Dni ks. Stefana Pieczki z recitalem Magdy Steczkowskiej

Wydarzenie już w najbliższy piątek, 25 czerwca, o godz. 19.00 w Raciborskim Centrum Kultury.
- Chcielibyśmy, żeby nagroda ta była wyrazem naszego uznania dla tych, którzy nie uciekając od współczesności mają odwagę szukać porozumienia, budować pomosty, wykraczać poza stereotypy i przyzwyczajenia. Dialog przeszłości ze współczesnością i, w pewnym sensie, z przyszłością, dialog międzyludzki, wreszcie dialog człowieka z Bogiem. Medal jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania. Nadawany jest za szczególne osiągnięcia na polu działalności dobroczynnej, społecznej przyczynia się do podkreślenia wartości wpisanych w człowieka - czytamy we wstępie do regulaminu.
Od 2003 r. Medal im. Ks. Stefana Pieczki UNITAS IN VERITATE otrzymało już 69 zasłużonych osób. W zeszłym roku z powodu epidemii medali nie wręczony. Kolejnych lauratów poznamy już w piątek, 25 czerwca. Początek gali o godz. 19.00. Wcześniej o godz. 18.00 Msza św. w kościele farnym. Podczas gali wystąpi Magda Steczkowska z koncertem „Moja podróż śladami JP2”.
Stefan Pieczka (1932–1991) - Kapłan, duchowy przywódca. Urodził się 25.12.1932 r. w Bytomiu-Miechowicach. W wieku 24 lat kończy Wyższe Seminarium Duchowne w Opolu, gdzie otrzymuje święcenia kapłańskie. Zostaje wikarym w Zabrzu, a następnie proboszczem w Kietrzu i Raciborzu. W latach późniejszych kontynuuje naukę na KUL-u, zdobywając tytuł magistra historii Kościoła. Ks. Pieczka miał dar zjednywania sobie ludzi. Jego duszpasterstwo zaczynało się na ulicy, a kończyło się w konfesjonale. Tworzył pomosty dialogu pomiędzy ludźmi różnych kultur. Otaczał opieką prześladowanych w stanie wojennym. U jego boku rozwijało się wiele grup, wspólnot. W 1980 roku ulega ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Naznaczony cierpieniem, szczególną troską otacza chorych i cierpiących. W roku 1985 otrzymuje tytuł Prałata Jego Świątobliwości. Mawiał: „Błędów nie robią ci, co nic nie robią”. Umiera przedwcześnie po długiej i ciężkiej chorobie 19.06.1991 r. Był ojcem miasta i jego mieszkańców, oddając im najcenniejszy dar – trud i ofiarę swojego życia.



![Trwa wielka przebudowa w Lesie Obora [FOTO] Trwa wielka przebudowa w Lesie Obora [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766914443img-2729-2-.jpg)





![Gospodarka Raciborza pod presją. Rok trudnych decyzji i niepewnego jutra [podsumowanie 2025] Gospodarka Raciborza pod presją. Rok trudnych decyzji i niepewnego jutra [podsumowanie 2025] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1767002134zrzut-ekranu-2025-12-29-o-10-55-12-.png)

![Wieczór kolęd i pastorałek w kościele św. Paschalisa na Płoni [FOTO i WIDEO] Wieczór kolęd i pastorałek w kościele św. Paschalisa na Płoni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766949720dsc-6652-.jpg)


![Pierwszoligowe granie w HLPN. Wicher zgasił Płomień [FOTO] Pierwszoligowe granie w HLPN. Wicher zgasił Płomień [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766874497gre03409-.jpg)
![Pierwsze wielkie rudzkie kolędowanie. Wspólne śpiewanie z Panem Babcią [FOTO i WIDEO] Pierwsze wielkie rudzkie kolędowanie. Wspólne śpiewanie z Panem Babcią [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766877018dsc-6492-.jpg)






![Powalone drzewo w Tworkowie. Poranny alarm przy Jasnej [RAPORT 998] Powalone drzewo w Tworkowie. Poranny alarm przy Jasnej [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766956331607131514-1331878882300340-7050542098041999759-n-.jpg)
![Weekend z HLPN [WYNIKI] Weekend z HLPN [WYNIKI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766953062gre03414-.jpg)




























Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.