Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 września 202008:19

Stop COVID. Aplikacja ProteGO Safe w nowych wersjach

Stop COVID. Aplikacja ProteGO Safe w nowych wersjach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Ponad 800 tysięcy osób korzysta z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Dostępne są już jej nowe wersje – angielsko i ukraińskojęzyczna.

Jak pokazują najnowsze badania aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem (a taką jest STOP COVID – ProteGO Safe) - niezależnie od liczby osób, które z nich korzystają - mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Dla siebie i innych

Badacze z Oksfordu w swojej najnowszej publikacji twierdzą, że aplikacje monitorujące otoczenie i wysyłające powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem ograniczają jego rozprzestrzenianie się mniej więcej proporcjonalnie do odsetka ich użytkowników. Oczywiście, im więcej osób z nich korzysta, tym lepiej. Dlatego zachęcamy do pobierania aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe. Stale ją rozwijamy - w sklepach Google Play i App Store dostępna już jest jej najnowsza wersja uzupełniona o angielskie i ukraińskie wersje językowe.

- Do pobrania i instalowania naszej aplikacji zachęcamy także cudzoziemców pracujących lub uczących się w Polsce. Dzięki nowym wersjom językowym korzystanie z niej na pewno będzie dla nich dużo prostsze – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Aktualnie z aplikacji korzystają 807 904 osoby (dane z 21 września), każdego dnia do tego grona dołącza 5-10 tysięcy nowych użytkowników. Z takiej samej aplikacji (tyle, że pod inną nazwą) korzysta m.in. kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków, czy Włochów. Jeśli w swoich telefonach nie zainstalowaliście jeszcze STOP COVID – ProteGO Safe, zróbcie to już dziś. Oto jak działa.

Wszystko w Twoich rękach

Po pierwsze i najważniejsze – aplikacja jest dobrowolna, bezpłatna i bezpieczna. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, znajdziecie ją w sklepach Google Play lub App Store. Po zainstalowaniu STOP COVID - ProteGO Safe w telefonie, aplikacja poprosi Was o włączenie funkcji monitorowania ryzyka. Zróbcie to koniecznie! To rozwiązanie oparte na technologii Bluetooth, którą większość z Was na pewno dobrze zna. Wykorzystujemy ją na co dzień np. do „sparowania” swoich telefonów z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi.

Dzięki tej funkcji – STOP COVID - ProteGO Safe stale monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie - a kontakt naszego telefonu z innym, na którym też zainstalowana jest STOP COVID - ProteGO Safe, potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów - Twój telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie”. Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni.

WAŻNE! Aplikacja nie zbiera informacji o użytkownikach, nie śledzi Waszej lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek plików, które trzymacie w telefonie. Zbiera jedynie informacje o spotkaniach urządzeń. Tylko tyle. Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą miałaś/miałeś nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z Twoim, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację STOP COVID - ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa).

Jeśli chory potwierdzi, że korzysta ze STOP COVID - ProteGO Safe – pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić. Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

WAŻNE! Chory nie wie do kogo wysyła informację. Otrzymujący informację nie wiedzą kto ją im wysłał.

W STOP COVID – ProteGO Safe możecie też wypełniać testy oceny ryzyka zachorowania i prowadzić dziennik zdrowia.

Odpowiedz na pytanie

Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, czy zainstalować STOP COVID - ProteGo Safe, odpowiedzcie na te pytania:

• Czy robisz zakupy w sklepach stacjonarnych? 
• Czy bierzesz udział w mszach świętych? 
• Czy korzystasz z komunikacji miejskiej/transportu zbiorowego? 
• Czy w pracy lub szkole/na uczelni masz kontakt z wieloma osobami? 
• Czy spotykasz się ze znajomymi w restauracjach, pubach, pracy, itp.? 
• Czy niebawem wybierasz się na wesele, do kina, na koncert, mecz, piknik, na siłownię, do fryzjera, kosmetyczki, itp.?

Jeśli choćby na jedno z tych pytań odpowiedzieliście – TAK, zainstalujcie aplikację STOP COVID - ProteGO Safe. Zróbcie to już dziś i namówcie do tego swoich bliskich i znajomych.

• Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz STOP COVID - ProteGO Safe ze sklepu Google Play
• Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz STOP COVID - ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Więcej informacji, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na www.gov.pl/stopcovid  

Autor: Ministerstwo Cyfryzacji, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 września 202521:24

Pałac w Sławikowie odsłoni swoje tajemnice [ZAPOWIEDŹ]

Pałac w Sławikowie odsłoni swoje tajemnice [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. lotnicze arch. R. Ambroziewicza
Sport17 września 202520:48

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO]

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Na stadionie przy ul. Srebrnej 12 w Raciborzu rozegrano dziś, 17 września mecz 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Spotkanie miało niecodzienny charakter, ponieważ naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny noszące tę samą nazwę – Unia Racibórz oraz rezerwy Unii Turza Śląska.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności18 września 202513:28

Wielki szacunek. Dawcy krwi uhonorowani w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Wielki szacunek. Dawcy krwi uhonorowani w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartek, 18 września 2025 roku, w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Wydarzenie to poświęcone było osobom, które od lat dzielą się tym, co najcenniejsze – własną krwią. Podczas ceremonii wręczono odznaki i legitymacje „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

(greh)
Reklama
Aktualności18 września 202520:01

Edukacja zdrowotna – znikome zainteresowanie w raciborskich szkołach

Edukacja zdrowotna – znikome zainteresowanie w raciborskich szkołach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

W polskich szkołach w roku szkolnym 2025/2026 wprowadzono nowy przedmiot – edukację zdrowotną. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez raciborski magistrat, zainteresowanie tymi zajęciami wśród uczniów jest znikome.

(greh)
Strony Partnerskie18 września 202518:27

Dziedzictwo Leona Mludka rozkwita – Pietrowice Wielkie z Zielonym Arboretum dzięki WFOŚiGW

Dziedzictwo Leona Mludka rozkwita – Pietrowice Wielkie z Zielonym Arboretum dzięki WFOŚiGW - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dwadzieścia lat temu pasja jednego człowieka stała się początkiem niezwykłej przemiany. Leon Mludek, pszczelarz, społecznik i ekolog, stworzył przy drodze do Gródczanek, tuż obok pątniczego kościółka pw. św. Krzyża, niewielkie arboretum. Dziś, po latach, ten zakątek natury rozkwita na nowo, wzbogacony o nowe nasadzenia, ścieżki i przestrzenie rekreacyjne, stając się jednym z najpiękniejszych punktów na mapie Pietrowic Wielkich.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.09.2025
19 września 202510:07

Nasz Racibórz 19.09.2025

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.