Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 marca 201008:56

Ku pamięci biskupa Bernarda Bogedaina

Ku pamięci biskupa Bernarda Bogedaina - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W raciborskim Muzeum odbył się kolejny Wieczór Polski Zbigniewa Ciszka. Wczoraj goście mieli okazję poznać historię wyjątkowego człowieka, jakim był biskup Bernard Bogedain. Nie zabrakło również pieści w wykonaniu chóru mieszanego z Brzezia.

Wieczorne spotkanie w Muzeum tradycyjnie już, pieśnią Gaude Mater Polonia, rozpoczął chór mieszany z Brzezia pod batutą Aleksandry Gamrot. Ten sam chór wykonał również kilka utworów z repertuaru moniuszkowskiego oraz pieśni skomponowanych do słów Józefa von Eichendorffa. Przybyli usłyszeli m.in. Pożegnanie lasu, Wędrowna Ptaszyna czy Niewierność. Daria Stanowska, uczennica IV klasy Technikum Ekonomicznego, wyrecytowała wiersz Joanny Jackowskiej- Bryły pt. Niech sprawiedliwi osądzą zbrodnię katyńską. Natomiast uczennica I LO, Natalia Tokarska, zaprezentowała poruszający wiersz Kazimierza Wierzyńskiego pt. Na rozwiązanie Armii Krajowej.

– Ciężko jest zorganizować taki wieczór jak ten. Dzisiejszy poświęciłem niezwykłemu człowiekowi jakim był duchowny Bernard Bogedain. W tym roku obchodzimy jego 200. rocznicę urodzin oraz 150. śmierci – zaznaczał Zbigniew Ciszek, honorowy prezes TMZR. – Ten człowiek, choć nie był Ślązakiem, szczególnie zasłużył się dla tych ziem. Pielęgnował mowę polską, zbierał pieśni polskie za co dostał po uszach od władz pruskich – opowiadał o biskupie Z. Ciszek.

Wykład o bohaterze wygłosił prof. dr hab. Franciszek Antoni Marek z Opola. Wcześniej Zbigniew Ciszek wspomniał o zbrodniach katyńskich oraz nawiązał do 70-rocznicy upamiętniającej pierwszą zsyłkę Polaków na Syberię. Była również mowa o Golgocie wschodniej i zachodniej. Kilka chwil poświęcił Marii Konopnickiej. – Jesienią obchodzić będziemy jej setną rocznicę śmierci. Wtedy zorganizuję następny Wieczór Polski, właśnie jej poświęcony – zapowiedział Ciszek.       

Na zakończenie wspólnie odśpiewano pieśń Jak długo w sercach naszych.

(k)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności21 kwietnia 202614:42

Miłość na medal. Jubileusz 50-lecia małżeństw w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość na medal. Jubileusz 50-lecia małżeństw w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Raciborzu odbyła się uroczystość Złotych Godów, podczas której uhonorowano pary świętujące 50-lecie pożycia małżeńskiego. Medale za długoletnie wspólne życie wręczyli prezydent miasta Jacek Wojciechowicz oraz II wicewojewoda śląski Michał Kopański, składając jubilatom gratulacje i wyrazy uznania.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 kwietnia 202622:53

A klasa: Cztery do zera, outsider pokonuje lidera [FOTO]

A klasa: Cztery do zera, outsider pokonuje lidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W niedzielę, 19 kwietnia na boisku w Tworkowie rozegrano interesujące spotkanie A klasy, w którym rezerwy lokalnego LKS 05 Tworków podejmowały drużynę LKS Buk Rudy. Mimo że gospodarze przewodzili w tabeli i byli zdecydowanymi faworytami, przyjezdni szybko zweryfikowali przedmeczowe przewidywania, pokazując większą determinację i skuteczność.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.04.2026
16 kwietnia 202616:24

Nasz Racibórz 17.04.2026

Nasz Racibórz 10.04.2026
9 kwietnia 202622:37

Nasz Racibórz 10.04.2026

Nasz Racibórz 03.04.2026
2 kwietnia 202622:34

Nasz Racibórz 03.04.2026

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.