Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 lutego 202109:45

Minister zdrowia zachęca do korzystania z aplikacji Stop COVID

Minister zdrowia zachęca do korzystania z aplikacji Stop COVID - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Trzecia fala koronawirusa rozpędza się, dynamika zakażeń rośnie. Minister zdrowia zachęca do korzystania z aplikacji STOP COVID. Obok noszenia maseczki, zachowywania dystansu i dbania o higienę to kolejny (i skuteczny) element ochrony przed zakażeniem.

Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe wysyła powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Dzięki temu możemy szybciej zareagować, a to oznacza większe bezpieczeństwo. Dzięki niej można też m.in. zapisać się na test bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Aplikacja jest dostępna za darmo w sklepach Google Play i App Store.

Razem możemy pokonać koronawirusa! Pobierz aplikację STOP COVID! – obejrzyj film.

Pobierz już dziś

- Zachęcam do stosowania aplikacji STOP COVID. Jak pokazują doświadczenia innych krajów korzystanie z tego rodzaju aplikacji przyczynia się do spadku liczby zachorowań – powiedział na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Aplikacja jest bezpieczna i bezpłatna, zapewnia bezpieczeństwo i prywatność - dodał.

Niemcy mają Corona-Warn-App, Irlandczycy - COVID Tracker, Włosi - Immuni, Łotysze – Apturi Covid, Duńczycy - Smitte|stop, Chorwaci - Stop COVID-19. My mamy – STOP COVID – ProteGO Safe. Wszystkie te aplikacje mają ten sam cel, wszystkie bazują na tych samych mechanizmach i technologiach oraz wszystkie powstały we współpracy z Komisją Europejską.

Brytyjski resort zdrowia oszacował, że tamtejsza - NHS COVID-19 app - zapobiegła około 600 tysiącom nowych infekcji. Podstawową funkcją aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe jest wysyłanie powiadomień o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jeśli dzięki takiemu powiadomieniu zrezygnujemy ze spotkania z bliskimi lub znajomymi - możemy pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym kraju.

Korzystanie z aplikacji to wiele udogodnień, m.in.:

• możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Z tego udogodnienia mogą korzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, jest niepokojący,
• dostęp do aktualnych informacji o liczbie zachorowań na COVID-19 w Polsce,
• dostęp do aktualnych informacji o liczbie szczepień,
• możliwość śledzenia sytuacji epidemicznej w wybranych przez użytkownika powiatach,
• informacje o wykonanych przez aplikację kontrolach spotkań z osobami, które zgłosiły zachorowanie na COVID-19,
• historia aktywności aplikacji (informacje o wykonanych kontrolach, wskazanych zagrożeniach, powiadomieniach systemowych),
• funkcja Ostrzeż w Europie – nasza aplikacja jest interoperacyjna/współdziała z innymi europejskimi aplikacjami tego typu. Użytkownicy STOP COVID – ProteGO Safe mogą wysyłać powiadomienia o możliwym narażeniu na kontakt z koronawirusem do użytkowników aplikacji innych państw UE i jednocześnie otrzymać powiadomienia od nich.

Jak działa?

Podobnie jak wiele innych państw, w naszej aplikacji wykorzystujemy rozwiązanie dostarczone przez firmy Apple i Google. Jest oparte o technologię Bluetooth. Doskonale znają ją ci, którzy korzystają z tzw. „parowania” urządzeń, czyli np. samochodowego zestawu głośnomówiącego z telefonem komórkowym. Dzięki temu rozwiązaniu telefon użytkowników aplikacji monitoruje ich otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów (nie osób!), na których także zainstalowana jest aplikacja.

W trakcie tego monitorowania STOP COVID - ProteGO Safe analizuje długość (czas) i odległość kontaktu. Zapamiętuje (na 14 dni) tylko te dłuższe kontakty – trwające powyżej 15 minut, w odległości mniejszej niż dwa metry. Jeśli któraś z osób, z którą mieliśmy taki kontakt, zachoruje na koronawirusa – dostaniemy odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w tej sytuacji zrobić.

Jak działa aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe – obejrzyj film.

WAŻNE! Powiadomienie jest anonimowe – nie znajdziemy w nim informacji, kto zachorował oraz kiedy i gdzie mieliśmy kontakt z tą osobą. Otrzymanie powiadomienia NIE jest też jednoznaczne ze skierowaniem na obowiązkową kwarantannę domową.

A jak to się dzieje, że aplikacja wie o kontakcie z koronawirusem? Z każdym, kto odebrał pozytywny wynik testu na koronawirusa, kontaktuje się Centrum Kontaktu. Jeśli chory korzysta z aplikacji – dostaje unikalny numer PIN, który po wpisaniu do aplikacji – uruchamia system anonimowych powiadomień.

Jak działa system powiadamiania aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe – obejrzyj film.

Pobranie i uruchomienie aplikacji zajmuje tylko kilka minut.

Aplikację, w zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy, można pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Warto to zrobić!

- Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz STOP COVID ProteGO Safe ze sklepu Google Play.
- Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz STOP COVID ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie gov.pl/stopcovid

Nasza aplikacja jest dostępna w językach polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, tureckim i ukraińskim. STOP COVID – ProteGO Safe pobrały do tej pory 1 855 384 osoby.

Autor: KPRM, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 sierpnia 202614:26

Tu nie było miejsca na słabość. Strażacy stoczyli morderczą walkę na Placu Dominikańskim [FOTO i WIDEO]

Tu nie było miejsca na słabość. Strażacy stoczyli morderczą walkę na Placu Dominikańskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Plac Dominikański w Raciborzu zamienił się w arenę wymagającej rywalizacji strażaków. Podczas zawodów Toughest Firefighter Racibórz 2026 uczestnicy musieli zmierzyć się z torem, który w krótkim czasie wystawiał na próbę ich siłę, szybkość, wytrzymałość, technikę i odporność psychiczną.

(greh)
Sport21 sierpnia 202607:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności22 sierpnia 202615:07

Rodzinny rajd połączył mieszkańców regionu. Tak wyglądała rowerowa część strażackiego Memoriału [FOTO i WIDEO]

Rodzinny rajd połączył mieszkańców regionu. Tak wyglądała rowerowa część strażackiego Memoriału [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 22 sierpnia, mieszkańcy Raciborza i okolic spotkali się na dwóch kółkach, by wspólnie spędzić czas podczas Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Wydarzenie było częścią strażackiego Memoriału i połączyło aktywny wypoczynek z integracją całych rodzin.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.08.2026
20 sierpnia 202622:20

Nasz Racibórz 21.08.2026

Nasz Racibórz 14.08.2026
14 sierpnia 202608:43

Nasz Racibórz 14.08.2026

Nasz Racibórz 07.08.2026
6 sierpnia 202620:53

Nasz Racibórz 07.08.2026

Nasz Racibórz 31.07.2026
30 lipca 202618:15

Nasz Racibórz 31.07.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.