Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 sierpnia 201908:36

VR to jest przyszłość. Reakcje na nasz tekst o starym Raciborzu

VR to jest przyszłość. Reakcje na nasz tekst o starym Raciborzu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wiceprezydent Michał Fita mówi o parku kulturowym, radny powiatowy Dawid Wacławczyk o tablicach ze zdjęciami starego Raciborza a jego kolega z Rady Powiatu Artur Wierzbicki o wirtualnej rzeczywistości. - Toniemy w plastiku, tandecie i przypadkowości - nie ma wątpliwości D. Wacławczyk. Na zdjęciu Artur Wierzbicki i Michał Fita podczas lipcowej Komisja Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Rady Powiatu Raciborskiego, na której omawiano temat produktu turystycznego Raciborza.

Nasz tekst [czytaj tutaj], przypomnijmy, dotyczy umieszczenia historycznych widoków Raciborza w przestrzeni miasta. Pytanie jak to zrobić, by było ciekawie i ładnie. - Będę na pewno walczył o to, by te zdjęcia pojawiały się w formie estetycznej, a nie banerozy - przyznaje radny Wacławczyk.

- Skoro zostałem przywołany do tablicy, tuż przed moim wyjazdem na urlop wraz z Miejskim Konserwatorem Zabytków rozpoczęliśmy prace przygotowawcze do wprowadzenia w centrum miasta Parku Kulturowego. Mam nadzieję wkrótce przedstawić owoce tej pracy - zapowiada wiceprezydent Michał Fita.

- O umieszczenie tablic ze zdjęciami starego Raciborza w kluczowych punktach miasta (wzorem Żor czy Słupska) zabiegałem w formie interpelacji już 7 lat temu, gdy byłem radnym miejskim. Poprzedni prezydent obiecał znalezienie funduszy i realizację zadania. I tak minęło 7 lat. Ostatnio jednak coraz więcej się jednak da, więc pozostaje optymistą. A sam Park Kulturowy to jedno z koniecznych do wprowadzenia rozwiązań. Toniemy w plastiku, tandecie i przypadkowości. Zasługujemy na odrobine ładu i porządku. Myślę, że razem z panią konserwator będzie o to dbał także nowy pracownik UM zwany architektem przestrzeni - mówi radny Dawid Wacławczyk.

Czy jesteśmy skazani na wydruki wielkoformatowe i wszechobecne banery? - zadaje sobie pytanie radny Artur Wierzbicki. - Czy będzie coś ciekawszego w prezentacji miasta? Jako jeden z wielu zostałem wywołany do tablicy przez Redaktora Grzegorza Wawocznego na FB. Uważam, że powielanie w wielkim formacie na elewacjach współczesnych budynków krążących w internecie zdjęć przedwojennego Raciborza to wyzwanie dla poligrafia. Garstka to doceni. Większość spojrzy raz lub dwa i tyle. Przywołam przykład Zaułek Jakuba. Proponuję zabawę z modelami 3D i odbudowę tego czego już nie ma. Ja bym poszedł w wieki wcześniejsze. Może średniowiecze. Model 3D. Dodanie odpowiedniego renderingu z cieniami i będzie ciekawiej. Jak będzie model 3D na podstawie przekazów historycznych to można pokusić się w przejście w VR (Wirtualna Rzeczywistość) i np. zamiast łapania Pokemonów będziemy "widzieli" za pomocą własnego telefonu średniowieczne mury obronne Raciborza lub klasztor Bożogrobców lub Dominikanów. Widokówki w różnych rozmiarach powielanie na banerach ja osobiście bym sobie odpuścił. VR to jest przyszłość - tłumaczy radny Wierzbicki i pokazuje kilka grafik, wykonanych we współpracy z Muzeum na potrzeby prezentacji dokonań tej placówki. - Gdyby mury obronne były to tak by to wyglądało. Oczywiście to jest tylko szkic. Prace nad poprawkami trwają. To odpowiednio wgrać do telefonu, to nie jest takie proste ale możliwe, i możemy zobaczyć "w realu" to czego nie ma. Tak bym promował historię mojego miasta. Over - kończy.

- Alibi, temat w zastępstwie niedasizmu ratowania zabytków. Resztki starego Raciborza się rozpadają na naszych oczach. Remonty starych kamienic pozotawiają wiele do życzenia. Nie wspominam nawet o tym co się dzieje obecnie z tzw. termomodernizacją. To kompletne barbarzyństwo na wielu przedwojennych domach. Szczególnie w okolicy koszar i parku Jordanowskiego. Może niedługo jakiś radny zaproponuje styropianowanie kosciołów? A może jakiś radny pomyśli co zrobić ze szpetnym blokiem przy Piwnej? Dzisiejsza technika pozwala tanio i szybko na jego świnkowej elewacji namalować pierzeje kamienic tam niegdyś stojących. Ale chyba w Raciborzu jeszcze do tego mało kto dojrzał - komentuje internautka Ewa.

opr. w

Autor: Grzegorz Wawoczny, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport8 marca 202612:33

Pierwszy Bieg Kobiet w Zawadzie Książęcej. Aktywność, integracja i dobra energia [FOTO]

Pierwszy Bieg Kobiet w Zawadzie Książęcej. Aktywność, integracja i dobra energia [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W sobotni poranek, 7 marca, Zawada Książęca stała się miejscem wyjątkowego wydarzenia sportowo-integracyjnego. Na boiskach LKS „Zgoda” przy ulicy Olimpijskiej odbyła się pierwsza edycja Biegu Kobiet – inicjatywy skierowanej do mieszkanek gminy Nędza oraz okolicznych miejscowości. Wydarzenie zorganizowano w przededniu Dnia Kobiet, podkreślając, że najlepszym sposobem na świętowanie może być wspólna aktywność na świeżym powietrzu.

Oskar Tomeczek
Reklama
Sport8 marca 202621:52

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Za nami weekendowe emocje sportowe. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Nasz Racibórz 27.02.2026
26 lutego 202618:56

Nasz Racibórz 27.02.2026

Nasz Racibórz 20.02.2026
20 lutego 202610:40

Nasz Racibórz 20.02.2026

Nasz Racibórz 13.02.2026
12 lutego 202621:00

Nasz Racibórz 13.02.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.