Biblioteka Pedagogiczna przy Słowackiego jednak do likwidacji

Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Filii w Raciborzu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, wchodzącej w skład Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku. Stało się to w 70. rocznicę powstania placówki.
Ma to nastąpić z dniem 30 listopada. O uchwale sejmiku poinformował radnych powiatowych radny Franciszek Marcol (PiS). Jak przyznał, korzysta z biblioteki i jest rozżalony działaniem władz wojewódzkich. Te - jak mówił - przypominają sobie o Raciborzu, kiedy potrzeba szpitala do walki z epidemią, a kiedy w ratowanie książnicy przy Słowackiego zaangażowali się samorządowcy i parlamentarzyści pozostają głuche na te działania. Apelował, by samorząd powiatowy próbował ratować bibliotekę.
Uchwałę Sejmiku podjęto na na wniosek dyrektora Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku.
Biblioteka Pedagogiczna w Raciborzu działa w Raciborzu od 1951 r., od 1975 r. w murach najpierw Studium Nauczycielskiego, a obecnie PWSZ, choć jest niezależna od uczelni. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rybniku z dwoma wówczas filiami w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim powstała 1 września 2006 r. Placówki te weszły w skład Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i wspólnie z nim utworzyły zespół pod nazwą Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Rybniku. Dziś rybnicki WOM ma dwie książnice - Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rybniku oraz jej filię w Raciborzu. Wodzisławską w 2013 r. przejął tamtejszy powiat.
- Planując wstępnie reorganizację sieci bibliotek pedagogicznych, oprócz wskaźników ekonomicznych bierzemy pod uwagę inne czynniki, rzutujące na efektywność Filii, jak liczba czytelników, ilość osób odwiedzających, liczba wypożyczeń oraz koszt wypożyczenia jednej książki. Obecnie prowadzimy dialog z przedstawicielami związków zawodowych, a także jednostkami samorządu terytorialnego. Wystąpiliśmy do Starosty Raciborskiego, Prezydenta Miasta Racibórz oraz Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu z prośbą o ustosunkowanie się do kwestii związanej z ewentualnym przejęciem Filii w Raciborzu wraz z księgozbiorem. Starosta Raciborski oraz Prezydent Miasta Racibórz nie są zainteresowani przejęciem Filii, gdyż każda z jednostek oświatowych prowadzona przez Miasto i Powiat posiada bibliotekę wraz z zatrudnioną kadrą pedagogiczną. Ponadto Miasto Racibórz przeprowadziło w latach 2018-2019 pogłębioną racjonalizację sieci bibliotek. Z kolei Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zadeklarował wolę przejęcia części księgozbioru, gdyż w jednym budynku funkcjonuje omawiana Filia obok biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Dzięki temu istniałaby możliwość otwarcia biblioteki dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli i studentów spoza uczelni. Podejmowanie wszelkich działań związanych z reorganizacją jednostki wiąże się z troską o zatrudnionych w niej pracowników. Przeprowadzona wraz z dyrektorem Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku analiza stanu zatrudnienia wykazała, że planowane działania nie pociągną za sobą zwolnień pracowników Filii w Raciborzu, którzy mogą zostać przniesieni do siedziby głównej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz innych wojewódzkich jednostek oświatowych zlokalizowanych w Raciborzu - informował nas w lutym rzecznik Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Gruszka.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz