Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu REAKTYWACJA
Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa Miasto Racibórz wznawia prace nad parkiem kulturowym. Porządkowanie kwestii estetyki i ładu przestrzennego miasta będzie szło w parze z pomocą dla przedsiębiorców i wydłużonym okresem pomiędzy ogłoszeniem, a wejściem w życie przepisów.
Park Kulturowy to projekt, który zapoczątkował wiceprezydent Michał Fita. On te pilotował działania z tym związane. Trwająca już blisko rok epidemia opóźniła, ale nie zatrzymała prac. - To trudny czas dla przedsiębiorców, zwłaszcza dla gastronomii, dlatego nie narzucamy tempa prac nad uchwałą. Będziemy konsultować i dopracowywać jej zapisy – informuje Maria Olejarnik Miejska Konserwator Zabytków, koordynator prac nad uchwałą. Dziś i projekcie rozmawiano w raciborskim magistracie.
- Jestem mocno zdeterminowany, aby Racibórz, wzorem miast stawiających na estetykę, doczekał się Parku Kulturowego w obrębie historycznej starówki. Ogromne banery z plastiku, nadmiar bodźców wzrokowych, chaos reklamowy, zbyt liczne potykacze, jaskrawe i kolorowe parasole oraz zbyt wielkie konstrukcje rozłożonych na stałe budowli gastronomicznych udających sezonowe ogródki…szkodzą wizerunkowi miasta, samopoczuciu mieszkańców i odwiedzających nas turystów. Człowiek o wiele lepiej czuje się i funkcjonuje w przestrzeni estetycznej, uporządkowanej, gdzie architektury nie zasłaniają reklamy, a gdzie reklama pełni formę biżuterii miejskiej. Znamy przykłady nie tylko zza granicy, ale i polskich miast takich jak Kraków, Karpacz, Zakopane czy Bieruń, które już zdecydowały się na takie rozwiązania i są z nich bardzo zadowolone – mówił w czasie dzisiejszego spotkania wiceprezydent Dawid Wacławczyk - przewodniczący zespołu ds. prac nad utworzeniem Parku Kulturowego Stare Miasto w Raciborzu. W dzisiejszym spotkaniu obok pracowników urzędu udział wzięli także radni: Zuzanna Tomaszewska, Zygmunt Kobylak, Henryk Majnusz oraz dyrekcja Raciborskiego Centrum Kultury.
Park Kulturowy, co to takiego?
Racibórz ma szansę być jednym z pierwszych śląskich miast, które wprowadzi park kulturowy - szczególną formę ochrony stworzoną z myślą o wyróżniających się krajobrazowo terenach z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej. Na obszarze parku kulturowego uregulowane byłyby kwestie dotyczące m. in. umieszczania tablic, napisów i ogłoszeń reklamowych, czy form małej architektury. Intencja jest taka, by chronić i eksponować to co najbardziej wartościowe z punktu widzenia dorobku historycznego, architektonicznego i urbanistycznego miasta.
Prace nad utworzeniem parku kulturowego w Raciborzu ruszyły we wrześniu 2019 roku. Zaangażowano w nie m. in. Łukasza Konarzewskiego Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 19 grudnia 2019 r. Rada Miasta podjęła uchwałę o podjęciu prac nad utworzeniem w Raciborzu parku kulturowego. Wczesną wiosną proponowany projekt uchwały ustanawiającej „Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu” został poddany konsultacjom społecznym, w czasie których można było składać wnioski dotyczące tego projektu, korzystając z załączonego formularza. Do urzędu wpłynęło kilkadziesiąt takich wniosków. Odbyło się także spotkanie z przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność w lokalach położonych w Starym Mieście. Później prace nad ustanowieniem Parku zawieszono z uwagi na pandemię.
Założenia
Zgodnie z propozycją park kulturowy w Raciborzu miałby zostać utworzony na obszarze śródmieścia w obrębie biegu dawnych murów miasta oraz dawnego przedmieścia Bronki (mapka w załączeniu). Dzięki niemu starówka zyska na atrakcyjności turystycznej i odsłoni walory architektoniczne oraz historyczne.
Trwają prace nad doprecyzowaniem zapisów uchwały. Wciąż możliwe jest składanie uwag. Póki co można je adresować do Miejskiego Konserwatora Zabytków na mkz@um.raciborz.pl. Wkrótce powstanie dedykowana temu tematowi podstrona internetowa i nowe kanały do kontaktu. Wstępnie planuje się aby wypracowany projekt uchwały przedstawić radnym jesienią tego roku. A vacatio legis zostanie wydłużone do 12, a być może nawet 18 miesięcy.
- Zdajemy sobie sprawę, że w tych niesprzyjających okolicznościach spowodowanych epidemią, dostosowanie się do zapisów uchwały może być dodatkowym utrudnieniem dla przedsiębiorców. Dlatego wyjdziemy z propozycją wsparcia np. w postaci darmowych projektów nowych szyldów. Będziemy też chcieli pokazać, że nie wymagamy tylko od przedsiębiorców, ale i od siebie. Musimy zająć się identyfikacją wizualną miasta, zainwestować w nowe i estetyczne szyldy, tablice, informatory miejskie. Ładniejsza, bardziej estetyczna przestrzeń to nasz wspólny interes i nasz wspólny zysk. Jesteśmy otwarci na negocjacje i sugestie - zapewnia wiceprezydent Dawid Wacławczyk.
Jeśli uchwała wejdzie w życie w proponowanym na teraz kształcie, to w ciągu kilkunastu miesięcy od jej przyjęcia uporządkowana zostanie kwestia ogródków gastronomicznych, które zgodnie z zapisami uchwały będą mogły funkcjonować tylko w ramach określonych zasad dotyczących m. in. wysokości i rodzaju ogrodzeń, czy kolorystyki parasoli i markiz – proponowana uchwała dopuszcza tylko kolory: biały, brązowy i ich odcienie.
Na mocy poddanej pod konsultacje uchwały wprowadzone byłyby ponadto m.in. regulacje dotyczące stosowania bilbordów i banerów, zakaz wieszania reklam i szyldów powyżej parteru. W uchwale znajdują się ponadto zapisy dotyczące witryn sklepowych – na mocy uchwały mogłyby być wyklejanie maksymalnie do 20% powierzchni, w sposób estetyczny, nośnikiem o stonowanych kolorach dostosowanych do kolorystyki budynku. Aktualnie specjalnie powołany zespół pracuje nad utworzeniem nowego projektu uchwały o Parku Kulturowym. Projekt ten jeszcze w fazie roboczej zostanie opublikowany na naszej stronie internetowej po 15 marca br.
Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [14.04.2021]
99 099 wykonanych testów, 21 283 zakażenia w skali kraju, z tego 3 386 na Śląsku - najnowszy bilans epidemii koronawirusa.
Więcej »Czy raciborzanie dostaną od miasta maseczki FFP2?
- Zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Prezydenta z zapytaniem czy rozpocznie Pan procedurę zakupu lub pozyskania bezpłatnych maseczek ochronnych typu FFP2 dla mieszkańców Miasta Racibórz - to treść interpelacji radnego Stanisława Borowika z klubu Razem dla Raciborza.
Więcej »Inwestycje w Mieszku i browarze. Nowa stacja paliw
Czołowy producent słodyczy w Polsce, mający dwa zakłady w Raciborzu, planuje zainwestować w produkcję czekolady. Inwestycję zapowiada także Browar Zamkowy. Powstanie nowa stacja paliw. Poniżej przegląd planów podmiotów gospodarczych w naszym mieście.
Więcej »Raport 998. Niewybuch, krzyki i wybudzona starsza pani
W trakcie minionej służby strażacy z PSP Racibórz odnotowali siedem interwencji. Dotyczyły one uwięzionego kota, otwarcia mieszkania, znalezionego niewybuchu oraz pożaru sadzy. Sprawdź szczegóły interwencji.
Więcej »Raciborska drogówka prowadziła pościg za 40-latkiem z opla
Do zdarzenia doszło w piątek 9 kwietnia br. około godziny 12:50 na ulicy Raciborskiej w Pietrowicach Wielkich. Wówczas mundurowi z raciborskiej drogówki chcieli zatrzymać do kontroli drogowej opla.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |