebrną, tyle że radni i prezydent mają rozbieżne do co lokalizacji – rajcy chcą kolejnej murawy obok już istniejącej, Polowy nowej w miejscu starej.

Jak widać potrzeb coraz więcej, tymczasem radni nakazują prezydentowi kupić za 2 mln zł działkę przy Ogrodowej-Odpoczynkowej, nie przesądzając po co miastu teren, który za kadencji Lenka sprzedano. Nie wiadomo też czy do transakcji dojdzie, a jeśli tak, to miasto czeka kolejne dyskusja – zrobić tu park jak chce B. Siwak i mieszkańcy, którzy podpisali jego apel, czy też budynek mieszkalny. W tej kadencji dokończono rozpoczętą przez poprzedników budowę bloków przy Łąkowej, słychać zapowiedzi wznoszenia kolejnych, ale na tym na razie się kończy. Bez dostępu do tanich mieszkań trudno liczyć na zatrzymanie młodych i ściąganie nowych mieszkańców.

Ambicji władzom odmówić nie można. W budżecie na 2022 r. są też pieniądze na projekt parkingu wielopoziomowego. Projektów i wizualizacji raciborzanie widzieli już sporo. Papier nie zmienia jednak krajobrazu miasta. 

Z Polskiego Ładu pozyskano 18 mln zł na remont Rybnickiej, ale w dobie inflacji koszty mogą być znacznie większe niż wcześniej planowano. Zadanie chce zrealizować miasto i to na nim ciąży zapewnienie ewentualnego dodatkowego finansowania. Nie ma wątpliwości, że Rybnicka musi być odnowiona, ale inwestycja ma również objąć przebudowę połowy remontowanej kilka lat temu Bosackiej (do Jana) z wyjątkiem odcinka na wysokości wiaduktu, bo ten z kolei zamierza modernizować PKP w ramach przebudowy stacji Racibórz.

Prezydent chce też projektować przebudowę Rynku. Ma być ładniejszy i bardziej zielony. To może być kolejny punkt zapalny, po projekcie nt. utworzenia parku kulturowego, który radni odłożyli na półkę do listopada. Pod szczytnym hasłem ożywiania ważnych miejsc w Raciborzu prowadzi się zwykle długie dyskusje, a efekty, jak na Długiej, nie są już tak oczywiste. Ukwieconą ulicę w zeszłej kadencji zamieniono w rzekę betonu i kostki, w tej miało się to zmienić, ale na razie na ustawieniu ociekających rdzą donic się skończyło. Inwestycja na Rynku nie będzie zapewne tania, co zrodzi przy okazji pytania o mocno sfatygowany, 20-letni bruk wokół centralnego placu w mieście czy np. coraz gorszą nawierzchnię Opawskiej, od sądu do pl. Konstytucji 3 Maja.

Jesienny objazd prezydenta po dzielnicach przekonuje, że nie wszyscy mieszkańcy żyją dyskusją na temat lodowiska. W Markowicach na już potrzebne jest przedszkole. Zewsząd słychać apele o remonty ulic i chodników.

Konsensu we władzach Raciborza mógłby zaowocować listą zadań priorytetowych i szybkim wyborem projektu. Jak na razie jednak zanosi się na dalsze kłótnie i przepychanki.

Autor: Grzegorz Wawoczny, fot. arch. portalu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 sierpnia 202209:47

Masy błota po ulewach w Raciborzu i Pawłowie

Masy błota po ulewach w Raciborzu i Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
red., fot. Filip Sulski, OSP Pawłów
Reklama
Aktualności13 sierpnia 202213:08

Polska 2050 krytykuje premiera, wojewodę i władze Raciborza

Polska 2050 krytykuje premiera, wojewodę i władze Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
38
Racibórz:

Polska 2050 zorganizowała serię konferencji poświęconych katastrofie ekologicznej na Odrze. Dziś jej działacze mówili o tym na bulwarach nadodrzańskich w Raciborzu.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 sierpnia 202212:47

Ogórki omy Hildy spod Raciborza z prestiżową nagrodą

Ogórki omy Hildy spod Raciborza z prestiżową nagrodą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Zagroda na Pograniczu
Sport13 sierpnia 202215:10

Unia Racibórz pokonała MKS Lędziny w swoim debiucie w IV lidze

Unia Racibórz pokonała MKS Lędziny w swoim debiucie w IV lidze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ruszyły rozgrywki sezonu 2022/2023 w IV lidze. W jednym z sobotnich meczów naprzeciw siebie stanęli dwaj beniaminkowie: Unia Racibórz i MKS Lędziny.

red.
Aktualności13 sierpnia 202220:06

Pietrowice Wielkie polubiły klimat Dzikiego Zachodu [FOTO i WIDEO]

Pietrowice Wielkie polubiły klimat Dzikiego Zachodu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Piknik country to nowa pietrowicka impreza, która chce się wpisać w kalendarz wydarzeń w tutejszym centrum społeczno-kulturalnym.

red.
Reklama
Reklama
Sport13 sierpnia 202221:40

Klasa okręgowa. Nędza ma patent na Jejkowice i pomogła Damianowi [FOTO]

Klasa okręgowa. Nędza ma patent na Jejkowice i pomogła Damianowi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Na boiska wybiegli także piłkarze klasy okręgowej. W meczu I kolejki rozgrywanym w Nędzy miejscowy LKS podejmował jejkowicką Jedność i zbierał pieniądze na pomoc Damianowi.

red.
Reklama
Aktualności13 sierpnia 202209:48

Pieska plaża w Raciborzu. Co się za tym kryje?

Pieska plaża w Raciborzu. Co się za tym kryje? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Jan Ptak
Aktualności13 sierpnia 202222:05

Druhowie seniorzy z gminy Krzyżanowice wciąż sprawni w akcji

Druhowie seniorzy z gminy Krzyżanowice wciąż sprawni w akcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Gościnnie występujący Czesi z Piszcza (Píšť) mieli dziś, 13.08., najlepszy czas podczas zawodów strażackich oldbojów w Owsiszczach. Z jednostek gminy Krzyżanowice triumfowali seniorzy ochotnicy z Rudyszwałdu.

fot. ŁB/UG
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 sierpnia 202217:28

Strażackie święto w Siedliskach. Kozi na tronie [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto w Siedliskach. Kozi na tronie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Ochotnicy z Rudy Kozielskiej wystawili dziś do gminnych zawodów dwie drużyny i to się opłaciło - drugi skład o włos pokonał gospodarzy z Siedlisk, zdobywając bilet na wrześniowe zawody powiatowe i puchar kibicującego na zawodach burmistrza Pawła Machy.

red., fot. waw, Agata Bartoń, Laura Motyka-Gola
Reklama
Reklama
Sport14 sierpnia 202219:02

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami pierwsza kolejka sezonu 2022/2023 na szczeblu Podokręgu Racibórz. Już od początku piłkarskich zmagań nie brakuje emocji. Sprawdź, kto udanie rozpoczął sezon, a kto zaliczył falstart.

(greh)
Kultura i edukacja13 sierpnia 202209:27

Śląskie bez granic - egzotyczni goście zatańczą w Raciborzu

Śląskie bez granic - egzotyczni goście zatańczą w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. poglądowe/pixabay.com/peterpaul13
Reklama
Sport14 sierpnia 202222:18

Derby Gminy Krzyżanowice. Tworków wciąż na tronie [FOTO]

Derby Gminy Krzyżanowice. Tworków wciąż na tronie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Lepszej inauguracji sezonu dla obu ekip kibice Tworkowa i Krzyżanowic nie mogli sobie wymarzyć. Los tak zestawił terminarz III grupy klasy okręgowej, że obie drużyny spotkały się już w pierwszej kolejce.

(greh)
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja13 sierpnia 202219:34

Raciborski Kwintet Dęty rozganiał chmury na bulwarach [FOTO i WIDEO]

Raciborski Kwintet Dęty rozganiał chmury na bulwarach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mimo deszczowej pogody muzycy postanowili zagrać nad Odrą przy nielicznej publiczności.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Biznes14 sierpnia 202209:35

Tauron z Rafako naprawiają i rozmawiają

Tauron z Rafako naprawiają i rozmawiają - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron
Kultura i edukacja14 sierpnia 202222:36

Między wschodem a zachodem. Tara Gayan na bulwarach [FOTO i WIDEO]

Między wschodem a zachodem. Tara Gayan na bulwarach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Grupę tworzy troje utalentowanych muzyków: Agnieszka Mendel, Maciej Hanusek i Michał Brańka. Zagrali pierwszy raz w Raciborzu, choć Maciej to raciborzanin, znany w naszym mieście z różnych przedsięwzięć artystycznych.

red.
Sport14 sierpnia 202222:14

B klasa. Kobylski Płomień niestraszny Ocicom [FOTO]

B klasa. Kobylski Płomień niestraszny Ocicom [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.