Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 września 201910:53

Raciborscy krótkofalowcy uczcili pamięć grafa von Arco

Raciborscy krótkofalowcy uczcili pamięć grafa von Arco  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Georg Wilhelm Alexander Graf von Arco (1869-1940) urodził się w Gorzycach koło Wodzisławia Śląskiego, ukończył królewskie ewangelickie gimnazju w Raciborzu (dziś ZSE), a wsławił się skonstruowaniem pierwszego radioodbiornika wykorzystującego zasadę przemiany częstotliwości poprzez mieszanie sygnału wielkiej częstotliwości z sygnałem lokalnego generatora.

- W słoneczne południe 30.08.2019 r. wybraliśmy się Jurek SP5GEO z Nędzy oraz Hubert SP9MDY z Makowa z raciborską radiostacją klubową SP9KJU i licencją na znak okolicznościowy SN0ARCO do Gorzyc, aby w dniu 150. rocznicy urodzin Georga von Arco dopełnić uświetnienie jego roli dla radia i radioamatorów, nadawać z miejsca jego urodzin, czyli spod pałacu von Arco w Gorzycach. Rankiem padał deszcz, tak że pogoda nie była pewna. Po drodze okazało się, że droga jest w remoncie i czekał nas objazd. Do Ośrodka dotarliśmy ok. 13.30. Nie było problemów z wjazdem, gdyż wszystko załatwił przychylny krótkofalowcom p. Radziwołek. Przywitał nas pod zamkiem i pomógł załatwić problemy ze stałym zasilaniem tak, że dostęp do sieci był bezproblemowy i do końca nie musieliśmy korzystać z akumulatorów i zmniejszać mocy nadajnika. Po powieszeniu anteny G5RV i podłączenu przedłużaczy (30m+15m) oraz zainstalowania radiostacji Icom-730, rozpoczął się duży pile-up i kolejka radiostacji pragnących przeprowadzić z nami łączność oraz zdobyć okolicznościowy dyplom. Przechodzący pracownicy i pensjonariusze często pytali, co robimy. Ttrzeba było wyjaśniać na czym polega sport krótkofalarski oraz kim był Georg von Arco. Pracowaliśmy bez przerwy do samego zmroku, czyli do ok.20:00 czasu lokalnego, kiedy to nie sposób było pisać i czytać w zeszycie łączności. Ostatnie qso na telegrafii radiostację oświetlał Jurek telefonem komórkowym. Niestety, pomimo dalszych wołań musieliśmy prawie w ciemności (1 lampa na placu) zwijać kable i anteny. Dziękujemy wszystkim kolegom krótkofalowcom z łączności (qso) i do następnych spotkań w eterze. Składamy podziekowania dla: Henryka SP6OPZ za projekt dyplomu, UM Racibórz oraz dyrekcji WOLOiZOL Gorzyce za okazane zrozumienie, pomoc i wsparcie w uczczeniu 150. urodzin Georga Grafa von Arco, mieszkańca Śląska, który wniósł bardzo duży wkład w rozwój współczesnej radiotechniki i telekomunikacji - relacjonują 73. Jurek i Hubert.

- Na chwilę obecną (5.09) przeprowadzono 2360 łączności radiowych pod specjalnym znakiem SN0ARCO, wydanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Z tej okazji wydano 115 dyplomów okolicznościowych dla krótkofalowców z wielu krajów (Niemcy, Szwecja, Słowacja, Łotwa, Grecja, Ukraina, Francja, Czechy, Rosja, Irlandia, Holandia, Polska, Węgry, Słowenia, Włochy, Belgia, Litwa, Holandia a także dalekie kraje jak Australia i Brazylia ). Aby zdobyć dyplom radiostacje amatorskie z Polski musiały przeprowadzić 3 łączności z nami, a z innych krajów 2 łączności. Zgłoszenia nadal przychodzą do końca września - dodają.

opr. red.

Autor: materiał nadesłany, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 maja 202623:25

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Piłkarskie emocje towarzyszyły kibicom od piątku do niedzieli. Rozegrano kolejne mecze na poziomie od IV ligi do C klas Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport3 maja 202601:11

One Man Show przy Łąkowej. Michał Grzesik rozstrzygnął mecz w pojedynkę [FOTO]

One Man Show przy Łąkowej. Michał Grzesik rozstrzygnął mecz w pojedynkę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sobotnie spotkanie przy ulicy Łąkowej miało wyraźnego faworyta. Piętnaście punktów różnicy w tabeli dzieliło LKS Gamów i LKS Nędza przed pierwszym gwizdkiem. Gamów, z dorobkiem zaledwie siedmiu punktów, zamykał ligową stawkę i właściwie mogli już oswajać się z myślą o spadku. Goście znajdowali się w nieco lepszym położeniu, jednak wciąż nie mogli być pewni utrzymania, co sprawiało, że w meczu tym interesował ich wyłącznie komplet punktów.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.05.2026
29 kwietnia 202618:04

Nasz Racibórz 01.05.2026

Nasz Racibórz 24.04.2026
23 kwietnia 202619:31

Nasz Racibórz 24.04.2026

Nasz Racibórz 17.04.2026
16 kwietnia 202616:24

Nasz Racibórz 17.04.2026

Nasz Racibórz 10.04.2026
9 kwietnia 202622:37

Nasz Racibórz 10.04.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.