Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 września 202109:30

Panie Piotrze, nikt pana nie słucha!

Panie Piotrze, nikt pana nie słucha! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Traktowanie naszej komisji jak knajpy jest niepojęte. To, że czyjś temat został wyczerpany nie znaczy, że ma opuszczać salę - grzmiał na ostatniej komisji gospodarki jej przewodniczący, radny Piotr Klima.

Na ostatniej komisji gospodarki radni omawiali projekt uchwały w sprawie podjęcia pilnych działań zmierzających do ratowania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Gdy przewodniczący komisji Piotr Klima zaczął ją omawiać, pracownicy urzędu oraz wiceprezydent Dominik Konieczny opuścili salę. Nie było też prezydenta Dariusza Polowego.

– Panie Piotrze, ale nikt pana nie słucha – powiedział radny Eugeniusz Wyglenda z klubu Razem dla Raciborza. – Proszę odnotować w protokole, że władze miasta i urzędnicy opuścili salę. Widać ich to bardzo wzruszyło i pokazali w jak głębokim poważaniu mają tę sprawę, komisję i jej przewodniczącego. Mam nadzieję, że zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje, a sprawa odpowiednio nagłośniona. Zdarza się to nie po raz pierwszy. Jest to poniżej krytyki. Będę nalegał, by prezydent to wyjaśnił. Traktowanie naszej komisji jak knajpy jest niepojęte. To, że czyjś temat został wyczerpany nie znaczy, że ma opuszczać salę. Urzędnik to nie robotnik na taśmie, że interesuje go tylko dana rzecz. To poniżej wszelkich krytyki. Brakuje mi słów, one się co prawda cisną, ale ze względu na protokół wypowiem je kiedyś indziej – stwierdził Piotr Klima.

Głos zabrał radny Mirosław Lenk. – To już któryś apel z prośbą o wsparcie. Nie jesteśmy autorami tego apelu. To uchwała Miasta Rybnika, powstała wskutek zamieszania związanego z tamtejszym szpitalem i zamykaniem bądź zawieszaniem oddziałów – mówił były włodarz miasta.

- Troska o dobro szpitali, czy to w Rybniku czy w Raciborzu jest godne pochwały. Zastanawia mnie jednak, czy my jako radni mamy odpowiednią wiedzę na temat działań władz szpitala i województwa, prowadzących do destabilizacji sytuacji szpitala. Ja osobiście nie mam takiej wiedzy, prócz przekazów medialnych. W związku z tym wstrzymam się w tym temacie od głosu – powiedziała radna Magdalena Kusy.

– Rozumiem pani obawy. Mamy jednak czas do sesji by zasięgnąć informacji. Jeśli nie pomożemy Rybnikowi, to sami sobie wystawimy świadectwo – odparł przewodniczący.

Po omówieniu tego punktu na salę obrad wrócił wiceprezydent Konieczny. Prezydenta Polowego nie było już do końca komisji.

W części spraw bieżących i wolnych wniosków głos jako pierwszy zabrał radny Paweł Rycka. – Ja wiem, że panowie macie sporo obowiązków. Ale postarajcie się, by na komisjach branżowych był choć jeden z was obecny. Wtedy sesje będą krótsze, będzie mniej dyskusji, wzajemnych oskarżeń i, co chyba najważniejsze, radni będą mieli okazję dowiedzieć się o pewnych rzeczach wcześniej, a nie z konferencji prasowych – apelował radny z Płoni.

Na 9 członków komisji, projekt uchwały poparło 7, dwóch wstrzymało się od głosu.

Uchwała w sprawie podjęcia pilnych działań zmierzających do ratowania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku - uzasadnienie

PRIMUM NON NOCERE
Rolą samorządu jest szeroko pojęta ochrona interesu publicznego jego mieszkańców. W tym szczególnym przypadku, interes publiczny podyktowany jest troską o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Miasta Racibórz oraz Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Kierując ten apel do Marszałka Województwa Śląskiego, wyrażamy głęboką nadzieję, że nasze zaniepokojenie sytuacją szpitala nie pozostanie bez właściwej reakcji ze strony właściciela oraz nadzorcy kluczowych decyzji w aspekcie zarządzania szpitalem.

Świat zmaga się z pandemią, a największym wyzwaniem dla nas wszystkich jest utrzymanie w sprawności systemu opieki zdrowotnej, który działa przede wszystkim dzięki zaangażowaniu, poświęceniu i odwadze lekarzy, pielęgniarek, salowych, ratowników medycznych oraz innych pracowników służby zdrowia. Szczególnie dzisiaj potrzebny jest dostęp do publicznej, fachowej oraz wielospecjalistycznej pomocy medycznej. Z niepokojem patrzymy na decyzje podejmowane przez dyrektor szpitala w Rybniku, która została mianowana przez Marszałka Województwa Śląskiego. To Marszałek jako organ prowadzący bierze pełną odpowiedzialność
publiczną za zdrowie i życie mieszkańców subregionu. Działania polegające na wypowiedzeniu umów lekarzom oraz rezydentom, a także zawieszeniu działalności czterech ważnych oddziałów niepokoją, szczególnie wobec codziennych informacji o niewydolności polskiej służby zdrowia w walce z pandemią oraz leczeniu schorzeń.

Wspomniane działania nie tylko budzą nasze zaniepokojenie i zdziwienie, ale wręcz wywołują kategoryczny sprzeciw! Brak realnych działań ze strony organu prowadzącego sprawia, że sytuacja szpitala ulega ciągłemu pogorszeniu. Pani dyrektor wielokrotnie publicznie potwierdzała, że wszystkie decyzje dotyczące funkcjonowania szpitala zapadają za zgodą i pełną wiedzą władz województwa.

Zwracamy uwagę na fakt, że istotą działania szpitali jest sprawowanie opieki nad wymagającymi pomocy pacjentami przez lekarzy oraz personel medyczny. Dlatego też występujemy z apelem o zaprzestanie działań, które destabilizują działalność WSS nr 3 w Rybniku oraz domagamy się w imieniu mieszkańców i w kontekście ważnego interesu publicznego przedstawienia sposobu wyjścia z kryzysowej sytuacji w duchu dialogu
społecznego.

Wykonując mandaty radnych Rady Miasta Racibórz, otrzymane od naszych mieszkańców nie możemy pozostać obojętni wobec sytuacji, która niesie realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Wykazując się troską o zdrowie i życie naszych mieszkańców, kierujemy ten apel do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewody Śląskiego, parlamentarzystów z terenu województwa śląskiego oraz samorządów tworzących Subregion Zachodni Województwa Śląskiego. 

Przewodniczący RadyMarian Czerner

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności2 października 202209:15

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron, fot. pixabay.com/ColiN00B
Reklama
Reklama
Aktualności1 października 202219:34

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO]

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Drugi z trzech Hubertusów w powiecie raciborskim odbył się dziś w Raciborzu. Organizatorem była Huzarska Dolina Ludwika Gorczycy.

Jan Ptak
Aktualności2 października 202213:13

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło zdjęcia: der-farang.com
Reklama
Kultura i edukacja1 października 202221:31

XI Gala Skazy. Święto tańca w RCK [FOTO i WIDEO]

XI Gala Skazy. Święto tańca w RCK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot./wideo K. Kubik, wideo M. Waw
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 października 202215:46

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Ford T rocznik 1913 z muzeum Forda w Będzinie był dziś ozdobą zlotu pojazdów zabytkowych w Zabełkowie. Wydarzenie zakończyło sezon na pograniczu.

red.
Sport2 października 202217:04

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie mijającego weekendu nie brakowało sportowych emocji. Postarali się o nie piłkarze, koszykarki oraz siatkarze występujący w RLPS. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności1 października 202208:16

Dzień Seniora: Promyk słońca w Domu św. Notburgi

Dzień Seniora: Promyk słońca w Domu św. Notburgi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Styl życia2 października 202217:11

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pasjonatów historii ziemi raciborskiej z pewnością zaciekawią nowe teksty, przygotowane przez uznanych badaczy - Pawła Newerlę oraz Christopha Sottora.

red.
Reklama
Sport1 października 202221:32

Ruch rozbił rezerwy Krzanowic [FOTO]

Ruch rozbił rezerwy Krzanowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot.Katarzyna Kubik
Sport1 października 202221:33

B klasa. Dwa oblicza beniaminka z Wojnowic [FOTO]

B klasa. Dwa oblicza beniaminka z Wojnowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot.Katarzyna Kubik
Aktualności1 października 202215:48

Memoriał szachowy im. Alfreda Chrobaka [FOTO i WIDEO]

Memoriał szachowy im. Alfreda Chrobaka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Powiatowe Centrum Sportu gości dziś blisko stu szachistów – uczestników III Międzynarodowego Memoriału Szachowego im. Alfreda Chrobaka – OPEN.

red.
Reklama
Reklama
Sport1 października 202214:43

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh)
Reklama
Aktualności1 października 202220:07

Świętowano 10-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Powiatem Elbe-Elster

Świętowano 10-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Powiatem Elbe-Elster - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Powiat:

Powiat (Landkreis) Elbe-Elster leży w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia, a jego stolicą jest Herzberg (Elster). Od dekady rozwija się partnerstwo z Raciborszczyzną.

fot. SP
Sport1 października 202215:47

Spartakiada dzieci i młodzieży niesłyszącej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Spartakiada dzieci i młodzieży niesłyszącej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowe zawody w Raciborzu zorganizował Polski Związek Sportu Niesłyszących oraz Szkolny Klub Sportowy Głuchych.

red.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport2 października 202214:30

Nieudana inauguracja koszykarek RKK AZS Racibórz

Nieudana inauguracja koszykarek RKK AZS Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. arch. portalu
Aktualności3 października 202204:58

O bezpieczeństwie w Przedszkolu numer 20

O bezpieczeństwie w Przedszkolu numer 20 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama
Aktualności3 października 202204:56

DKF Puls powraca po wakacyjnej przerwie

DKF Puls powraca po wakacyjnej przerwie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Grzegorz Piszczan
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.