Czechy: rząd ogłasza stan wyjątkowy z powodu sytuacji epidemicznej

Ustępujący rząd Czech ogłosił, że od północy z czwartku na piątek w kraju wprowadzony zostanie stan wyjątkowy ze względu na poważną sytuację epidemiczną. Nowe ograniczenia zaczną obowiązywać od godz. 18 w piątek - m.in. ograniczono godziny otwarcia restauracji, barów i klubów, odwołano jarmarki świąteczne. Nie wprowadzono obostrzeń dotyczących podróży ani godziny policyjnej.
Według pierwotnych zamiarów gabinetu Andreja Babisza stan wyjątkowy miał obowiązywać od północy z soboty na niedzielę. Babisz uznał jednak, że aktualna sytuacja epidemiczna uzasadnia przyspieszenie go. Zgodnie z prawem decyzja została przekazana do Izby Poselskiej, która może postanowienie rządu anulować.
Ogłaszając poprzednie dwa stany wyjątkowe, które w 2020 i 2021 roku trwały łącznie 254 dni, rząd ograniczał podróże i wychodzenie z domów, zamykał sklepy i szkoły.
Tym razem stan wyjątkowy obejmie m.in. zakaz spożywania alkoholu w przestrzeni publicznej i zamknięcie jarmarków świątecznych. Tradycyjna sprzedaż choinek oraz karpi będzie dozwolona. W godzinach 22-5 zamknięte będą restauracje, kawiarnie, puby, dyskoteki i kluby.
W imprezach kulturalnych, zawodach profesjonalnych sportowców i imprezach edukacyjnych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 1000 osób, które muszą być zaszczepione lub przeszły Covid-19. Na innych imprezach masowych, takich jak uroczystości organizacji społecznych, przyjęcia towarzyskie lub bale, od godziny 18 w piątek będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Pogrzeby będą mogły być organizowane bez ograniczeń.
Do pracy na oddziałach covidowych będą mogli być kierowani lekarze, personel pielęgniarski i inny personel medyczny z innych szpitali, przychodni i ambulatoriów. Nie wprowadzono obowiązku pracy w szpitalach dla studentów wydziałów szkół medycznych.
Premier Babisz i minister zdrowia Adam Vojtiech podczas prezentowania nowych regulacji apelowali o szczepienie się przeciw Covid-19.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP) ptg/ akl/
![Tragiczny finał wyprzedzania na DK45 [KOMUNIKAT POLICJI] Tragiczny finał wyprzedzania na DK45 [KOMUNIKAT POLICJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_178660364255-951086-2-.jpg)
![Zderzenie Audi i VW Passata na drodze Racibórz–Lubomia [FOTO] Zderzenie Audi i VW Passata na drodze Racibórz–Lubomia [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786713019img-6511-.jpg)




















![Pożegnanie lata w Krowiarkach. Wielkie przeboje Sopotu i The Greatest Fire Show na tle pałacu [ZAPROSZENIE] Pożegnanie lata w Krowiarkach. Wielkie przeboje Sopotu i The Greatest Fire Show na tle pałacu [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786774834plakat2slajder-1-.jpg)


![Kościół, który miał zniknąć. Ocalał dla polskich nabożeństw [KARTKA Z HISTORII] Kościół, który miał zniknąć. Ocalał dla polskich nabożeństw [KARTKA Z HISTORII] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786776305jakub-.jpg)
![KS Pietraszyn świętuje 100-lecie. Klubowi życzono awansu do okręgówki [FOTO i WIDEO] KS Pietraszyn świętuje 100-lecie. Klubowi życzono awansu do okręgówki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786794540dsc-6378-.jpg)
















![Łańce rozpoczęły sezon dożynkowy w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] Łańce rozpoczęły sezon dożynkowy w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786798787dsc-6420-.jpg)






Komentarze (0)
Dodaj komentarz