Mieszkańcy Zacisza skarżą się na rolników

Chodzi o odnowioną nawierzchnię, która - jak czytamy w korespondencji do naszej redakcji - jest niszczona przez pojazdy o masie ponad 3,5 ton. Jest odpowiedź kornowackiego Urzędu Gminy.
- Piszę w imieniu mieszkańców ulicy Zacisze w Kornowacu z prośbą o pomoc. Niedawno była podłączana kanalizacja. Przy okazji zrobiono na całej ulicy nową nawierzchnię asfaltu, która już wcześniej była zniszczona przez traktory. Dodano też nowe znaki - zakaz wjazdu pojazdom o masie ponad 3,5t. Niestety, rolnicy nic sobie z tego nie robią i jeżdżą kombajnami oraz traktorami, ledwie mieszcząc się między płotami! Jeden kombajn niedawno urwał nawet kabel ze słupa! Dobrze, że akurat dzieci jeżdżące tam na rowerach były daleko, bo jeszcze mogłaby stać się jakaś tragedia. Piszemy z prośbą o nagłośnienie tej sprawy, zanim nawierzchnia nie jest jeszcze zniszczona, a żadnemu dziecku nie stała się krzywda. Nie wspominamy już nawet o tej kupie gnoju, która leży na ul. Wojska Polskiego, niezaorana już ponad tydzień jak nie kilkanaście dni. Mamy wrażenie, że rolnicy w gminie Kornowac są bezkarni i robią sobie co chcą, nie przestrzegając żadnych przepisów ani drogowych, ani rolniczych, ani bezpieczeństwa! Kornowac to taki rolniczy dziki zachód - czytamy w korespondencji podpisanej "Mieszkańcy".
- Dnia 6 sierpnia 2019 r. Gmina Kornowac otrzymała maila z prośbą o zajęcie stanowiska w ww. kwestii. Z maila, który otrzymała redakcja „Naszego Raciborza” od mieszkańców ul. Zacisze w Kornowacu z dnia 30 lipca 2019 r., wynika, iż mieszkańcy skarżą się na przejeżdżające drogą kombajny, które mogą uszkodzić świeżo położony asfalt. Gmina Kornowac jest gminą wiejską i w związku z tym w okresie letnim ruch na polach ciężkich maszyn rolniczych jest bardziej wzmożony i może być uciążliwy dla mieszkańców. Jednak trwa on ok. 2-4 tyg. w zależności od pogody. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 2022 z zm.) w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia dopuszczalne jest uczestniczenie w ruchu pojazdu wolnobieżnego, ciągnika rolniczego z maszyną zawieszaną i przyczepy specjalnej o szerokości nieprzekraczającej 3 m. Kombajn poruszający się po drogach publicznych powinien mieć zdemontowany cheder tak aby nie stwarzać zagrożenia na drodze. Co do obornika, to leży on na polu prywatnym, oddalony od jezdni około 10-12 m. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, możliwe jest czasowe, jednak nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy od dnia utworzenia każdej z pryzm, przechowywanie obornika bezpośrednio na gruntach rolnych, przy czym lokalizację oraz datę złożenia obornika w danym roku na danej działce zaznacza się na mapie lub szkicu działki, które przechowuje się przez okres 3 lat od dnia zakończenia przechowywania obornika - napisał sekretarz gminy Radosław Łuszcz.
opr. w
Komentarze (0)
Dodaj komentarz