Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 stycznia 202014:07

Mniejszość niemiecka świętuje w Raciborzu 30-lecie działalności [FOTO]

Mniejszość niemiecka świętuje w Raciborzu 30-lecie działalności [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Mija 30 lat odkąd mniejszość niemiecka zyskała w Polsce możliwość instytucjonalnej działalności. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców (DFK) dokładnie od 16 stycznia 1990 roku, w nawiązaniu do bogatej górnośląskiej historii, pielęgnuje tradycje, zwyczaje i język mniejszości. 

Dzisiejsza uroczystość w hotelu Racibor miała charakter wojewódzki. Gośćmi specjalnymi byli poseł Ryszard Galla, były poseł Henryk Siedlaczek oraz starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Zgromadzili się działacze, którzy zakładali DFK, tworzyli jego struktury oraz aktywnie włączali się w działalność.

Mniejszość niemiecka w województwie śląskim liczy - wedle szacunków - ponad 30 tys. osób. Najliczniej reprezentowana jest w powiecie raciborskim oraz gliwickim. W gminach Krzanowice oraz Rudnik wprowadzono tablice z nazwami miejscowości w języku niemieckim. W Raciborzu jest siedziba Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Wydawany jest biuletyn informacyjno-kulturalny "Oberschlesische Stimme". W kwietniu 1997 wystartowała audycja niemieckojęzyczna - "Die Deutsche Stimme aus Ratibor" (Niemiecki głos z Raciborza). Natomiast od października 1999 można słuchać drugiej audycji radiowej "Mittendrin".

Okolicznościowe dyplomy z rąk Martina Lippy i jego zastępcy Eugeniusza Nagela odebrali dziś:

1. Adelheid Sklepinski
2. Lidia Burdzik
3. dr Josef Gonschior
4. Friedrich Schikora
5. Willibald Fabian
6. Blasius Hanczuch
7. Josef Przybilla
8. Bernard Dziambor

Mniejszość doprowadziła do odsłonięcia pomnika Eichendorffa. Zaangażowana była w liczne działania edukacyjne, kulturalne i sportowe. Jej członkowie budują mosty polsko-niemieckiego pojednania na ziemi raciborskiej. Towarzystwo posiada również bibliotekę oraz muzeum, które znajduje się w Bieńkowicach przy ul. Raciborskiej 17. 

Z okazji 25-lecia DFK były poseł Willibald Jan Fabian z Raciborza-Studziennej wydał monografię TSKN.

Autor: fot. Katarzyna Kubik , [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 maja 202613:21

Gra w powodziową ruletkę. Blisko dwa lata po wezbraniu Zbiornik Racibórz wciąż z ograniczoną sprawnością

Gra w powodziową ruletkę. Blisko dwa lata po wezbraniu Zbiornik Racibórz wciąż z ograniczoną sprawnością - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Powiat:

Temat podniósł radny powiatowy Krzysztof Bajerski (Lepszy Powiat). Wody Polskie potwierdziły, że wciąż obowiązują zalecenia ograniczające funkcjonowania obiektu.

opr. red., fot. arch. portalu/Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Styl życia5 maja 202612:45

Ochotnicze straże pożarne powiatu raciborskiego w 1911 r. - ciekawy dokument z archiwum

Ochotnicze straże pożarne powiatu raciborskiego w 1911 r. - ciekawy dokument z archiwum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Raport z działalności Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Raciborskiego w roku 1911 (Bericht über die Tätigkeit des Verbandes der Freiwilligen Feuerwehr des Lankreises Ratibor im Jahre 1911) - ciekawy dokument z raciborskiego archiwum, przytoczony z okazji wspomnienia św. Floriana przez dh. Brunona Stojera z OSP Pietrowice Wielkie.

opr. Brunon Stojer, fot. arch. WiAi WAW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.05.2026
29 kwietnia 202618:04

Nasz Racibórz 01.05.2026

Nasz Racibórz 24.04.2026
23 kwietnia 202619:31

Nasz Racibórz 24.04.2026

Nasz Racibórz 17.04.2026
16 kwietnia 202616:24

Nasz Racibórz 17.04.2026

Nasz Racibórz 10.04.2026
9 kwietnia 202622:37

Nasz Racibórz 10.04.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.