Można już wnioskować o 300+

Wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenie będzie wypłacane tylko na rachunek bankowy. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. Świadczenie przysługuje w wysokości 300 zł - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.
To kolejny rok programu „Dobry Start”, jednak w tym roku nastąpiły pewne zmiany. Po pierwsze obsługą i wydaniem decyzji w sprawie świadczenia zajmuje się ZUS, po drugie wnioski należy składać tylko elektronicznie, a po trzecie wypłata świadczenia następuje wyłącznie na rachunek bankowy.
- Jeśli chodzi o elektroniczne składanie wniosku, to do dyspozycji rodziców jest kilka kanałów. Mogą to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowości elektronicznej w 15 bankach lub portalu Emp@tia. Natomiast opiekunowie faktyczni, prawni uczących się dzieci, czy dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych - takie wnioski mogą składać jedynie za pośrednictwem PUE ZUS - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS. - W razie trudności z założeniem profilu czy poprawnym wypełnieniu wniosku zapraszamy do naszych placówek, gdzie będzie można uzyskać pomoc w tym zakresie - dodaje.
ZUS w terenie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Poczta Polska oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podpisali listy intencyjne, dzięki którym w wybranych placówkach Poczty oraz KRUS możliwe będzie uzyskanie pomocy w złożeniu wniosku o świadczenie 300 plus, gdzie zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS.
- Z naszymi mobilnymi punktami PUE będziemy także w niektórych urzędach miast, gmin, ośrodkach pomocy społecznej i innych placówkach, aby pomóc rodzicom w założeniu profilu PUE i elektronicznym wypełnieniu wniosku o świadczenie 300 plus. Informacja o dyżurach ZUS jest dostępna na stronie internetowej www.zus.pl, gdzie w zakładce „Dobry Start”, znajduje się harmonogram dyżurów. Jest on na bieżąco aktualizowany i dodawane są kolejne mobilne stanowiska PUE w różnych miejscowościach - informuje rzeczniczka.
Niezbędne dane
Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Aby złożyć wniosek za pośrednictwem PUE ZUS, trzeba mieć założony profil na tym portalu. Taki profil można założyć samodzielnie przez internet lub z pomocą pracowników ZUS.
We wniosku o 300 plus – oprócz innych danych, które są niezbędne do przyznania świadczenia – należy podać numer rachunku bankowego, na który będzie przekazane świadczenie. Ponadto koniecznie trzeba będzie podać adres mailowy i numer telefonu. Te dane będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, dla tych osób, które składały wniosek poprzez bankowość elektroniczną lub portalu Emp@tia, a jeszcze go nie mają.
Profil PUE jest niezbędny dla każdego wnioskującego, bo tam, w skrzynce odbiorczej znajdować się będzie decyzja o przyznaniu świadczenia i inne informacje. - Dlatego też jeśli rodzic złoży wniosek o to świadczenie poprzez bankowość elektronicznej lub portalu Emp@tia, to sprawdzimy, czy ma on profil na portalu PUE ZUS. Jeśli nie, to wówczas założymy taki profil, po to by rodzic mógł sprawdzić stan realizacji swojego wniosku. Natomiast potwierdzenie o rejestracji profilu otrzyma na adres e-mail, który podał we wniosku. Natomiast na numer telefonu z wniosku otrzyma jednorazowe hasło, które należy zmienić przy pierwszym logowaniu do PUE ZUS - tłumaczy Beata Kopczyńska.

![Kąpielisko letnie przy H2Ostróg w Raciborzu – opublikowano CENNIK, pokazano obiekt [WIDEO] Kąpielisko letnie przy H2Ostróg w Raciborzu – opublikowano CENNIK, pokazano obiekt [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17824605421782325712730398198-1362347445808668-3518755095657245390-n-.jpg)















![Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377806zrzut-ekranu-2026-06-25-o-10-56-25-.png)








![Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782283791zrzut-ekranu-2026-06-24-o-08-49-20-.png)


![Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377425dsc-4846-.jpg)











![Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782410342dsc-0833-.jpg)








Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany