Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 stycznia 202210:48

Zagrywka va banque. Komisja o lodowisku, samochodzie i strzyżeniu trawników

Zagrywka va banque. Komisja o lodowisku, samochodzie i strzyżeniu trawników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

100 tys. zł z miasta dla powiatu na specjalistyczny pojazd, kontrowersje wokół trawników przy Opawskiej, decybele na Rynku i sypiąca się winiarnia – to tematy z czwartkowego posiedzenia komisji gospodarki Rady Miasta.

[Pomoc dla powiatu - zakup samochodu dla Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ), przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych] Jednym z punktów posiedzenia była uchwała dotycząca zmian budżetu na rok 2022. Jej przedstawieniem zajęła się skarbnik miasta, Beata Koszowska-Gralak. Prezydent proponuje przekazać powiatowi 100 tys. zł na pojazd dla WTZ. Jako pierwszy do dyskusji włączył się radny Mirosław Lenk. – Prowadzenie warsztatów terapii zajęciowej jest zadaniem własnym powiatu, ale prowadzimy to w gminie. Mówiła pani, że koszt samochodu to 300 tys. Co się na nie składa? – dociekał.

- Jest to samochód specjalistyczny, przygotowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami. WTZ ma już taki samochód, ale on ma duży przebieg, możliwe, że nawet z piątką z przodu. Zostałby sfinansowany ze środków PFRON, ale konieczne jest wniesienie wkładu własnego, w tym przypadku wysokości 100 tys. złotych – odpowiedział Dariusz Polowy.

Mirosław Lenk zwrócił uwagę, że WTZ to jednostka przeznaczona dla wszystkich gmin powiatu raciborskiego. – Pan prezydent z pewnością wie, ile statystycznie jest uczestników z poszczególnych gmin. Trochę mnie to jednak zastanawia, że ten wkład własny fundujemy sami. Powiat jest zdolny do prowadzenia jednostki we własnych strukturach – odparł M. Lenk.

- W momencie, gdy WTZ funkcjonował w strukturach OPS, to i tak co roku dokładaliśmy do tego, nie było to jednak księgowane po stronie WTZ. Teraz kwota na jednego uczestnika warsztatów znacząco wzrosła, dzięki czemu z kasy miasta nie dokładamy. Prosiłbym jednak, by wykazać dobrą wolę i zgodzić się na wyasygnowanie kwoty. Jeśli tak się nie stanie, to będziemy musieli poszukać innego rozwiązania – stwierdził włodarz Raciborza.

- Gminy są trudnym partnerem do rozmów. Wiem o tym. Jesteśmy jedynym takim ośrodkiem w powiecie, ale nie chciałbym, by generowało to niepotrzebne koszty – powiedział na zakończenie wymiany zdań rajca z Ocic.

Ostatecznie uchwałę poddano pod głosowanie. Dwóch radnych było za, pięciu wstrzymało się od głosu, a czterech było nieobecnych.

[Dzierżawa nieruchomości przy Opawskiej 70-70a] Rajcy zajęli się również uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości położonej w Raciborzu przy ul. Opawskiej 70-70a.

– Uchwała wraca na forum rady już po raz kolejny. W międzyczasie doszło do spotkania i zawarcia porozumienia, w związku z czy uchwała wróciła – powiedziała naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami.
Głos zabrał radny Jarosław Łęski. – Proponuję wycofać uchwałę lub wstrzymać się od głosu. Uchwała przekazuje tereny pod zarząd dwóch wspólnot, a są tam jeszcze trzy inne – stwierdził radny. – Mam podobne wątpliwości, co w sytuacji koszenia trawy. Kto będzie kosił jedną połowę, a kto drugą? – dociekał radny Marian Czerner.

- Były prowadzone rozmowy, ale widać nie do wszystkich dotarła wiadomość o takowych, w związku z czym nie mogli się na nich pojawić. Być może trzeba będzie procedować to ponownie, łącznie ze spotkaniem. Jest więc całkiem możliwe, że wycofam tę uchwałę z posiedzenia Rady Miasta – powiedział D. Polowy.

Do dyskusji dołączył radny Mirosław Lenk. – Generalnie w naszym zarządzaniu pozostały dwie działki? Czemu więc nie zagrać va banque i przekazać całości w użyczenie wspólnotom? Przecież MZB nie będzie tam latać na ten kawałek z kosiarką – stwierdził. Dodał także, że mieszkańcy wszystkich budynków są członkami jakiejś wspólnoty.

To stwierdzenie radnego Lenka musiał sprostować włodarz Raciborza. – Panie radny, tam nie ma takiej sytuacji. Tam jest też budynek będący w całości w zarządzaniu MZB, gdzie nie ma żadnej wspólnoty – stwierdził prezydent.

- Na papierze to z pewnością wyjdzie, ale w rzeczywistości nie. Wspólnoty się nie dogadają i będą dyskoteki – stwierdził radny Marian Czerner. Mirosław Lenk dodał z kolei, że zasadne wydaje się dzierżawienie, ale wszystkim, nie wybranym.

- Zgadzam się z panami. W związku z tym jak już powiedziałem jestem w stanie wycofać uchwałę raz jeszcze i przeprowadzić kolejne spotkanie. Najważniejsze, by doprowadzić do porozumienia – stwierdził prezydent Raciborza.

[Park Kulturowy Serce Starego Raciborza] Ostatnią uchwałą przygotowaną na najbliższą sesję była ta poświęcona utworzenia parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Serce Starego Raciborza”. – Uchwała wraca po raz kolejny, wraz ze zmianami zaproponowanymi przez przedsiębiorców. Jeśli jednak macie państwo jakieś uwagi, to chętnie na nie odpowiem – powiedział prezydent.

- Myślę, że więcej tej uchwale poświęcimy na komisji budżetu. Prosiłbym więc pana, by zabezpieczył pan na poniedziałkowe posiedzenie obecność prawnika. Możliwe, że pojawią się wątpliwości co do pewnych kwestii prawnych. Nie wiem jeszcze jak będziemy obradować, ale jeszcze czekam z decyzją. Mamy już 30 tys. zakażeń, to już nie przelewki. Dam odpowiedź w poniedziałek rano, jaki będzie tryb obrad – powiedział radny Mirosław Lenk, przewodniczący komisji budżetu.

Uchwała została poddana pod głosowanie. Dwóch radnych było za, jeden przeciw, pięciu wstrzymało się od głosu, a trzech nieobecnych.

[Sprawa lodowiska, winiarni i dawnej biblioteki] W części spraw bieżących i wolnych wniosków jako pierwszy głos zabrał Piotr Klima. – Chciałem prosić pana prezydenta o odpowiedzi na te nasze wszystkie pisma, wnioski dotyczące lodowiska. Odpowiedzi nie ma, a teraz mieszkańcy atakują radnych, że im to przeszkadza. Czy w jakiś sposób możemy tym ludziom pomóc? Ze strony urzędu padło zapewnienie, że liczba decybeli będzie wieczorami ograniczana, a zdaniem mieszkanek Rynku tak się nie stało. W związku z tym proszę o możliwość spotkania, w trybie pilnym. Można to zrobić w salce parafialnej, czy w miejscu byłej biblioteki. Dodatkowo, nie chciałbym, żeby ta nieruchomość poszła za przysłowiowy „psi grosz” – mówił.

Radny odniósł się także do niedawnej sytuacji na zapleczu ulicy Drzymały. – Tak nie może być, że robiliśmy akcję z mediami, ostrzegaliśmy, a nic się w tej kwestii nie zmieniło. Czy to nasze, czy nie, to nie powinno nas interesować. Dla nas najważniejsze powinno być zdrowie i życie ludzi! – mówił. Dodał także, że szczególnie groteskowo wyglądają drzewa rosnące z okien, z między cegieł. – Czemu nie można ich wyciąć, wyrąbać! – grzmiał.

Czytaj: Płat tynku runął na forda i volkswagena. Akcja straży przy ul. Drzymały [FOTO]

- Co do odpadającego tynku z budynku winiarni, podjęcie prac na cudzym majątku jest trudnym przedsięwzięciem. Proszę pamiętać, że swego czasu prosiłem o środki na zabezpieczenie starego szpitala, ale nie spotkało się to z aprobatą. Mural konsultowany nie był, bo dotyczy naszego stosunku do tych, którzy byli przed nami, a nie dokładnym odbiciem. Co do Rynku, mogę powiedzieć, że moja odpowiedź mieszkańcom jest znana. Agregat jest dużo cichszy niż rok temu, a i muzyka poza wybranymi momentami nie jest głośno puszczana – odniósł się do spraw Piotra Klimy, Dariusz Polowy.

- Czyli pana zdaniem na Rynku powinni mieszkać starzy i głusi? – powiedział przewodniczący Klima. – Postaram się skontaktować z mieszkańcami i ustalić termin – stwierdził prezydent. Radny Henryk Mainusz stwierdził z kolei, że „zawsze można ogłosić spotkanie przez księdza proboszcza” w czasie Mszy świętej.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności16 maja 202215:23

Ze żwirowni na Ostrogu wyłowiono ciało mężczyzny

Ze żwirowni na Ostrogu wyłowiono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny przyjęto dziś, 16.05, w godzinach rannych. Po raz ostatni był widziany w sobotę 14 maja.

red., fot. OSP Markowice, KP PSP Racibórz
Reklama
Aktualności17 maja 202211:07

Złote gody małżeńskie w raciborskim USC [FOTO]

Złote gody małżeńskie w raciborskim USC [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po pięćdziesięciu latach wspólnego pożycia w raciborskim Urzędzie Stanu Cywilnego spotkało się dziś osiem par z Raciborza.

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności17 maja 202215:10

Huczne otwarcie bulwarów. Urząd Miasta podał program i pokazał trailer laserowego show

Huczne otwarcie bulwarów. Urząd Miasta podał program i pokazał trailer laserowego show - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Wisienką na torcie będzie wieczorny, warty 40 tys. zł pokaz laserów. Firma Visual Sensation Laser Shows & Technologies ma na koncie mapping 3D raciborskiego INTRO Festivalu.

red., fot. arch. portalu/INTRO Festival 2019
Aktualności17 maja 202210:16

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie ostrzegają prezydenta Polowego

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie ostrzegają prezydenta Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
54
Racibórz:

Jak słyszymy, nie cofną się przed protestem przed raciborskim Urzędem Miasta. - Przyjedziemy traktorami - słyszymy.

opr. waw
Reklama
Reklama
Aktualności16 maja 202219:15

Atrakcja za ponad milion złotych. Odwiedziliśmy park linowy w Roszkowie [WIDEO]

Atrakcja za ponad milion złotych. Odwiedziliśmy park linowy w Roszkowie [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nasz sobotni artykuł miał blisko 40 tys. odsłon, a w niedzielę park dosłownie pękał w szwach. Obiekt powstał dzięki unijnemu wsparciu. Dziś mieliśmy okazję zdobyć więcej informacji na jego temat.

(waw)
Reklama
Aktualności16 maja 202208:36

Tak Słoneczko przy Lwowskiej zmieniło się w Słoneczną Krainę

Tak Słoneczko przy Lwowskiej zmieniło się w Słoneczną Krainę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę (14 maja br.) w ramach „Dnia Otwartego” kilkadziesiąt osób, wśród których dominowały dzieci zwiedziło Przedszkole Terapeutyczne i Szkołę pod szyldem Słonecznej Krainy. Zobaczcie, jak zmienił się budynek dawnej bursy, potem filii SP 15 oraz PWSZ przy Lwowskiej.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202209:24

Pożar w Pietrowicach Wielkich. To było podpalenie

Pożar w Pietrowicach Wielkich. To było podpalenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali cztery zdarzenia. Działania prowadzono w Nędzy, Pietrowicach Wielkich i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pietrowice Wielkie
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 maja 202213:36

W Ciechowicach oficjalnie otwarto oczyszczalnię ścieków [FOTO i WIDEO]

W Ciechowicach oficjalnie otwarto oczyszczalnię ścieków [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Nędza:

Wielomilionowa inwestycja w gminie Nędza nie tylko odpowiada na wezwania do ochrony środowiska - ochrony czystości wód, ale także otwiera szerokie pole do inwestowania w gminie. Bez kanalizacji sanitarnej trudno liczyć na nowych mieszkańców oraz inwestorów.

(waw)
Aktualności16 maja 202212:09

Szlak azalii i różaneczników staje się coraz większy [FOTO i WIDEO]

Szlak azalii i różaneczników staje się coraz większy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

W poniedziałek, 16 maja władze miasta w osobach prezydenta Dariusza Polowego i wiceprezydenta Dawida Wacławczyka z udziałem dyrekcji Sądu Rejonowego w Raciborzu, Marzeny Korzonek i Krzysztofa Miki dokonały symbolicznego posadzenia kolejnych krzewów w raciborskim Szlaku azalii i różaneczników.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202209:37

Szykuje się gratka dla fanów motoryzacji

Szykuje się gratka dla fanów motoryzacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Damian Matioszek
Aktualności16 maja 202220:57

Atrakcyjny lokal na prowadzenie działalności w zakresie gastronomii czeka na Ciebie!

Atrakcyjny lokal na prowadzenie działalności w zakresie gastronomii czeka na Ciebie! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zamek piastowski w Raciborzu. Tu historia łączy się z nowoczesnością. Atrakcyjny lokal na prowadzenie działalności w zakresie gastronomii czeka na Ciebie!

ogłoszenie
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202209:12

Parafia miejska potrzebuje 900 tys. zł na dalszy remont dachu kościoła farnego

Parafia miejska potrzebuje 900 tys. zł na dalszy remont dachu kościoła farnego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prace trwają od późnej jesieni 2020 r. Jak dotąd nie udało się pozyskać wsparcia z resortu kultury. - Kolejny raz raciborski wniosek nie zyskał wsparcia w Warszawie - ogłoszono w niedzielę z ambony.

(waw), fot. Robert Ambroziewicz
Aktualności16 maja 202208:21

Rusza 7. edycja raciborskiego budżetu obywatelskiego

Rusza 7. edycja raciborskiego budżetu obywatelskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

Po raz kolejny mieszkańcy naszego miasta będą mogli zadecydować na co wydana zostanie część pieniędzy z raciborskiego budżetu. Nikt lepiej niż sami raciborzanie nie może wiedzieć na co najlepiej spożytkować te pieniądze. 

red., UM
Reklama
Aktualności16 maja 202209:34

Raport 998. Pożary, owady, plamy na jezdni. Weekend raciborskich strażaków

Raport 998. Pożary, owady, plamy na jezdni. Weekend raciborskich strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Czternaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Działania prowadzono praktycznie w całym powiecie. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności18 maja 202212:05

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

W czołówce województwa śląskiego znalazła się jedna szkoła z naszego regionu.

red., fot. pixabay.com/SharonMcCutcheon
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności17 maja 202221:03

Wiceszef polskiej dyplomacji w Raciborzu. Mowa była o konflikcie w Ukrainie

Wiceszef polskiej dyplomacji w Raciborzu. Mowa była o konflikcie w Ukrainie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Raciborzanin Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, wziął dziś, 17 maja, udział w panelu dyskusyjnym poświęconym konfliktowi w Ukrainie. Otwarte spotkanie z mieszkańcami odbyło się w Strzesze.

(waw)
Aktualności18 maja 202215:07

W raciborskim okrąglaku duże zmiany

W raciborskim okrąglaku duże zmiany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Warszawskiej rozpoczęła się wymiana ławek.

fot. Jan Ptak
Reklama
Aktualności16 maja 202220:33

Absolwenci raciborskiego Mechanika z sukcesem w konkursie NASA. Potrzebują wsparcia, by pojechać do USA i reprezentować Polskę

Absolwenci raciborskiego Mechanika z sukcesem w konkursie NASA. Potrzebują wsparcia, by pojechać do USA i reprezentować Polskę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Krzysztof Kowaczek, Natalia Nienartowicz i Paweł Iwańczyk – studenci Politechniki Wrocławskiej i absolwenci raciborskiego „Mechanika”, razem z kołem naukowym PWrAerospace pojadą w czerwcu tego roku do Stanów Zjednoczonych na finał konkursu CanSatCompetition United States. - Naszym marzeniem jest pojechać na zawody do Stanów w pełnym składzie. Niestety, nie każdego stać na tak ogromny wydatek - piszą na portalu zrzutka.pl.

red.
Kultura i edukacja17 maja 202217:34

Dorośli sprawdzili się w konkursie pięknego pisania

Dorośli sprawdzili się w konkursie pięknego pisania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Od kilku lat raciborska biblioteka propaguje sztukę pięknego pisania wśród młodzieży poprzez organizację konkursu kaligrafii dla uczniów. Po raz pierwszy jednak organizatorzy zadali dorosłym pytanie, czy w czasach komputerów i urządzeń mobilnych jest jeszcze możliwe ładne i staranne pismo?

Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.