Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 stycznia 202209:35

Raport 998. Cztery zastępy w akcji na Browarnej. Co było przyczyną?

Raport 998. Cztery zastępy w akcji na Browarnej. Co było przyczyną? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali łącznie jedenaście interwencji. Działania prowadzono w Krzyżanowicach, Rudach i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

Sobota, 15 stycznia 2022

Po spokojnym piątku, podczas którego nie odnotowano ani jednego zdarzenia wymagającego interwencji strażaków, pierwsze sobotnie działania miały miejsce o godzinie 1.05 w nocy. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o konieczności udzielenia pomocy w jednym z lokali w budynku wielorodzinnym przy ulicy Ogrodowej w Raciborzu. Ze zgłoszenia wynikało, że starsza osoba spadła z łóżka, a mieszkająca z nią córka nie była w stanie jej podnieść. Do akcji zadysponowano dwa zastępy PSP. Po dojeździe na miejsce strażacy pomogli podnieść starszą osobę z powrotem na łóżko.

Kolejne zdarzenie odnotowano o godzinie 4.53 przy ulicy Gamowskiej w Raciborzu. Do komendy przy Reymonta wpłynęło zgłoszenie z instalacji wykrywania pożarów w jednym z obiektów chronionych. Na miejsce skierowano zastępy z PSP. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania oraz sprawdzeniu obiektu zagrożenia nie stwierdzono. Alarm został zakwalifikowany jako fałszywy z instalacji wykrywania.

O godzinie 7.06 miejsce miała kolejna strażacka interwencja. Tym razem zgłoszenie dotyczyło pożaru śmietnika przy ulicy Ogrodowej w Raciborzu. Po dojeździe na miejsce strażaków z PSP zagrożenia jednak nie stwierdzono. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy w dobrej wierze.

Był to jednak dopiero początek pracowitej soboty w wykonaniu strażaków z PSP Racibórz. O godzinie 10.11 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o odpadającym tynku z budynku dawnej winiarni. Spadający płat tynku uszkodził dwa pojazdy: forda c-max oraz VW bora. Do akcji skierowano dwa zastępy PSP. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania usunięto pojazdy z zagrożonego terenu. Dokonano także zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Teren został przekazany zarządcy. Starty materialne oszacowano na kwotę 25 tys. złotych.

Kolejna interwencja została odnotowana o godzinie 11.46 w Krzyżanowicach na ulicy Tworkowskiej. Do komendy przy Reymonta wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, w którym udział brały dwa pojazdy: osobowy ford oraz dostawczy volkswagen. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, około 50-letnia kobieta. Strażackie działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy uczestnikom, odłączeniu akumulatorów, uprzątnięciu jezdni oraz usunięciu pojazdów. Straty materialne oszacowano na kwotę 25 tys. złotych.

Z informacji uzyskanych od oficera prasowego KPP w Raciborzu wynika, że kierujący fordem 55-latek z powiatu raciborskiego nie zachował należytej odległości od poprzedzającego go vw transportera, przez co najechał na jego tył. W wyniku zdarzenia obrażeń głowy doznała 53-letnia pasażerka forda. Została zabrana do szpitala. Zdarzenie zostało wstępnie zakwalifikowane jako wypadek. Jego uczestnicy byli trzeźwi.

O godzinie 15.45 miejsce miało kolejne zdarzenie, które wymagało strażackiej interwencji. Tym razem dotyczyło ono tlenku węgla w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym przy ulicy Zofii Nałkowskiej w Raciborzu. Do akcji skierowano dwa zastępy PSP. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania przystąpiono do działań. Polegały one na dokonaniu pomiarów atmosfery. Obecność czadu została potwierdzona. Dalsze działania polegały na wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania, wygarnięciu materiału palnego, przewietrzeniu lokalu oraz ponownych pomiarach atmosfery. Strat materialnych oraz osób poszkodowanych nie odnotowano.

Ostatnie sobotnie zdarzenie odnotowano o godzinie 18.25 na Placu Jagiełły w Raciborzu. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie z instalacji wykrywania pożarów w jednym z chronionych obiektów. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP. Po dojeździe strażaków na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania, ustalono, że jakiekolwiek zagrożenie nie występuje. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy z instalacji wykrywania.

aaa.[5]
fot. red.

Niedziela, 16 stycznia 2022

Po pracowitej sobocie, także w niedzielę strażacy nie mogli narzekać na brak obowiązków. Pierwsze zdarzenie odnotowano o godzinie 14.01 w budynku wielorodzinnym przy ulicy Wojska Polskiego w Raciborzu. Ze zgłoszenia, jakie wpłynęło do komendy przy Reymonta wynikało, że domowa czujka czadu weszła w stan alarmu. Do akcji skierowano dwa zastępy PSP. Po dojeździe na miejsce i dokonaniu pomiarów nie stwierdzono obecności tlenku węgla w atmosferze. Sprawdzono także pozostałe mieszkania, ale i tam strażackie czujniki nie wskazywały obecności czadu. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia mogła być awaria czujki.

Praktycznie w tym samym czasie, bo o godzinie 14.11 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w Rudach przy ulicy Rogera. Volkswagen Up uderzył w ogrodzenie. Na miejsce skierowano trzy zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP. Po dojeździe służb na miejsce okazało się, że kierowca samochodu znajduje się na zewnątrz, nie wymaga pomocy medycznej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, kierowaniu ruchem wahadłowym oraz usunięciu pojazdu z jezdni. Straty materialne oszacowano na kwotę 5 tys. złotych.

Jak poinformował nadkom. Mirosław Szymański z KPP Racibórz, 69-letni kierujący volkswgenem z nieustalonych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w barierę ochronną znajdującą się przy jezdni. Został za to ukarany mandatem karnym. Sprawca był trzeźwy. Zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję.

O godzinie 16.41 trzy zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP pognały na ulicę Browarną w Raciborzu. Do komendy przy Reymonta wpłynęło bowiem zgłoszenie o zadymieniu w mieszkaniu. Po dojeździe służb na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że przyczyną interwencji była… przypalona potrawa przez starszą osobę. Strażackie działania ograniczyły się do przewietrzenia lokalu oraz dokonania pomiarów pod kątem obecności tlenku węgla w atmosferze. Osób poszkodowanych i strat materialnych nie odnotowano. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że przypaleniu uległy naleśniki.

Ostatnie niedzielne zdarzenie odnotowano o godzinie 20.21 przy ulicy Chodkiewicza w Raciborzu. Do komendy przy Reymonta wpłynęło zgłoszenie o pożarze śmietnika. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp PSP, który ugasił palący się kontener na śmieci. Strat materialnych ani osób poszkodowanych nie było.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności23 maja 202209:29

Na wałach pod Oborą ujawniono zwłoki mężczyzny

Na wałach pod Oborą ujawniono zwłoki mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ciało odnaleziono w piątek, 20 maja, tuż po godz. 16.00 na wałach w rejonie ul. Drzewieckiego. Na miejsce wysłano policję i ratowników medycznych.

red.
Aktualności23 maja 202214:32

Plany inwestycyjne Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach na 2022 r.

Plany inwestycyjne Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach na 2022 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
ZDW Katowice, fot. Eko-Okna Racibórz
Aktualności23 maja 202212:44

Sklepy w Raciborzu świecą pustkami. Radni o raciborskich obszarach zdegradowanych

Sklepy w Raciborzu świecą pustkami. Radni o raciborskich obszarach zdegradowanych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
18
Racibórz:

W agendzie czwartkowego posiedzenia znalazła się także uchwała w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji na terenie Miasta Racibórz. Przedstawieniem sprawy zajął się dr Adam Polko z UE w Katowicach.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202212:59

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Radny Piotr Klima na komisji budżetowej o przeciągające się prace na Rybnickiej, radna Szukalska o jakość prac na Katowickiej.

(greh)
Reklama
Aktualności24 maja 202218:07

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dzięki wzorowej współpracy i szybkiemu przepływowi informacji między Komendą Powiatową Policji w Raciborzu a Komisariatem Policji w Kostrzynie nad Odrą zatrzymano poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna usłyszy również zarzut gróźb karalnych kierowanych do dwóch mieszkanek Raciborza oraz będzie się tłumaczył za nielegalne posiadanie amunicji i przedmiotu przypominającego broń palną.

KPP Racibórz
Aktualności24 maja 202209:13

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP ponownie nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem siedem interwencji. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Janusz Tlon, Adam Białuski
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202218:56

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Sprawa dotyczy śmiertelnego wypadku z 7 grudnia 2018 r., a jest głośna od lutego zeszłego roku, kiedy to w raciborskim sądzie zapadł wyrok skazujący maszynistę Kolei Śląskich.

red.
Aktualności23 maja 202211:06

Samowolka na Rynku. Radni pytali szefa straży miejskiej o samochody łamiące zakaz

Samowolka na Rynku. Radni pytali szefa straży miejskiej o samochody łamiące zakaz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

– Nie jest respektowany przez samochody dostawcze zakaz poruszania się po płycie rynku – alarmuje radny Marcin Fica.

(greh)
Reklama
Aktualności24 maja 202210:44

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO]

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Powiat:

Niecałą godzinę zajęło wykonanie nowego zagospodarowania małego skrawka pola na granicy gminy Pietrowice Wielkie i Rudnik. Niegdyś stykały się tu trzy majątki ziemskie i spotykali – jak to mówiono - grafowie.

(waw)
Aktualności24 maja 202212:17

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Nie maleję napięcie pomiędzy prezydentem Dariuszem Polowym a rządzącą większością w Radzie Miasta. Główny majowy temat sesji to spółki miejskie.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202209:27

Raport 998. Peugeot dachował w Turzu. Podróżowały nim cztery osoby [FOTO]

Raport 998. Peugeot dachował w Turzu. Podróżowały nim cztery osoby [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Za strażakami z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP pracowity weekend. W okresie od piątku do niedzieli odnotowano bowiem dwanaście interwencji. Najpoważniej wyglądające zdarzenie miało miejsce w Turzu (gm. Kuźnia Raciborska) na ulicy Raciborskiej. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Aktualności23 maja 202212:53

Komendant ma nowego zastępcę. Zmiana kadrowa w raciborskiej policji

Komendant ma nowego zastępcę. Zmiana kadrowa w raciborskiej policji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po odejściu z Raciborza dotychczasowego zastępcy Jarosława Gorzawskiego, jego fotel zajął Mirosław Mielańczyk, dotąd naczelnik prewencji.

KPP Racibórz
Reklama
Aktualności23 maja 202208:07

Czy piłkarska Unia Racibórz ma płynność finansową? Radny Lenk dzieli się podejrzeniami

Czy piłkarska Unia Racibórz ma płynność finansową? Radny Lenk dzieli się podejrzeniami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

- Miało być transparentnie, przejrzyście. Poprzednia formuła dotowania stowarzyszeń widać została uznane za niebezpieczną - mówił na komisji gospodarki były prezydent a dziś radny Mirosław Lenk.

(greh)
Aktualności23 maja 202211:25

Śmietnik niezgody i uciążliwy najemca. Radni kontra MZB

Śmietnik niezgody i uciążliwy najemca. Radni kontra MZB - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Ciągnącą się od kwietnia dyskusja dotyczy planowanej inwestycji za 150 tys. zł. Radni nie chcą się na nią zgodzić. Na zdjęciu radny Marcin Fica i dyrektor MZB Andrzej Migus.

(greh)
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202211:56

Zamek Piastowski zaprasza na koncert z okazji Dnia Matki

Zamek Piastowski zaprasza na koncert z okazji Dnia Matki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Aktualności24 maja 202212:51

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Prezydent Dariusz Polowy i jego zastępca Dawid Wacławczyk nie pojawili się na majowych komisjach gospodarki i finansów. Na pytania radnych odpowiada wiceprezydent Dominik Konieczny, tym razem w kwestii proponowanych zmian budżetu.

(greh)
Reklama
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Reklama
Reklama
Reklama
Sport23 maja 202221:35

Raciborzanie wśród najlepszych sportowców województwa śląskiego

Raciborzanie wśród najlepszych sportowców województwa śląskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na Stadionie Śląskim wręczono nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia sportowe w 2021 roku. Cztery nagrody trafiły do Raciborza.

UMWS, fot. Tomasz Żak
Sport23 maja 202221:04

Piłkarze szkoły z Nędzy najlepsi w Krzanowicach

Piłkarze szkoły z Nędzy najlepsi w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Reklama
Aktualności24 maja 202211:34

Stary Ostróg do rewitalizacji. Radni widzą taką potrzebę

Stary Ostróg do rewitalizacji. Radni widzą taką potrzebę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na poprzedniej komisji zwróciliśmy uwagę, że dołączono do rewitalizacji tzw. Małą Płonię. Warto jednak zauważyć, że tak samo ważne są ulice „stara” Rudzka, Przejazdowa, praktycznie do Cecylii – przekonuje były prezydent a dziś radny Mirosław Lenk.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.