Niemcy: surowsze zasady w walce z koronawirusem

Niemiecki rząd federalny i rządy krajów związkowych zaleciły we wtorek stosowanie surowszych zasad w walce z koronowirusem, aby zapobiec masowemu wzrostowi zakażeń - informuje dpa. Liczba uczestników uroczystości została ograniczona do 50, określono kary za podawanie w restauracjach nieprawdziwych danych osobowych.
Kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych wspólnie podjęli decyzję o nowych środkach, mających na celu powstrzymanie pandemii koronawirusa. Goście, którzy podadzą fałszywe nazwiska, adresy lub dane kontaktowe w restauracjach, muszą spodziewać się grzywny w wysokości co najmniej 50 euro - pisze dpa. Uroczystości w salach publicznych lub wynajmowanych mogą odbywać się tylko z udziałem maksymalnie 50 osób. Dotyczy to sytuacji, gdy w danym powiecie w ciągu siedmiu dni wystąpi więcej niż 35 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Zdecydowanie odradza się organizowanie uroczystości prywatnych z udziałem więcej niż 25 osób.
Według rządu federalnego w szczególnie dotkniętych koronawirusem regionach kraju spożycie alkoholu powinno być również ograniczone pod pewnymi warunkami. Dokument rządowy przewiduje, że aby zminimalizować infekcje w branży gastronomicznej, należy wydać „ograniczone czasowo zakazy podawania alkoholu”. Zaznaczono, że nie chodzi o ogólny zakaz spożywania alkoholu. Lokalne i tymczasowe zakazy obowiązują już w centrach kilku niemieckich miast.
Niemcy: ponad 2 tys. nowych zakażeń koronawirusem, 11 kolejnych zgonów
Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła o 2089, do 287 421 – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). 11 kolejnych osób z Covid-19 zmarło, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 9471. Ok. 1700 zakażonych wyzdrowiało, co oznacza, że łączna liczba osób w RFN, które wyszły z Covid-19, wzrosła do ok. 254 200 - informuje RKI.
Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykryto dotychczas w Nadrenii Północnej-Westfalii (ponad 69 tys.), Bawarii (ponad 67,7 tys.) i Badenii-Wirtembergii (ponad 49 tys.), a najmniej w sąsiadującej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim (1168 przypadków).
Z kolei z najnowszego zestawienia amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wynika, że od wybuchu epidemii w RFN stwierdzono 288 631 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a 9468 osób zmarło na Covid-19. Ogółem od początku pandemii na świecie zdiagnozowano ponad 33,3 mln zakażeń i ponad 1 mln zgonów. (PAP) cyk/ akl/
Putin: Covid-19 jest niebezpiecznym przeciwnikiem
Prezydent Władimir Putin nazwał we wtorek koronawirusa "bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem", z którym zetknęła się Rosja. Na spotkaniu z rządem na temat pandemii Putin zalecił władzom regionów Rosji, by były gotowe do każdego scenariusza sytuacji epidemicznej.
Putin ocenił, że nie jest nowością, że największa liczba zakażeń koronawirusem na terenie Rosji odnotowywana jest w stolicy. Dodał następnie, że władze regionów "powinny by gotowe na każdy wariant i na każdy rozwój sytuacji". Wezwał ponownie do przestrzegania wymogów sanitarnych - jak noszenie maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego - których, jak przyznał, "ludzie mają już dosyć".
Putin poparł propozycję wicepremier Tatiany Golikowej, aby przedłużyć do 1 stycznia 2021 roku wypłacanie dodatków do wynagrodzeń medykom, walczącym z epidemią koronawirusa. Tymczasem w ostatnich dniach odbyły się w Rosji protesty lekarzy żądających wypłacenia tych kwot. Na pikietach w Mytiszczach pod Moskwą medycy mówili, że wbrew decyzjom rządu z kwietnia br. nie otrzymują żadnych premii za pracę z zakażonymi pacjentami.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP) awl/ mal/

![Radiowóz policji autostradowej na drogach powiatu raciborskiego. Wpadka kierowcy audi [WIDEO] Radiowóz policji autostradowej na drogach powiatu raciborskiego. Wpadka kierowcy audi [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775908130zrzut-ekranu-2026-04-11-o-13-42-17-.jpg)


![Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775905535dsc-2016-.jpg)

![Most na Odrze coraz bliżej. Zakończono nasuwanie konstrukcji, finisz inwestycji w 2027 roku [FOTO 03.2026] Most na Odrze coraz bliżej. Zakończono nasuwanie konstrukcji, finisz inwestycji w 2027 roku [FOTO 03.2026] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177598891308-20260401-zbrojenie-deskowanie-i-betonowanie-scian-niskich-obiekt-md1-podpora-p1-.jpg)

![Wiosenny jarmark kwiatów, zdrowej żywności i rękodzieła na Zamku Piastowskim w Raciborzu [25 kwietnia sobota] Wiosenny jarmark kwiatów, zdrowej żywności i rękodzieła na Zamku Piastowskim w Raciborzu [25 kwietnia sobota] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775909074zrzut-ekranu-2026-04-11-o-14-04-15-.png)

![Prezydent z zastępcami wybiera się na dzielnice [HARMONOGRAM SPOTKAŃ] Prezydent z zastępcami wybiera się na dzielnice [HARMONOGRAM SPOTKAŃ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1740694991-dsc0307-.jpg)

![Dramat lidera przy Srebrnej. Unia straciła punkty w samej końcówce [FOTO] Dramat lidera przy Srebrnej. Unia straciła punkty w samej końcówce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775945402gre05742-.jpg)






![Wesele Śląskie przyciągnęło tłumy do RCK [FOTO] Wesele Śląskie przyciągnęło tłumy do RCK [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776030090dsc-7778-.jpg)


![Puchar Ligi Kobiet. Mecze pełne emocji w hali przy ul. Łąkowej [FOTO] Puchar Ligi Kobiet. Mecze pełne emocji w hali przy ul. Łąkowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776004016photo-115-z-117-.jpg)

![Mroczne historie i muzyka filmowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] Mroczne historie i muzyka filmowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775891477dsc-0134-.jpg)
















![Od nadziei do rozczarowania. Nędza przegrywa z Górnikiem Radlin [FOTO] Od nadziei do rozczarowania. Nędza przegrywa z Górnikiem Radlin [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17760763921776075915photo-50-z-102-.jpg)








Komentarze (0)
Dodaj komentarz