Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 marca 202009:09

Skazani w Raciborzu przystąpili do szycia maseczek

Skazani w Raciborzu przystąpili do szycia maseczek  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Służba Więzienna w obliczu pandemii nie pozostaje obojętna i podejmuje realne działania profilaktyczne. Tym razem jednak nie chodzi o bezpieczeństwo więzień, ale o bezpieczeństwo nas wszystkich. Dlatego w Zakładzie Karnym w Raciborzu skazani pracują na terenie przywięziennego zakładu szyjąc maseczki ochronne. 

- W tej chwili do pracy przy szyciu maseczek jest skierowanych ponad 30 osadzonych, ale w razie potrzeby jesteśmy w stanie przygotować do podjęcia pracy kolejnych kilkadziesiąt osób – informuje por. Maciej Konior, dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu. Co istotne - skazani pracują na terenie jednostki, nie ma potrzeby, by w związku z zatrudnieniem opuszczali mury, co z uwagi na bezpieczeństwo sanitarno –epidemiczne jest bardzo ważne – dodaje.

Skazani są zatrudnieni w Państwowym Przedsiębiorstwie Odzieżowym RAKON w Raciborzu, jednym z przywięziennych zakładów karnych w Polsce. Każdy z zatrudnionych osadzonych przed rozpoczęciem pracy dezynfekuje ręce i powierzchnie narażone na niebezpieczeństwo, stosuje środki ochronne. Wykonywanie tych czynności jest ściśle kontrolowane zarówno przez funkcjonariuszy Służby Więziennej jak i pracowników przedsiębiorstwa.

- Dotychczas osadzeni pracowali przy szyciu głównie roboczej odzieży ochronnej, od zeszłego tygodnia szyją maseczki ochronne. Na razie pracują w systemie jednozmianowym, nie wykluczone jednak, że wprowadzimy kolejną zmianę, aby zwiększyć produkcję. Obecnie dziennie możemy uszyć nawet do 2 tys. sztuk maseczek – tłumaczy Dawid Żebrak, dyrektor PPO RAKON.

Do tej pracy nie trzeba było nikogo namawiać. Funkcjonariusze Służby Więziennej rozmawiają ze skazanymi o bieżącej sytuacji, edukują, tłumaczą. Dlatego kiedy pojawiła się możliwość działania i realnej pomocy, skazani ze zrozumieniem przystąpili do nauki nowych czynności.

- Szycie maseczek nie jest trudne, właściwie po krótkim przeszkoleniu zajmuje mi to ok. 5 min., liczę, że z czasem nawet krócej – mówi pan Dariusz, skazany za kradzieże, który najbliższe kilka lat spędzi za murami zakładu karnego.

- Cieszę się, że mogę pomóc choć w taki sposób. Człowiek tu siedzi i zastanawia się, co może zrobić. Za murami mam wnuczkę. Ja to robię także dla niej, dla jej bezpieczeństwa. I czuję, że to ma sens, że choć odbywam długi wyrok, też mogę pomóc i się przydać – mówi z kolei pan Marian.

W zakładzie karnym w Raciborzu przebywa prawie 800 osadzonych, głównie recydywistów. To jeden z największych zakładów karnych na Śląsku. Odbywają tu karę skazani na krótkotrwałe, jak i najsurowsze kary pozbawienia wolności z karą dożywotniego pozbawienia wolności włącznie.

tekst: mjr Justyna Siedlecka; st. szer. Piotr Król

zdjęcie: Piotr Król

Autor: ZK, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.