Rybnik reaktywuje połączenie wąskotorowe z Rudami

W tym tygodniu ruszyły prace związane z przywróceniem linii kolejki wąskotorowej na odcinku od granicy Miasta Rybnika do stacji przesiadkowej Stodoły. Rybnik rozwija swój potencjał turystyczny, łącząc się ze skansenem kolei wąskotorowej w Rudach. To stacja na dawnym kolejowym szlaku z Raciborza do Gliwic.
– Zaangażowanie miasta w przedsięwzięcie wynika z chęci wykorzystania i rozwijania potencjału turystycznego Rybnika. Kolejka wąskotorowa stanie się bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem oferty miasta, którą stanowią: rzeka Ruda z możliwością organizowania spływów kajakowych, ciekawe trasy rowerowe i Morze Rybnickie z możliwością wędkowania czy żeglowania. W przyszłości te wszystkie aktywności mogą się doskonale uzupełniać, tworząc atrakcyjną propozycję nie tylko dla mieszkańców ale również dla weekendowych turystów – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Kolej wąskotorowa to jedna z największych atrakcji regionu – ma długą tradycję, a stacja w Rudach znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Rybnik rozpoczął starania dotyczące przedłużenia tej linii kolejowej już w ubiegłym roku. Jednak ogłoszone wtedy przetargi dotyczące budowy dworca i torów zostały unieważnione ze względu na zbyt wysokie ceny złożone przez oferentów w stosunku do zaplanowanego przez miasto budżetu na ten cel.
Zadanie zostało przekazane do Rybnickich Służb Komunalnych, które podzieliły prace związane z inwestycją. Służby komunalne zakupiły elementy małej architektury a roboty budowlane wykona firma Inżbud, wybrana wcześniej w przetargu.
Inwestycja będzie polegała na odtworzeniu odcinka kolejki wąskotorowej na długości około 700 m poprzez odbudowę torowiska oraz peronu stacji Stodoły, wraz z montażem wiaty peronowej, zadaszenia rowerowego oraz elementów małej architektury takich jak ławki, kosze, lampy.
Prace potrwają około 2,5 miesiąca. Przewidywany koszt całej inwestycji to około 1,5 mln zł.
O reaktywacji wąskiego toru do Raciborza na razie nie słychać. Prywatny przedsiębiorca zaniechał planów odbudowy linii do Szymocic. Nie mógł się dogadać z PKP. Kupił stację w Małej Nędzy, miał dalekosiężne plany, ale stracił cierpliwość do urzędników. Nieruchomość wystawił na sprzedaż.
#UMRybnik, red.




![Pałacyk w Łężczoku odzyskuje blask [FOTO] Pałacyk w Łężczoku odzyskuje blask [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768766460ae731f97-2bae-46ec-a3ed-82e3833cef9a-2-.jpg)
![Najmłodsza i najmniejsza studniówka. DLO bawi się w AquaBraxie [FOTO i WIDEO] Najmłodsza i najmniejsza studniówka. DLO bawi się w AquaBraxie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176868805217686753924j0a9896-.jpg)

![Przerwy w dostawie prądu w powiecie raciborskim [KOMUNIKAT] Przerwy w dostawie prądu w powiecie raciborskim [KOMUNIKAT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1737275325tauron-dystrybucja-2-.jpg)

![X Eko Cross po Ziemi Pietrowickiej przyciągnął ponad 200 biegaczy [FOTO i WIDEO] X Eko Cross po Ziemi Pietrowickiej przyciągnął ponad 200 biegaczy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768648302dsc-0207-.jpg)

![Power of Winds na koncercie noworocznym w RCK. Muzyczne otwarcie roku w Raciborzu z życzeniami od włodarzy [FOTO i WIDEO] Power of Winds na koncercie noworocznym w RCK. Muzyczne otwarcie roku w Raciborzu z życzeniami od włodarzy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768690933dsc-7813-.jpg)










































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany