Zamkowa Agencja świętowała 10. urodziny

Dziś świętowano jubileusz 10-lecia Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Jednostka organizacyjna powiatu raciborskiego zarządza zamkiem. Zatrudnia 10 osób, dysponuje milionem złotych budżetu, prowadzi Punkt Informacji Turystycznej, organizuje imprezy plenerowe i wewnątrz zamku, wynajmuje jego pomieszczenia oraz gromadzi zabytki.
Od początku istnienia do stycznia zeszłego roku na jej czele stała Grażyna Wójcik. To w tym czasie powstało większość ekspozycji, a do kalendarza wpisano cykliczne już imprezy, m.in. zamkową noc z duchami czy wiosenny jarmark kwiatów. Dziś była kasztelanka zamku nie była obecna.
Schedę po niej przejełą Mariola Jakacka. Mówiła o historii zamku a potem, że marzeniem zamkowej ekipy jest nowy projektor, mikser, oświetlenie ledowe, kulisy jak w prawdziwym teatrze, większy fundusz wynagrodzeń oraz... odbudowa przejścia pod Odrą, tak by pracownicy Agencji mogli się spotkać z kolegami z Muzeum.
W części artystycznej wystąpił zespół Trio Stroikowe „Canzonetta” w składzie: Joanna Kania - klarnet, Paweł Szklarski - fagot oraz Marek Ludwik – obój zadbał o oprawę muzyczną uroczystości. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością także członkowie raciborskiego Stowarzyszenia „Drengowie Znad Górnej Odry” a chętni mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowych fotografii z żywą rzeźbą - „Królową”.
Przypomnijmy, że zamek, odnowiony dzięki 5 mln euro unijnej dotacji, podlega starostwu. To właśnie starosta Grzegorz Swoboda oraz dyrektor Agencji Mariola Jakacka pełnili dziś rolę gospodarzy. Zaproszono samorządowców, przedstawicieli służb, które organizują tu imprezy, wolontariuszy, członków zamkowego teatru, przyjaciół i sympatyków zamku.
Po dekadzie w gronie władze powiatu rodzą się pytania, co dalej z agencją. Ma co prawda w nazwie wspieranie przedsiębiorczości, ale podejmuje nieliczne działania w tym zakresie. Nie ma statusu muzeum, co utrudnia organizowanie profesjonalnych ekspozycji. Sporo zamkowych pomieszczeń jest niewykorzystywanych. Nadal nie ma pieniędzy na dokończenie remontu słodowni. Od lat mówi się o potencjalnym połączeniu zamku z Muzeum, być może ze wsparciem samorządowych władz województwa. Są to jednak tylko nieformalne dyskusje.
(w)



















































![Dożynkowy korowód ruszył z Pogrzebienia. Święto plonów trwa w Kornowacu [FOTO i WIDEO] Dożynkowy korowód ruszył z Pogrzebienia. Święto plonów trwa w Kornowacu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1788097563-dsc4264-.jpg)
![Potańcówka kubańska na bulwarach. Racibórz pożegnał wakacje w rytmach latino [FOTO i WIDEO] Potańcówka kubańska na bulwarach. Racibórz pożegnał wakacje w rytmach latino [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787989290bez-nazwy-163-.jpg)








![Korowód dożynkowy przejechał przez Sudół. Rolnicza dzielnica Raciborza dziękuje za plony [FOTO i WIDEO] Korowód dożynkowy przejechał przez Sudół. Rolnicza dzielnica Raciborza dziękuje za plony [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1788098965dsc-2711-.jpg)

![Ponad 120 gości odkrywało tajemnice pałacu w Modzurowie [FOTO i WIDEO] Ponad 120 gości odkrywało tajemnice pałacu w Modzurowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1787990620dsc-9063-.jpg)
![Racibórz zamienił się w wielkie laboratorium. V Festiwal Odkrywców przyciągnął całe rodziny [FOTO i WIDEO] Racibórz zamienił się w wielkie laboratorium. V Festiwal Odkrywców przyciągnął całe rodziny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1788016512festiwal-.jpg)
![Korowód przejechał przez Bolesław. Dożynkowe świętowanie trwa [FOTO i WIDEO] Korowód przejechał przez Bolesław. Dożynkowe świętowanie trwa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17880999591788099277dsc-8017-duzy-.jpeg)
![Tłumy na dożynkach w Kornowacu. Sławomir & Kajra gwiazdami dożynek [FOTO i WIDEO] Tłumy na dożynkach w Kornowacu. Sławomir & Kajra gwiazdami dożynek [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1788117696zrzut-ekranu-2026-08-30-o-21-21-14-.png)



![Kids Challenge 2026 w Zawadzie Książęcej za nami [FOTO] Kids Challenge 2026 w Zawadzie Książęcej za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1788038511photo-23-z-42-.jpg)












![Muzeum może uczyć i bawić. Wyjątkowy festiwal w centrum Raciborza [FOTO i WIDEO] Muzeum może uczyć i bawić. Wyjątkowy festiwal w centrum Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1788107125muzeum-festiwal-.jpg)


![Dożynki w Rudniku. Korowód i wspólna zabawa zwieńczyły święto plonów [FOTO i WIDEO] Dożynki w Rudniku. Korowód i wspólna zabawa zwieńczyły święto plonów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1788119704bez-nazwy-112-.jpg)




Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany