Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 października 202113:51

W Bieńkowicach hucznie obchodzono setne urodziny Marii Korzonek

W Bieńkowicach hucznie obchodzono setne urodziny Marii Korzonek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zacną jubilatkę dziś, 30.10., w dniu jej urodzin odwiedził wójt Grzegorz Utracki, zastępca Wolfgang Kroczek, kierownictwo urzędu, bieńkowiccy radni, a do życzeń 200 lat zagrała Gminna Orkiestra Dęta.

Bieńkowiczanie mają szczęście do długich lat życia. Liczne grono dostojnych seniorów wymienia śp. Alois Cwik w bieńkowickiej monografii. Pani Maria (z domu Pawlar) należy jednak do nielicznych, którzy przeżyli cały wiek. Należy też do założycielek miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich i fundatorek pomnika poległych - miejscowych ofiar wojny. Ze świętej pamięci mężem Jerzym Korzonkiem z Lubomi (był bratem ojca znanego raciborskiego fryzjera Bernarda Korzonka) prowadziła piekarnię. Dziś mieszka u córki, doczekawszy się trzech wnucząt i sześciu prawnucząt. - O wszystkim idzie z nią pogodać - mówi wójt Utracki, który dziś wręczył jej kwiaty i składał życzenia. - Ciotka Marii od wieku zawsze uśmiechnięta i serdeczna - podkreśla wspomniany p. Bernard Korzonek. Jubilatka zna niemiecki, uwielbia czytać, jej największy przysmak to śląski kołocz.

Wspomnijmy, że 12 października 1921 r. Rada Ligi Narodów podjęła decyzję o dokonaniu podziału Górnego Śląska. Pani Maria urodziła się więc w burzliwym czasie dla naszego regionu. 9 listopada 1921 r. zaś Albert Einstein otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za zasługi dla fizyki teoretycznej, szczególnie za odkrycie praw rządzących zjawiskiem fotoelektrycznym.

Nie tylko pani Maria wpisała się w historię Bieńkowic. Jej dziadek, Ignacy, był jednym z pięciu mieszkańców wsi, którzy w 1889 roku wzięli udział w wyprawie do Ziemi Świętej. To było wielkie wydarzenie. Mieszkańcy Tworkowa na spotkanie z pielgrzymami przyszli do Bieńkowic procesją. Ci zaś przekonali miejscowego proboszcza, by na wzór Grobu Pańskiego, jaki widzieli w Jerozolimie, zbudować kaplicę w bieńkowickiej świątyni. Tak też się stało. Kaplica Grobu Bożego jest tu do dziś. Kuzynem pani Marii był śp. Franciszek Pawlar, wywodzący się z Bieńkowic były proboszcz z Krzanowic, historyk entuzjasta i kolekcjoner.

Czytaj. Do Betlejem piękną szosą. Pielgrzymka Ślązaków do Ziemi Świętej w 1889 roku

W rodzinie Ignacego Pawlara żywa jest pamięć o łasce uzyskanej przez niego w drodze powrotnej od Ojca Świętego. Jej świadectwem jest dokument o następującej treści: „Ojcze Święty! Ignacy Pawlar, krótko przebywający w Rzymie, w uniżeniu prosi Waszą Świątobliwość dla siebie, dla swojej rodziny i dla swoich krewnych do trzeciego pokolenia oraz dla tych na końcu wymienionych 12 osób o odpust zupełny w godzinie śmierci po szczerej spowiedzi i Komunii św., albo jeżeli tego wykonać nie mogą: nabożnie ustami albo w sercu wymówią święte Imię Jezus”.

Autor: red., fot. UG Krzyżanowice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.