Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 listopada 201909:33

Żwirownie na Ostrogu jak Malediwy. To jest możliwe!

Żwirownie na Ostrogu jak Malediwy. To jest możliwe! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Czas w końcu pomyśleć o żwirowniach na Ostrogu. To wniosek z ostatniego posiedzenia konsultacyjnej rady gospodarczej przy prezydencie Raciborza. Przedsiębiorcy widzą w tym terenie ogromny potencjał. Ratusz zresztą też i pokazuje wzór - Park Gródek w Jaworznie zwany polską małą Chorwacją albo Malediwami.

Ostatnie dekady to seria pomysłów na żwirownie - od betonowych niecek z czasów PRL po słynne Acapulco prezydenta Jana Osuchowskiego [katalog pomysłów i projektów zobaczysz tutaj]. Z zagospodarowania żwirowisk - choćby na strzeżone kąpielisko w jednym z akwentów - jak dotąd nic nie wyszło. Teren dzierżawią dziś wędkarze. Jest problem z utrzymaniem czystości. Radni co rusz wskazują na bałagan. Ostatnio część obszaru udostępniono Strabagowi, który buduje wschodnią obwodnicę Raciborza.

I to właśnie obwodnica, która pobiegnie wzdłuż wału Ulgi tuż przy żwirowniach skłoniła członków rady do pytań o przyszłość tego terenu. - W latach 2006-2018 analizowano: propozycję podziału żwirowni na mniejsze parcele i ich sprzedaż; przeniesienie tu ośrodka „Raj” z Nieboczów; uruchomienie przez OSIR strzeżonego kąpieliska; budowę średniowiecznego grodu oraz utworzenie parku rekreacyjno-wypoczynowego - przypomnieli urzędnicy. Teraz proponują rozważanie adaptacji obszaru na wzór Parku Gródek w Jaworznie. Wiceprezydent Michał Fita dodał, że rozmawia z grupą płetwonurków, którzy mogliby zbadać i posprzątać dno zbiorników.

W opinii przedsiębiorców ratusz powinien jak najszybciej przygotować koncepcję zagospodarowania żwirowni, w tym w opcji udostępniania fragmentów terenu etapami, m.in. dla wędkarzy czy wodniaków. Mowa była o wytyczeniu obszarów pod biwaki i wypoczynek w zieleni. Wskazano również, by zadbano o zjazd na żwirownie z budowanej wschodniej obwodnicy miasta.

Park Gródek Jaworzno, źródło: YT/MrBartoszs

Autor: opr. waw, fot. Rafał Ćwirta oraz Archifolio/UM Jaworzno, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 września 202518:31

Racibórz w strategii Polski do 2035 r. – Woś apeluje o mocniejsze wsparcie dla miasta

Racibórz w strategii Polski do 2035 r. – Woś apeluje o mocniejsze wsparcie dla miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

Poseł i raciborzanin Michał Woś (PiS) zwraca uwagę na projekt średniookresowej strategii rozwoju kraju – „Strategię Rozwoju Polski do 2035 r.” – przekazany niedawno do konsultacji publicznych. Jego zdaniem zapisy dotyczące Raciborza są zbyt lakoniczne, a miasto potrzebuje silniejszego wsparcia w zakresie funkcji gospodarczych i rozwojowych.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Sport17 września 202520:48

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO]

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Na stadionie przy ul. Srebrnej 12 w Raciborzu rozegrano dziś, 17 września mecz 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Spotkanie miało niecodzienny charakter, ponieważ naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny noszące tę samą nazwę – Unia Racibórz oraz rezerwy Unii Turza Śląska.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.