Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 października 202108:14

Biblioteka hybrydowa - bibliotekarze rozwijają zawodowe kompetencje

Biblioteka hybrydowa - bibliotekarze rozwijają zawodowe kompetencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zmiany jakie przyniosła globalna pandemia dotknęły również bibliotek – przez długi czas musiały zamknąć swoje progi, znaleźć nowe sposoby na podtrzymanie kontaktu z czytelnikami i częściowo przenieść działalność kulturalną do świata wirtualnego.

To sprawiło, że bibliotekarki i bibliotekarze zdali sobie sprawę z konieczności wprowadzania nowych rozwiązań odpowiadających wymaganiom zmieniającego się świata. Aby jeszcze lepiej przygotować się na nowe wyzwania, raciborska biblioteka pozyskała dofinansowanie projektu „Biblioteka hybrydowa odpowiedzią na pandemię”, w ramach którego zrealizowała cykl szkoleń dla swoich pracowników.

Szkolenia, które w ramach projektu udało się zrealizować, pozwoliły na doskonalenie umiejętności, wiedzy i kompetencji bibliotekarzy, które będą mogli wykorzystać w wielu sferach prowadzonej przez bibliotekę działalności. Dotyczyły one bardzo różnych zagadnień, takich jak: trendy w bibliotekarstwie, prawo autorskie, skuteczne wykorzystanie mediów społecznościowych czy zasady kręcenia filmów za pomocą smartfona. Jak organizować działania animacyjne łącząc rzeczywistość online i offline oraz jak wobec tego pracować z konkretnymi grupami odbiorców (takimi jak dzieci, seniorzy lub czytelnicy z niepełnosprawnościami) - to kolejne z wielu tematów omawianych podczas szkoleń w ciągu całego roku.

Dwa ostatnie szkolenia odbyły się we wrześniu. Warsztaty plenerowe pod tytułem "Baśń sensoryczna, odbieraj literaturę wszystkimi zmysłami. Organizacja i scenariusze zajęć czytelniczych poszerzonych o bodźce", dotyczyły nowoczesnego podejścia do prowadzenia zajęć z dziećmi. Podczas pięciogodzinnego szkolenia uczestnicy dowiedzieli się jak wspierać rozwój zmysłów u dzieci z wykorzystaniem zabaw sensorycznych. Do przygotowania zabaw użyto naturalnych produktów, wpływających na stymulację wszystkich zmysłów.

25 września odbyło się ostatnie szkolenie w ramach projektu pod hasłem „Biblioteka hybrydowa – jak organizować działania animacyjne łącząc rzeczywistość online i offline.” Szkolenie podsumowywało wiedzę zdobytą podczas poprzednich szkoleń i zmierzało do tezy, że przyszłość bibliotek należy próbować już teraz zaplanować. Działania wielokierunkowe, łączące tradycyjną działalność z nowymi możliwościami i technologiami staną się w perspektywie kilku lat koniecznością. Na szkoleniu bibliotekarze dowiedzieli się jak rozszerzać ofertę usług biblioteki, rozwijać kanały komunikacji i podnosić atrakcyjność oferty dla czytelników i użytkowników.

Projekt "Biblioteka hybrydowa odpowiedzią na pandemię" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Autor: Biblioteka Racibórz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 marca 202615:55

Święta będą tragedią. Michał Woś o bezrobociu i rosnących cenach [WIDEO]

Święta będą tragedią. Michał Woś o bezrobociu i rosnących cenach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
118
Racibórz:

W poniedziałek, 30 marca, przed siedzibą Powiatowego Urzędu Pracy odbyła się konferencja prasowa posła Prawa i Sprawiedliwości Michała Wosia. W spotkaniu uczestniczyli także radni powiatowi PiS: Magdalena Lenort, Tomasz Kusy oraz Krzysztof Bajerski. Głównym tematem konferencji była sytuacja na rynku pracy w regionie oraz jej konsekwencje dla mieszkańców.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.