Ratusz przyspiesza modernizację kamienic miejskich

Prezydent Dariusz Polowy: Mamy gotowe projekty dla modernizacji kilkunastu raciborskich kamienic. Będziemy je sukcesywnie realizować.
W działaniach miasta na rok 2021 priorytetowa nadal pozostaje ochrona środowiska. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy obok realizacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji stawia na modernizację zasobów komunalnych. - Ten kierunek to konsekwentne realizowanie mojego programu wyborczego „10-tki Polowego, jak i wdrażanie wniosków wypracowanych przez miejską komisję ds. czystego powietrza. Zgodnie z moim poleceniem Miejski Zarząd Budynków w tym roku wykonał dokumentacje techniczne wraz z kosztorysami dla kilkunastu raciborskich kamienic. To kilkadziesiąt segregatorów pełnych projektów, które dają nam możliwość sięgania po środki zewnętrzne. Mówimy o 210 mieszkaniach w zasobie komunalnym gminy - tłumaczy prezydent Dariusz Polowy.
W przyszłym roku z udziałem środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zmodernizujemy trzy z nich podnosząc standard 47 mieszkań. To kamienice przy ulicach: Skłodowskiej, Fabrycznej i Mysłowickiej. Zakres prac obejmuje docieplenie ścian, stropów, dachu, wymianę okien i drzwi zewnętrznych i części instalacji. Kluczowa dla ochrony powietrza i jakości życia mieszkańców jest wymiana pieców węglowych - na ogrzewanie gazowe, to w przypadku ul.Fabrycznej 4, a na ul. Skłodowskiej i Mysłowickiej przyłączenie do miejskiego PECu.
Również w 2021 roku do modernizacji planowana jest kamienica przy Hulczyńskiej 134. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Projekt przewiduje docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, wymianę źródła ciepła ( z węglowego na gazowe) wraz z instalacjami c.o. i gazową. Ponadto zaplanowano wymianę instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz drenaż opaskowy.
Modernizacja nieefektywnych energetycznie, zaniedbanych i kosztownych w utrzymaniu kamienic to jeden z frontów walki z niską emisją i sposób na poprawę warunków mieszkaniowych raciborzan. Choć rozpisany na lata, sprawia, że nieszczelne okna, przestarzałe instalacje centralnego ogrzewania i stare kotły węglowe powoli odchodzą w niepamięć. Korzystają na tym wszyscy: mieszkańcy i środowisko.





![Zielona strona mocy. Ruszyła 21. pietrowicka Eko-Wystawa [FOTO i WIDEO] Zielona strona mocy. Ruszyła 21. pietrowicka Eko-Wystawa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778335303zrzut-ekranu-2026-05-9-o-16-01-17-.png)












![Pierwsze przejażdżki bryczką przy Zamku Piastowskim w Raciborzu [ZAPROSZENIE] Pierwsze przejażdżki bryczką przy Zamku Piastowskim w Raciborzu [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17784032297b0e8055-d20a-4177-96a8-657beeb28d53-2-.jpg)



![II Festiwal Średniowieczny na Zamku Piastowskim - walki rycerskie, smok i teatry ognia [FOTO i WIDEO] II Festiwal Średniowieczny na Zamku Piastowskim - walki rycerskie, smok i teatry ognia [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778395270dsc-2227-.jpg)



![Pokaz siły przy Srebrnej. Unia rozbiła Dąb Gaszowice [FOTO] Pokaz siły przy Srebrnej. Unia rozbiła Dąb Gaszowice [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778366638gre06337-.jpg)


















![Dominacja w czystej postaci. Markowice rozbiły Zabełków [FOTO] Dominacja w czystej postaci. Markowice rozbiły Zabełków [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778422078photo-38-z-48-.jpg)




Komentarze (0)
Dodaj komentarz