Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 maja 202117:46

Leśny kącik malucha kolejną atrakcją arboretum

Leśny kącik malucha kolejną atrakcją arboretum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej kwitną nie tylko kwiaty, ale i życie weekendowe, a ostatnio także kulturalne Raciborza.

W ubiegłą niedzielę koncertu smyczkowego przyszło tu posłuchać kilkaset osób. Część z nich przyjechała do raciborskiego lasu Obora z odległych zakątków województwa. Arboretum znane jest w regionie jako weekendowa atrakcja dla całych rodzin. Spacery leśnymi duktami, ścieżka zdrowia, mini zoo, a w szczególności Zaczarowany Ogród przyciągają tłumy. Miejsce to przeżywa renesans, a jego potencjał skutecznie wykorzystuje i rozwija zarządzająca lasem Elżbieta Skrzymowska, dyrektor Arboretum.

- Małymi krokami do przodu – śmieje się Elżbieta Skrzymowska. - Rzeczywiście teraz finalizuje się kilka spraw nad którymi pracowaliśmy od dłuższego czasu. Udało się uzyskać zgodę PKP PLK na likwidację starych szlabanów i barierek przy nieczynnej już linii kolejowej u wejścia do arboretum. To kolejny po rozebraniu kamiennej bramy i montażu tablic informacyjnych krok do zagospodarowania na nowo tego miejsca. Dzięki uzgodnieniom z PKP mogliśmy także otworzyć zdecydowanie bardziej przyjazne seniorom, osobom na wózkach i rodzinom z małymi dziećmi boczne wejście do Zaczarowanego Ogrodu (od strony torów kolejowych). Za kilka dni dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Odra 45 uruchomimy nową atrakcję jaką jest schron z czasów II Wojny Światowej dla obrony przeciwlotniczej Raciborza.- zapowiada dyrektor Arboretum.

Wzbogacanie oferty Arboretum, działania, dzięki którym miejsce to staje się jeszcze bardziej atrakcyjne i otwarte dla mieszkańców i przyjezdnych, udaje się realizować przy jednoczesnej dbałości o zachowanie walorów przyrodniczych lasu Obora.

- Trochę tego jest! Dbamy o nowe nasadzenia, miejsca do odpoczynku, ekologiczne stojaki na rowery. Od kilku dni Arboretum jako jedno z ponad tysiąca miejsc w Polsce ma swój unikalny znaczek turystyczny o numerze 1070. Kolekcjonerom nie trzeba przedstawiać tego przedmiotu. W naszym mini-zoo pojawiły się owce kameruńskie. Po niedługim okresie aklimatyzacji i dostosowania wybiegu będzie możliwość ich pokarmienia. Na pewno o tym poinformujemy! – zapewnia dyrektor Elżbieta Skrzymowska.

Miejski las staje się coraz bardziej przyjazny i atrakcyjny także dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Drengowie znad Górnej Odry, których osada w bezpośrednim sąsiedztwie Arboretum ciągle się rozbudowuje. W czerwcu odbędzie się tu kolejna edycja Festiwalu Średniowiecznego, a jedną z atrakcji będzie leśna gra terenowa, które stanie się trwałą atrakcją Obory.

Na terenie Arboretum powstaje aktualnie Leśny Kącik Malucha – atrakcja realizowana siłami mieszkańców we współpracy z miastem w ramach inicjatywy lokalnej nabiera coraz to bardziej realnych kształtów. Jest już domek dla dzieci i ścieżka sensoryczna. Miejsce to ma duży potencjał dla realizacji warsztatów i zajęć z maluchami.

Niedzielny koncert muzyki filmowej i klasycznej w wykonaniu raciborskiego kwartetu smyczkowego 4Ever to kolejny pomysł na wykorzystanie potencjału tego miejsca. – Zorganizowanie takiego koncertu było moim marzeniem – nie ukrywa Elżbieta Skrzymowska, z wykształcenia biolog, sercem i po godzinach jazzmanka. - Dzięki współpracy z Raciborskim Centrum Kultury, Wydziałem Promocji Urzędu Miasta i OSiRem udało się zaproponować taką muzyczną ucztę mieszkańcom. Frekwencja i echa niedzielnego koncertu pokazują, że to był trafiony pomysł. Czy będą kolejne koncerty? Oczywiście. Już 20 czerwca, a kolejny najprawdopodobniej w połowie sierpnia. O wszystkim będziemy informować na naszym facebooku. – mówi dyrektor Skrzymowska.

- Nowe atrakcje, gry terenowe, koncerty, otwarcie na współpracę ze stowarzyszeniami i mieszkańcami to nie jest dzieło przypadku, a efekt ciężkiej pracy. Nominując panią Elżbietę Skrzymowską na dyrektora wiedziałem, że będzie dobrze. Powiem więcej. Jest bardzo dobrze. Miałem okazję wczoraj spotkać się i porozmawiać z panią dyrektor, która opowiedziała mi o kolejnych ciekawych projektach. Nie ma mowy o osiadaniu na laurach.- podsumowuje prezydent Dariusz Polowy.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202209:33

Część ulicy Matejki w Raciborzu zmieni nazwę

Część ulicy Matejki w Raciborzu zmieni nazwę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
red., fot. arch. PWSZ
Aktualności10 sierpnia 202209:03

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu

Raport 998. Iskra z sieci możliwą przyczyną groźnego pożaru w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Powiat:

Doszło do zaprószenia ognia w uprawach. Ogień strawił zboże na pniu. Dzięki szybkiej interwencji strażaków udało się ograniczyć straty.

red., fot. poglądowe/arch. OSP Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Biznes9 sierpnia 202218:14

Posłowie PO chcą odtajnienia korespondencji Rafako z Tauronem

Posłowie PO chcą odtajnienia korespondencji Rafako z Tauronem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

W związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza, blok o mocy 910 MW został odstawiony - informuje Tauron. Sebastian Gola, dotychczasowy prezes spółki celowej Nowe Jaworzno Grupa, odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie już nią nie kieruje. Kompetencje przejął prezes Tauron Polska Energia, a PO domaga się ujawnienia korespondencji z Rafako.

red., źródło: komunikat Tauron oraz Śląskiej PO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202212:13

Miasto przymierza się do zakupu Systemu Informacji Pasażerskiej

Miasto przymierza się do zakupu Systemu Informacji Pasażerskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Z końcem lipca na przystanku autobusowym przy Batorego zamontowane zostały dwie tablice Systemu Informacji Pasażerskiej, które mają ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej, a docelowo być może zastąpić papierowe rozkłady umieszczone na przystankach.

(greh)
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202209:19

Raport 998. Dziewięć arów ścierniska poszło z dymem w Rzuchowie

Raport 998. Dziewięć arów ścierniska poszło z dymem w Rzuchowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Poniedziałkowa służba dla strażaków z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP obfitowała w zdarzenia. Wśród odnotowanych interwencji wymienić można złamane konary, kolizję na Rybnickiej, pożar w Rzuchowie oraz kilka interwencji związanych z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna Rzuchów
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.