Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 czerwca 202115:46

ZUS. Urlop ojcowski jest trendy

ZUS. Urlop ojcowski jest trendy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Ponad 9,3 tys. ojców w województwie śląskim korzystało z zasiłku macierzyńskiego w okresie od stycznia do końca maja tego roku. W całej Polsce takie świadczenie pobierało ponad 70 tys. mężczyzn. Przy okazji Dnia Ojca warto przypomnieć, że podlegając ubezpieczeniu chorobowemu w przypadku narodzin dziecka tato może skorzystać z płatnej opieki nad maluszkiem w postaci urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego i urlopu ojcowskiego. W zdecydowanej większości tatusiowe korzystają właśnie z tego ostatniego.

Rodzice nowonarodzonego dziecka mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Zasada ta dotyczy także opiekunów, którzy przyjmują dziecko na wychowanie. Okres ten może się wydłużyć, jeśli przy porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko. Dodatkowo tatusiowie mają jeszcze prawo do urlopu ojcowskiego. Trwa on dwa tygodnie i jest przeznaczony tylko dla ojców. Za opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego ubezpieczonemu rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński. W województwie śląskim w okresie od stycznia do maja świadczenie to pobierało 46,7 tys. rodziców, w Polsce ZUS wypłacił zasiłek macierzyński dla ponad 402 tys. osób.

Najwięcej zasiłków macierzyńskich w Śląskim wypłaca Oddział ZUS w Rybniku. Otrzymuje go blisko 12 tys. osób. W pozostałych Oddziałach statystyka wypłaty zasiłków macierzyńskich za okres od stycznia do maja wygląda następująco: Oddział ZUS w Bielsku-Białej - 7827, Oddział ZUS w Chorzowie - 7316, Oddział ZUS w Częstochowie - 5562, Oddział ZUS w Sosnowcu - 5952, Oddział ZUS w Zabrzu - 8171.

Tata na macierzyńskim

Łączna długość urlopu macierzyńskiego to 20 tyg. przy urodzeniu jednego dziecka. - Statystyki ZUS pokazują, że w zdecydowanej większości to kobiety z niego korzystają i zostają z nowonarodzonym dzieckiem w domu na urlopie macierzyńskim, a potem rodzicielskim. Wynika to poniekąd z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem - informuje Beata Kopczyńska.

Natomiast, jeśli po tych 14 tygodniach mama będzie chciała wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się tata. Z takiej możliwości urlopu macierzyńskiego w województwie śląskim w okresie od stycznia do maja tego roku skorzystało blisko pół tysiąca ojców, natomiast w całym kraju ponad 3,9 tys. mężczyzn.

Małe zainteresowanie urlopem rodzicielskim

Po urlopie macierzyńskim oboje rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku urodzenia co najmniej dwójki dzieci - do 34. Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie. - Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Urlop może zostać udzielony w nie więcej niż 4 częściach, stanowiących wielokrotność tygodnia, przypadających bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Ten urlop oboje rodzice mogą wykorzystać wspólnie lub podzielić między siebie – ważne aby w sumie nie przekroczyli limitu 32 lub 34 tygodni - tłumaczy rzeczniczka.

W okresie od stycznia do maja z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w Polsce skorzystało ponad 246 tys. rodziców, w tym zaledwie 1,9 tys. mężczyzn. W województwie śląskim na urlopie rodzicielskim w tym czasie było 27,8 tys. rodziców, z czego tylko 223 ojców.

Ojcowski jest trendy

Niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski ustalony przepisami Kodeksu pracy. Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie. Należy pamiętać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach po tydzień każda. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim.

To uprawnienie tylko dla ojców i trzeba przyznać, że tatusiowe chętnie z niego korzystają. W województwie śląskim na urlopie ojcowskim w ciągu pięciu miesięcy 2021 r. było 8,7 tys. mężczyzn, a w kraju ponad 65 tys. ojców.

Autor: ZUS, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 września 202518:31

Racibórz w strategii Polski do 2035 r. – Woś apeluje o mocniejsze wsparcie dla miasta

Racibórz w strategii Polski do 2035 r. – Woś apeluje o mocniejsze wsparcie dla miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

Poseł i raciborzanin Michał Woś (PiS) zwraca uwagę na projekt średniookresowej strategii rozwoju kraju – „Strategię Rozwoju Polski do 2035 r.” – przekazany niedawno do konsultacji publicznych. Jego zdaniem zapisy dotyczące Raciborza są zbyt lakoniczne, a miasto potrzebuje silniejszego wsparcia w zakresie funkcji gospodarczych i rozwojowych.

red.
Reklama
Sport17 września 202520:48

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO]

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Na stadionie przy ul. Srebrnej 12 w Raciborzu rozegrano dziś, 17 września mecz 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Spotkanie miało niecodzienny charakter, ponieważ naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny noszące tę samą nazwę – Unia Racibórz oraz rezerwy Unii Turza Śląska.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.