Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Samorządy walczą ze smogiem. Kopalnie mają problem ze sprzedażą węgla
Na kopalniach wrze. Górnicy żądają podwyżek i zapowiadają protesty. Zwały przy kopalniach są pełne węgla. Tonące w smogu śląskie gminy chcą zakazu spalania paliw stałych. To cios w polskiego górnictwo, które ma coraz większe problemy ze sprzedażą.
- Jesteśmy pełni obaw o przyszłość Polskiej Grupy Górniczej. Pełne zwały przy kopalniach, pełne zwały w energetyce – to zaczyna przypominać 2015 rok - alarmuje Śląsko-Dąbrowska Solidarność. - Nie możemy dopuścić do sytuacji, że znowu załogi kopalń będą odpowiadać za złe decyzje rządzących i złe decyzje zarządzających spółkami górniczymi oraz energetycznymi – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności”, a zarazem szef związku w PGG. Sektor górniczy wciąż zatrudnia wielu mieszkańców naszego regionu.
Jak informuje Hutek, obecnie zwały w PGG przekraczają 2,5 mln ton surowca. – 580 tys. ton to jest węgiel w depozycie, czyli zakontraktowany i już zapłacony, a 1,1 mln ton to węgiel nieodebrany, a zakontraktowany w 2019 roku przez polską energetykę, w szczególności przez Polską Grupę Energetyczną – wylicza przewodniczący. Zaznacza, że górnicza „Solidarność” już od miesięcy alarmuje, że z powodu nadmiernego importu węgla polskie spółki górnicze mogą wpaść w potężne tarapaty. – Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo zainteresował się sprawą. Pojawiły się pomysły rozwiązania problemu, mówi się o tzw. centralnym magazynie węgla energetycznego, ale to jest działanie doraźne, bo jeżeli spółki państwowe mają podpisane wieloletnie kontrakty na węgiel z importu, kontrakty podobno niewypowiadalne, to nadal będzie płynął surowiec z zagranicy do tych spółek, a ten z Polskiej Grupy Górniczej nie będzie odbierany – mówi szef górniczej „Solidarności”.
Jego zdaniem kwestii importu węgla powinny się przyjrzeć odpowiednie instytucje państwowe. – Mamy do czynienia z jakimś absurdem, że importuje się węgiel, podczas gdy nasz krajowy leży na zwałach. Chcemy wiedzieć, ile tego węgla sprowadza się z zagranicy i jaka jest jego faktyczna cena. Domagamy się też odpowiedzi na pytanie, czy to prawda, że ten importowany węgiel w przeliczeniu złoty na gigadżul (GJ – jednostka energii – przyp. red.) został zakontraktowany po cenach wyższych, niż można kupić w PGG – podkreśla Hutek. – Warto przypomnieć, że te spółki energetyczne importujące węgiel, i PGE, i Tauron, są zarazem udziałowcami PGG. Aż ciśnie się na usta pytanie, czy udziałowcy działają zgodnie z interesem spółki, czy przeciwnie, co byłoby złamaniem przepisów Kodeksu spółek handlowych – dodaje przewodniczący.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [19.01.20210]
4 835 nowych zakażeń w Polsce, 368 na Śląsku oraz 9 w powiecie raciborskim, w tym, niestety, 3 zgony. W ciągu doby wykonano ponad 48,4 tys. testów.
Więcej »Ostatnie pożegnanie miłośnika koni Henryka Malcharczyka
Dziś, 20 stycznia, w kościele parafialnym pw. św. Paschalisa w raciborskiej dzielnicy Płonia odbyło się ostatnie pożegnanie śp. Henryka Malcharczyka.
Więcej »Urodzenia, śluby, zgony - Racibórz i gminy powiatu w liczbach za 2020 rok
W większości gmin odnotowano wzrost liczby zgonów i spadek urodzeń. Z demograficznych zmagań obronną ręką wyszła tylko gmina Kornowac. Uwaga! W nawiasie dane za 2019 r.
Więcej »Rondo Zamkowe. Tak zagłosowali nasi Czytelnicy
Spośród 3111 głosów, jakie oddano w naszym plebiscycie, nazwa Rondo Zamkowe zdobyła aż 2081 (66,9 proc.).
Więcej »COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [18.01.2021]
Ostatni dobowy raport pokazuje 3271 zakażeń w całej Polsce. W naszym regionie było ich 26. Nie odnotowano żadnego zgonu. W ciągu doby wykonano ponad 25,1 tys. testów.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |