Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 stycznia 201908:20

Raciborski szpital zredukuje liczbę łóżek

Raciborski szpital zredukuje liczbę łóżek  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jak zapewniają przy Gamowskiej, nie utrudni to dostępu do świadczeń medyczny, a pozwoli zaoszczędzić na kosztach. 

W szpitalu przy Gamowskiej rozpoczęto przygotowania do ograniczenia liczby łóżek w związku z nowymi normami zatrudnienia pielęgniarek. Oznacza to, że lecznica powinna zatrudnić odpowiednią grupę pielęgniarek na obsadzenie obecnej liczby łóżek, a nie w odniesieniu do łóżek efektywnych, czyli tych zajmowanych przez pacjentów. Obecnie w raciborskim szpitalu obłożenie efektywne wynosi około 60%. – Zatrudnienie pielęgniarek miałoby się odbywać w oparciu o obecny kontrakt. Biorąc pod uwagę obecną ilość łóżek, musielibyśmy zatrudnić około czterdziestu nowych pielęgniarek. Niestety, takiej ilości nie ma na rynku, a nawet jeśli by były, to kosztowałoby nas do dodatkowo około 6 milionów złotych – powiedział dyrektor Rudnik. Dyrektor dodał jednak, że ciągle ma nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia wycofa się z tego pomysłu. – Jeśli liczbę łóżek obniżymy statutowo, to i tak będziemy w stanie zapewnić opiekę na oddziałach. Ograniczenie to nie wpłynie na bezpieczeństwo pacjentów i wykonanie kontraktu. Natomiast jeśli tego nie zrobimy, to już przy pierwszej kontroli z Narodowego Funduszu Zdrowia możemy się spodziewać stwierdzenia, że nie wykonujemy założeń kontraktu – podsumował ten punkt konferencji dyrektor lecznicy przy Gamowskiej.

W czasie środowej konferencji dyrektor poinformował także o propozycji planu finansowego na przyszły rok. – NFZ przedstawił kwotę podobną do tej zaproponowanej na obecny rok. Po zakończeniu roku finansowego będzie jednak korekta i wtedy ostatecznie okaże się dokładnie, na jaką kwotę możemy liczyć. Wiadomo, że ciągle trwa spór, w którym jedną ze stron są szpitale. Domagają się one wycofania z założeń dotyczącego zatrudniania pielęgniarek i wzrostu o 15% obecnego finansowania. Petycje są ciągle składane i szpitale są zdeterminowane na ten moment na tyle, że bez zmian ze strony Ministerstwa Zdrowia może dojść do jeszcze większego konfliktu. Wspomniane zwiększenie o 15% finansowania rozwiązałoby problemy naszego szpitala całkowicie – informował dyrektor raciborskiego Szpitala Rejonowego.

Ryszard Rudnik odniósł się także do pomocy ze strony Starostwa Powiatowego. Jest bowiem plan, by emitowane obligacje zostały przeznaczone na pomoc szpitalowi. – Oczekujemy wsparcia ze strony organu prowadzącego. Do tej pory zwykle nas wspierali i liczę, że i tym razem się od nas nie odwrócą.

(greh)

Autor: greh, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 listopada 202511:29

Kolizja w Rzuchowie. Opel uderzył w autobus

Kolizja w Rzuchowie. Opel uderzył w autobus - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. A. Zielonka
Reklama
Aktualności27 listopada 202511:20

Wzorowa postawa strażaka z Raciborza poza godzinami służby

Wzorowa postawa strażaka z Raciborza poza godzinami służby - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KP PSP Racibórz
Aktualności27 listopada 202514:43

Groźne zdarzenie drogowe w Grzegorzowicach

Groźne zdarzenie drogowe w Grzegorzowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.11.2025
21 listopada 202508:24

Nasz Racibórz 21.11.2025

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.