Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 lipca 202008:52

Miód i dziegieć. Starosta z wotum zaufania od radnych

Miód i dziegieć. Starosta z wotum zaufania od radnych  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Poparcia szefowi zarządu udzieliło czternastu radnych rządzącej koalicji Razem dla Ziemi Raciborskiej i Platforma Obywatelska. Radni klubu PiS wstrzymali się od głosu. 

Urzędnicy przygotowali staroście Grzegorzowi Swobodzie obszerny raport, pierwszy obejmujący cały rok jego działań. Ten zaś omówił radnym liczący 43 strony dokument. - Możemy być dumni z realizacji budżetu 2019 - mówił starosta. Był to rok spokoju, dobrych wpływów i realizacji wielu działań zaplanowanych jeszcze przez poprzedników. Było się więc czym chwalić, w tym 2 mln zł nadwyżki na koniec grudnia. - Więcej optymizmu już dzisiaj nie przyjmę - skomentował opozycyjny radny Dawid Wacławczyk. - Starosta to dobry sportowiec, ma wigor - mówił radny Franciszek Marcol z PiS nawiązując do wykształcenia szefa zarządu powiatu. Swoboda był nauczycielem wychowania fizycznego. - Tego optymizmu jest za dużo - dodał uszczypliwie, dodając, że raport obejmuje wydatkowanie środków zewnętrznych pozyskanych dwa lata temu, przez poprzednią ekipę. - Będzie pan miał pecha jak się skończą - prognozował. Bez nich, bazując jedynie na wpływach z podatków czy subwencji, lista sukcesów będzie znacznie krótsza.

Starosta podkreślał dobrą współpracę z posłami (G. Lenartowicz, M. Wosiowi), parlamentarzystami, władzami wojewódzkimi. To w kontekście pozyskiwania dofinansowania zewnętrznego. Podkreślił, że udało się "przerobić" pozyskane środki w czym mają zasługę również pracownicy starostwa. Dziękował współpracownikom z zarządu - wicestaroście Markowi Kurpisowi i członkini Ewie Lewandowskiej.

Zapisy raportu za imponujące uznał radny Tomasz Cofała, szef współrządzącego powiatem klubu Razem dla Ziemi Raciborskiej. Obraz byłby jeszcze lepszy, gdyby nie notowane od lat straty szpitala. W zeszłym roku udało się nad nimi zapanować. Finansowanie służby zdrowia to zdaniem Cofały problem systemowy, w całym kraju. Mówił też o zagrożeniach, które odbiją piętno na raporcie za 2020 r. To szpital jednoimienny, ryzyko głębszej zapaści w jego finansach i niedofinansowanie oświaty. Zachowuje jednak - jak dodał - optymizm.

Podobnie radny Piotr Olender z PO - dinozaur - jak sam uznał - wśród powiatowych rajców. Oceniał zeszły rok z perspektywy historycznej. Powiat widzi jako dom, do którego kolejne cegiełki dokładają kolejne ekipy, czyli pewną "racjonalną całość". Poukładana jest oświata, PKS. Przez lata powiatem rządzi ta sama ekipa - Razem dla Ziemi Raciborskiej i Platforma Obywatelska.

Mniej optymizmu miał radny Adrian Plura, były szef klubu RdZR, oświatowiec, dyrektor szkoły w Rudach. Przedmiotem jego troski są szkoły ponadpodstawowe. Dofinansowano je ze z środków unijnych, ale brakuje w nich działań racjonalizatorskich. Wskutek zbyt małej subwencji brakuje pieniędzy na wydatki rzeczowe. - Dobre czasy dla oświaty się kończą - ostrzegał Plura.

Radny Marcol, szef komisji zdrowia, nawiązał do szpitala. Opozycja od lat krytykuje dyrekcję lecznicy. Nie inaczej było na tej sesji. - Klub radnych PiS nie zmieni zdania. Wina w sprawach szpitala leży po stronie zarządzającego nim dyrektora. Koronawirus oddalił problem z finansami ale w styczniu była strata na milion. Covid dał szpitalowi nadwyżki, ale za maj i czerwiec finansowanie już inaczej wygląda. Powiat będzie nadal finansował stratę szpitala? - mówił radny. Spodziewa się trudnej dyskusji w styczniu.

Radny Dawid Wacławczyk wskazał na problem personalny - utratę urzędniczki odpowiedzialnej za pozyskiwanie środków zewnętrznych.

- Pomimo podziałów w poglądach pracujemy razem. Trzeba wspólnie dbać o rozwój ziemi samorządowej - podsumował Grzegorz Swoboda, zapewniając, że on i zarząd skupiają się na pracy, politykę zostawiając tym z Warszawy.

Autor: opr. waw, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202617:18

Dworzec PKP w Raciborzu: Zatoczki nie będzie, ale prezydent wskazuje alternatywy

Dworzec PKP w Raciborzu: Zatoczki nie będzie, ale prezydent wskazuje alternatywy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Mieszkańcy liczyli na ułatwienia przy głównym wejściu do nowo wyremontowanego dworca, jednak władze miasta studzą zapał. Choć radny Marcin Fica w swojej interpelacji podnosił problem trudności z wysadzeniem pasażerów, prezydent Jacek Wojciechowicz odpowiada: „istnieje wiele innych możliwości”.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 kwietnia 202623:25

XXIX sezon RLPS przeszedł do historii [FOTO]

XXIX sezon RLPS przeszedł do historii [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 kwietnia 2026 roku hala OSiR w Raciborzu stała się areną decydujących spotkań XXIX sezonu Raciborskiej Ligi Piłki Siatkowej. Zmagania najlepszych drużyn rozgrywek przyciągnęły liczne grono kibiców, którzy od pierwszych akcji mogli śledzić widowiskową i stojącą na wysokim poziomie rywalizację. Nie brakowało długich wymian, efektownych ataków oraz zaciętej walki o każdy punkt, co przełożyło się na sportowe widowisko godne finału sezonu.

opr. red., fot. Jan Ptak, Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport25 kwietnia 202623:35

Wyrównany mecz i walka do końca. Unia Racibórz dzieli punkty z Naprzodem Czyżowice [FOTO]

Wyrównany mecz i walka do końca. Unia Racibórz dzieli punkty z Naprzodem Czyżowice [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Emocje, walka w środku pola i wynik otwarty do ostatnich minut - tak można opisać spotkanie pomiędzy MKS Unią Racibórz a LKS Naprzodem Czyżowice. Mimo wielu prób z obu stron, ostatecznie żadna z drużyn nie zdołała przechylić szali zwycięstwa.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.04.2026
23 kwietnia 202619:31

Nasz Racibórz 24.04.2026

Nasz Racibórz 17.04.2026
16 kwietnia 202616:24

Nasz Racibórz 17.04.2026

Nasz Racibórz 10.04.2026
9 kwietnia 202622:37

Nasz Racibórz 10.04.2026

Nasz Racibórz 03.04.2026
2 kwietnia 202622:34

Nasz Racibórz 03.04.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.