Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 września 202008:30

Wojewoda stwierdził nieważność uchwały w sprawie nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania

Wojewoda stwierdził nieważność uchwały w sprawie nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rozstrzygnięcie nadzorcze dotarło już do Biura Rady Miasta w Raciborzu. To kolejne z całej serii.

Prawnicy magistratu nie mają powodów do zadowolenia. Wydłuża się lista rozstrzygnięć nadzorczych wojewody śląskiego stwierdzających nieważność uchwały Rady Miasta. "Poległy" uchwały w sprawie stypendiów, diet radnych, utrzymania czystości i porządku w gminie, a teraz w sprawie nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania. Powód? Naruszenie prawa.

W głosowaniu, przypomnijmy, za udzieleniem wotum zaufania było 11 radnych, tyle samo przeciw. Jeden głos był wstrzymujący. - Rada Miasta nie udzieliła zatem prezydentowi wotum zaufania, co równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu wotum zaufania. Zdaniem organu nadzoru niepodjęcie uchwały nie skutkuje materialnym powstaniem uchwały o nieudzieleniu wotum zaufania, jako odrębnego aktu. Niepodjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia wotum zaufania nie jest podjęciem uchwały w przedmiocie nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania - jest tylko „równoznaczne” z podjęciem takiej uchwały - napisał wojewoda. - Z protokołu sesji Rady Miasta Racibórz z dnia 29 lipca 2020r. wynika, że uchwała w sprawie nieudzielenia Prezydentowi Miasta wotum zaufania nie była przedmiotem głosowania i nie została przyjęta przez Radę Miasta na sesji w tym dniu. Powyższe oznacza, że Przewodniczący Rady Miasta Racibórz podpisał uchwałę, która nie była przedmiotem obrad Rady Miasta Racibórz - dodał.

Na kolejnej sesji radni będą głosować nad projektem uchwały o skierowaniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargi na to rozstrzygnięcie.

Wotum zaufania ma duże znaczenie dla prezydenta. Dwukrotny brak wotum zaufania daje radnym możliwość podjęcia uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania. Aby referendum to było ważne musi w nim wziąć udział przynajmniej 60% osób biorących udział w wyborach, w których dany wójt, burmistrz czy prezydent miasta został wyłoniony. Nie chodzi więc o 60% mieszkańców danej gminy, tylko 60% osób które brały udział w głosowaniu w 2018 r. To w przypadku Raciborza niecałe 11 tys. osób.

Autor: (waw), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport17 września 202520:48

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO]

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Na stadionie przy ul. Srebrnej 12 w Raciborzu rozegrano dziś, 17 września mecz 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Spotkanie miało niecodzienny charakter, ponieważ naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny noszące tę samą nazwę – Unia Racibórz oraz rezerwy Unii Turza Śląska.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności16 września 202518:31

Racibórz w strategii Polski do 2035 r. – Woś apeluje o mocniejsze wsparcie dla miasta

Racibórz w strategii Polski do 2035 r. – Woś apeluje o mocniejsze wsparcie dla miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Poseł i raciborzanin Michał Woś (PiS) zwraca uwagę na projekt średniookresowej strategii rozwoju kraju – „Strategię Rozwoju Polski do 2035 r.” – przekazany niedawno do konsultacji publicznych. Jego zdaniem zapisy dotyczące Raciborza są zbyt lakoniczne, a miasto potrzebuje silniejszego wsparcia w zakresie funkcji gospodarczych i rozwojowych.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 września 202513:28

Wielki szacunek. Dawcy krwi uhonorowani w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Wielki szacunek. Dawcy krwi uhonorowani w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartek, 18 września 2025 roku, w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Wydarzenie to poświęcone było osobom, które od lat dzielą się tym, co najcenniejsze – własną krwią. Podczas ceremonii wręczono odznaki i legitymacje „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

(greh)
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.