Powstał ranking użłobkowienia. Jak wypadł Racibórz?

Ranking oparty jest na wskaźniku liczby dzieci do lat 3 objętych opieką żłobkową lub przedszkolną w stosunku do całkowitej liczby dzieci w wieku od 1 do 3 lat na terenie gminy. Uwzględnione zostały dzieci w żłobkach, przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych, punktach przedszkolnych i zespołach przedszkolnych w wieku 3 lata lub mniej - piszą eksperci z czasopisma Wspólnota.
Przedstawiamy państwu pierwszy w Polsce ranking użłobkowienia gmin. – Jeszcze 10 lat temu głównym i głośno dyskutowanym problemem była dostępność przedszkoli. Wskazywano, że wskaźniki przedskolaryzacji należą w Polsce do najniższych w Europie. Byłoby wielką przesadą stwierdzić, że problem mamy już z głowy. Nadal jest kilkaset gmin, w których nie ma ani jednego przedszkola albo choćby punktu przedszkolnego prowadzonego przez samorząd – pisze we wstępie do rankingu prof. Paweł Swianiewicz. Jednak odsetek dzieci korzystających z opieki i edukacji przedszkolnej jest dziś nieporównanie wyższy. Jeszcze w 2005 roku do przedszkola chodziło zaledwie 40 proc. czterolatków, w 2014 roku – już prawie 75 proc.
Dziś wyzwaniem jest zapewnienie opieki jeszcze młodszym dzieciom – od roku do trzech lat. Sytuacja pod tym względem jest bardzo zróżnicowana, zarówno jeżeli chodzi o procent odsetek dzieci objętych opieką w różnych gminach, jak i formy tej opieki.
Na liście 267 miast powiatowych:
8. Kędzierzyn-Koźle 53,315
24. Głubczyce 48,491
29. Racibórz 47,590
243. Wodzisław Śląski 21,918
Powiaty grodzkie
43. Rybnik 29,99
Cały ranking dostępy [tutaj]
źródło: wspolnota.org.pl
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany