Strażacy ochotnicy odebrali promesy na zakup sprzętu

Przedstawiciele poszczególnych jednostek z terenu województwa odebrali w Katowicach promesy na zakup sprzętu. Z jednostek powiatu raciborskiego promesa trafiła do OSP Budziska.
Tylko w ubiegłym roku współfinansowanie ze strony województwa Państwowej Straży Pożarnej wyniosło ponad 3,6 mln zł. Środki przeznaczone dla jednostek ochotniczych to 3 mln zł. Pod koniec maja strażacy ochotnicy otrzymali kolejne promesy.
Dofinansowanie w ubiegłym roku umożliwiło ogółem zakup 37 samochodów: 10 dla 7 jednostek PSP oraz 27 dla jednostek ochotniczych. W tym roku planowany jest zakup 17 samochodów. Całkowity budżet na ten cel zamknie się kwotą 19,5 mln zł, a 1,2 mln zł. dofinansowanie z budżetu Województwa Śląskiego pomoże w zakupie samochodów dla czterech jednostek PSP. Komenda Miejska PSP w Bielsku – Białej otrzyma 800 tys. zł wsparcia na zakup drabiny SD 42, której koszt to w sumie aż 3,4 mln zł. Komenda Powiatowa PSP w Kłobucku, Chorzowie i Żorach otrzymają kolejno 200 i po 100 tys. zł wsparcia na zakup wozów gaśniczych.
W maju promesy na zakup sp otrzymały jednostki ochotnicze w miejscowościach: Twardowice, Sarnów, Psary, Pisarzowice, Iłownica, Chełm Śląski, Bieruń Stary, Istebna Zaolzie, Piasek, Starsy Kocin, Wiercica, Dąbrowa Górnicza, Gliwice - Ostropa, Toszek, Osiedle Stałe, Opatów, Parzymiechy, Tanina, Poraj, Koziegłówki, Budziska, Leszczyny, Kamień, Zendek, Gogołowa, Goleniowy, Zawiercie – Kromołów, Sopotnia Mała, Pewel Mała, Trzebinia, Bystra, Żywiec-Moszczanica.
Z kolei Koszarawa, Osiedle Stałe, Toporowice, Parzymiechy, Katowice-Podlesie, Bełk i Goczałkowice zostały włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
- Doposażenie jednostek w konieczny sprzęt zwiększa efektywność ich działań. Szczególnie dotyczy to jednostek OSP, działających w warunkach lokalnych. Stają do walki nie tylko z żywiołem, ale niosą również pomoc podczas klęsk żywiołowych i katastrof – akcentuje wicemarszałek Wojciech Kałuża.













![Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377806zrzut-ekranu-2026-06-25-o-10-56-25-.png)









![Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782283791zrzut-ekranu-2026-06-24-o-08-49-20-.png)

![Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377425dsc-4846-.jpg)
![Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782410342dsc-0833-.jpg)























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany