Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 kwietnia 202111:13

Grupa Kapitałowa Rafamet podsumowała 2020 rok

Grupa Kapitałowa Rafamet podsumowała 2020 rok - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kuźnia Raciborska:

Grupa Kapitałowa RAFAMET podsumowuje miniony rok i określa cele strategiczne na kolejne dwanaście miesięcy.

GK RAFAMET rok ubiegły zamyka sprzedażą w wysokości około 116 milionów złotych (eksport stanowił 65% sprzedaży). Spółka dominująca RAFAMET S.A. osiągnęła w minionym roku zysk netto w wysokości 1,3 mln zł i był on o 0,5 mln zł wyższy w porównaniu do wyniku osiągniętego za 2019 rok.

- Rok 2020 – Rok COVID-19 zdewastował tradycyjne podejście do wypracowanych modeli biznesowych w firmach całego świata. Również RAFAMET został skonfrontowany z wyzwaniami gospodarczymi w czasach pandemii. Niestety stan pandemii wirusa SARS-CoV-2 trwa nadal. „Czarne łabędzie” nie odleciały – mówi E. Longin Wons, Prezes Zarządu Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A.. - Z uwagi na mutacje wirusa SARS-CoV-2, obawy dotyczące wpływu kolejnych fal pandemii na kondycję finansowo-ekonomiczną firm na całym świecie w roku 2021 są nadal aktualne. Chodzi przede wszystkim o obawy przerwania międzynarodowego łańcucha dostaw, skuteczność finansowych programów stymulacyjnych wprowadzanych przez poszczególne państwa, które mają odrzucić strach przed nowymi inwestycjami oraz tempo znoszenia restrykcyjnych obostrzeń w przemieszczaniu się ludzi (pracowników) pomiędzy poszczególnymi państwami. Koszt funkcjonowania firm w warunkach pandemii (kwarantanny, zwiększona absencja chorobowa, koszy profilaktyki COVID-19, etc.) oraz w okresie jej wycofywania się (cyfryzacja, usprawnianie działalności) stanowią kolejne wyzwania, którym muszą sprostać firmy zakładające możliwość przezwyciężenia tego ogromnego kryzysu w dłuższym okresie. Jesteśmy i chcemy być optymistami wiec zakładamy, że wyraźne wychodzenie świata z kryzysu COVID-19 nastąpi na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 - dodaje Prezes E.LonginWons.

Pomimo otoczenia zewnętrznego w postaci COVID-19, celem działań zarządczych Spółki w roku 2021, będzie realizacja wybranych celów nowej polityki przemysłowej kraju. W tym przede wszystkim poprzez kreowanie projektów innowacyjnych oraz paradoksalnie „wykorzystanie” trudnego okresu COVID-19 na przeprowadzenie kilku znaczących inwestycji maszynowych, których celem będzie usprawnienie procesu technologicznego w firmie, połączonego z poprawą efektywności i produktywności pracy całej firmy (elementy Strategii Produktywności NPPK). - Chcemy, aby innowacje oraz wzrost produktywności jako strategiczne wyzwania rozwojowe firmy były obecne w codziennych jej działaniach, tak w zakresie myślenia o nowych produktach i rynkach, jak również w odniesieniu do modyfikacji kultury organizacyjnej firmy - wyjaśnia Prezes Zarządu RAFAMET S.A.

Spółka nie wstrzymuje w roku 2021 inwestycji, planując ich wykonanie na wysokim poziomie. W wyniku tych inwestycji zostaną zwiększone parametry wydajnościowe pracy maszyn wydziałów obróbki skrawaniem oraz doposażone zostaną wydziały montażu oraz kontroli jakości w sprzęt przyspieszający realizację zadań produkcyjnych.

Odlewnia Rafamet – spółka w 100% zależna od RAFAMET S.A., jednak sprzedająca do spółki matki wyroby i usługi w wielkości jedynie 12% swojej sprzedaży ogółem, zamknęła rok 2020 stratą netto na poziomie 2,7 mln. zł. Wpływ na to, poza bardzo złą covidową koniunkturą w branży ciężkich, jednostkowych odlewów miała także dwukrotna awaria pieca odlewniczego w końcówce minionego roku. - Obecnie sytuacja w tym podmiocie jest opanowana, awaria została usunięta, notujemy istotny wzrost zamówień na wyroby odlewni. Co najistotniejsze ze strategicznego punktu widzenia dla Grupy Kapitałowej RAFAMET, projekt badawczo – rozwojowy realizowany przez ten podmiot zależny pod nazwą „Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wielkogabarytowych odlewów z żeliwa sferoidalnego o specjalnych własnościach w technologii Full Mould, dedykowanych produkcji narzędzi tłoczących w sektorze automotive”, który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jest realizowany zgodnie z harmonogramem – uspokaja E. Longin Wons, pełniący równocześnie w Odlewni Rafamet Spółka z o.o funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej.

Autor: Materiał prasowy spółki, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 lutego 202412:38

Stypendia sportowe prezydenta Raciborza przyznane

Stypendia sportowe prezydenta Raciborza przyznane - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
UM Racibórz, fot. poglądowe - arch. portalu
Reklama
Aktualności19 lutego 202410:35

Fałszywe alarmy w Kuźni Raciborskiej i Raciborzu

Fałszywe alarmy w Kuźni Raciborskiej i Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red, fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Nasz Racibórz 26.01.2024
26 stycznia 202408:27

Nasz Racibórz 26.01.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.